آشنایی با رشته مهندسی کامپیوتر و گرایشهای آن

کسی که مایل است صرفا یک مدرک دانشگاهی کسب کند و به وسیله آن وارد بازار کار شود هیچ وقت نباید وارد این رشته شود لازمه موفقیت در این رشته داشتن پشتکار بالا و علاقه به مباحث فیزیک و ریاضی و همچنین بهرهگیری از ذهنی خلاق است، سختافزارها و نرمافزارها به طرز روز افزونی در حال توسعه هستند و کسی که نتواند اطلاعاتش را بروز نگه دارد در این عرصه موفق نخواهد بود. به گزارش وقت صبح،نواب ابراهیمی به مناسبت تولدش عکسی از خود در وسط پارک منتشر کرد که بهاره کیان افشار برای او کامنت تبریک گذاشت. همچنین ممکن است دوره تحصیلی شما course-based باشد و یا نیاز به ارائه تز و پایان نامه در ترم های آخر تحصیلی داشته باشد که باید خود را برای ارائه یک پایان نامه اصیل تحقیقاتی به اساتید دانشگاه آماده کنید. عیسی زارع پور با کمک استاد راهنمای خود، طراحی پروتکل های کارآمد برای نانو شبکه های حسگر بی سیم را بعنوان پایان نامه دکترای خود انتخاب کرده بود. تجزیه و تحلیل سیستم های كوچك و متوسط نرم افزاری و سخت افزاری و ارائه راه حل مناسب برای اجرای آنها.

بررسی و شناخت نرم افزارها و سخت افزارهای جدید و به كارگیری آنها. نرم افزارها را می توان به دو رده كلی دسته بندی كرد كه عبارتند از : نرم افزارهای سیستمی و نرم افزارهای كاربردی. نرم افزارهای سیستمی برنامه هایی هستند كه كامپیوتر بری فعال شدن یا سرویس دادن به آن نیاز دارد و به این دلیل از سوی سازندگان سیستم كامپیوتری عرضه می شوند و مهمترین آنها سیستم عامل، برنامه های سودمند و مترجم های زبان می باشد. برای ارتباط بین آنها روشی به نام شبکه کردن کامپیوترها وجود دارد. نرم افزارهای کاربردی : برنامه هایی که کاربر یا خودش آنها را می نویسد یا شرکت های نرم افزاری آنها را ارائه و برای فروش عرضه می کنند، نرم افزار کاربردی گفته می شود. البته چگونگی طراحی این نرم افزارها بیشتر به خلاقیت و تیزهوشی طراحان آنها باز میگردد. در رشته مهندسی کامپیوتر دانشجویان مهارتهای لازم برای طراحی و تولید نرمافزارهای کاربردی، تولید وبسایتها، تولید برنامه برای گوشیهای موبایل، انتخاب سختافزار مناسب در کاربردهای مختلف، ایجاد شبکههای کامپیوتری، تضمین امنیت شبکهها و نرمافزارها، ایجاد سیستمهای هوشمند، و اتوماسیون فرآیندهای اداری و صنعتی را خواهند آموخت.

4- تعمیر سخت افزار یکی دیگر از زمینه ها و بخش هایی که کاربران می توانند در آن مهارتی کسب نمایند و برای خود کسب و کاری را ایجاد نمایند تعمیر کردن سخت افزار های کامپیوتری می باشد که با استفاده از توانایی های کسب کرده می توانند شغل خوبی برای خود ایجاد نمایند. هدف از طی ین دوره تربیت كارشناسانی است كه در زمینه تحلیل، طراحی، ساخت و راه اندازی دستگاه ها و مجموعه های سخت افزاری جدید، بررسی و شناخت مجموعه های سخت افزاری و نرم افزاری موجود، نگهداری، عیب یابی و تعمیر و اصلاح و توسعه فعالیت كنند. عیب یابی كامپیوترها و سیستم های كامپیوتری و رفع عیب ها. همچنین این رشته دانشگاهی به بررسی و شناخت مجموعه های سخت افزاری و نرم افزاری موجود، نگهداری، عیب یابی و تعمیر و اصلاح و توسعه آن ها نیز می پردازد. بخش مهندسی فناوری اطلاعات‪ (IT) ‬یکی از جدیدترین و بهروزترین رشته ها می باشد. همانند بسیاری از کشورها در ایران نیز رشتههای مرتبط با کامپیوتر با استقبال قابل توجهی مواجه شده است و در حال حاضر رشتههای مهندسی کامپیوتر در گرایشهای سخت افزار و نرمافزار، علوم کامپیوتر، مهندسی فناوری اطلاعات و مهندسی فناوری اطلاعات و ارتباطات در بسیاری از دانشگاههای سراسر کشور تدریس میشود.

وظیفهی یک مهندس کامپیوتر طراحی و تولید مجموعههای كوچک و بزرگ نرم افزاری و سخت افزاری، تجزيه و تحليل، بررسی كمبودها، شناسايی خطاها و رفع خطاهای مختلف سيستمهای موجود است به همین دلیل قسمت انفورماتیک ادارات و سازمانها به فارغالتحصیلان این رشته اختصاص دارد، همچنین موئسسات خصوصی بسیار زیادی در کشور وجود دارد با در اختیار داشتن مهندسان زبده نرمافزار و سختافزار در ازای دریافت هزینههای هنگفتی سیستمهای رایانههای کوچک و بزرگ ادارات و سازمانهای دولتی و خصوصی را بروزرسانی و یا نرمافزار و سختافزار جدیدی تولید میکنند، فارغالتحصیلان رشته مهندسی کامپیوتر با عضویت در این موئسسات و یا تاسیس چنین موئسساتی میتوانند درآمد بسیار زیادی کسب کنند. به این معنی که مواردی نظیر طراحی نرمافزارهای مختلف در کنار شبيهسازی، پردازش، سنجش، ويرايش و آموزش آنها از جمله مواردی است که آموزش آن در بخش نرم افزاری رشته مهندسی کامپیوتر مد نظر قرار دارد. فاکتورهایی که باید جهت تحصیل و کار در هر کشوری به آنها توجه شود.

دیدگاهتان را بنویسید