امکان پذیرش خواهند داشت

ساير دروس این رشته نیز به آموزش مفاهيم پايهای علمرايانه میپردازد و دانش پايه دانشجويان از مفاهيم دنيای رايانه را افزايش میدهد که از جمله آنها میتوان به دروس طراحی الگوريتمها، معماری کامپيوتر، سیستمهای عامل، زبان ماشين و اسمبلی و دروس رياضی مربوطه اشاره نمود. بخش زیادی از دروس این مقطع در داخل کارگاه برگزار شده و به آموزش موضوعات کاربردی و مهم دنيای کامپيوتر میپردازد. دروس پایه در مقطع کارشناسی معمولا شامل ریاضی، معادلات دیفرانسیل، آمار و احتمالات مهندسی، فیزیک و کارگاه عمومی است. ریاضی، فیزیک، مبانی کامپیوتر، برنامه نویسی پیشرفته، ساختمان گسسته، زبان ماشین و برنامه سازی، ساختمان داده ها، آمار و احتمال، مدار الکترونیکی، طراحی الگوریتم، کارگاه برق، زبان برنامه سازی، معماری کامپیوتر، شبکه های کامپیوتر، ریز پردازنده، سیستم عامل، پروژه نرم افزار و یا سخت افزار و چند درس عمومی دیگر. بعضی از دروس داشگاهی مانند ساختمان داده، طراحی الگوریتم، برنامه نویسی، پایگاه داده اهمیت زیادی دارند و باید آنها را به خوبی یاد بگیرند. وجو دارد پس فرد نباید به این نکته فکر کند که در رشته مهندسی کامپیوتر دیگر به دروسی مثل ریاضی نیاز پیدا نمیکند بلکه باید در نظر بگیرد که کلیه علوم محاسباتی در کامپیوتر بر پایه ریاضی است و فرد باید میانه خوبی با علم ریاضی و برنامه نوسی داشته باشد.

اگر فرد بتواند نیاز جامعه را به خوبی تشخیص دهد و با علم روز این نیازها را مرتفع نماید می توان به جرئت گفت که علم مهندسی کامپیوتر یکی از بهترین و پرنیاز ترین مشاغل در عصر آینده خواهد بود. مباحث گرایش سختافزار تا حد زیادی به مباحث رشته مهندسی برق و الکترونیک نزدیک است و واحدهای مشابهی بینشان وجود دارد. برای قبولی در رشته کامپیوتر باید به درسهای ریاضی و فیزیک علاقهمند باشید و تسلطتان روی مباحث مختلف این درسها کافی باشد. قسمتهای سختافزاری کامپیوتر مانند یک جسم بیجان هستند. همچنین مهارت شما در برخی از مباحث فیزیک مانند جریان ها برای یادگیری برخی دروس نیاز است. در این مقاله سعی کردیم رشته مهندسی کامپیوتر را از ابعاد و جهت های مختلف مانند مهارت های مورد نیاز، میزان درآمد و اهمیت کاری و دیگر موارد بررسی کنیم تا افراد علاقه مند دراین حوزه بتوانند با بررسی این عوامل با شرایط و استعداد خود در انتخاب بهترین شغل موفق باشند. ورود به بازار کار رشته مهندسی کامپیوتر به چه شکل است؟

نیاز ما انسانها به کامپیوتر و هرچیزی که مربوط به آنها است نیز هر روز بیشتر میشود. در انتخاب رشته مهندسی کامپیوتر گرایش نرم افزار فرد می تواند برای شرکت های مختف بر اساس نیازشان و با استفاده از برنامه نویسی یا کد نویسی های مختلف نرم افزارهای کاربردی مورد نیاز همان شرکت را طراحی نماید. در ادامه به بررسی هر یک از شاخههای کاری رشته مهندسی کامپیوتر خواهیم پرداخت. تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر از راه های مختلفی امکان پذیر است. مهندسی کامپیوتر یکی از رشته های دانشگاهی زیر مجموعه گروه ریاضی و فنی می باشد. گروه مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات دانشگاه کردستان در سال 1374 در دانشکده مهندسی تاسیس شد و در مقطع کاردانی کامپیوتر از طریق آزمون کنکور سراسری سازمان سنجش آموزش کشور مبادرت به پذیرش دانشجو نمود. دروس ارائه شده در اين گروه شامل: ارزيابی شبکه های کامپيوتری، سيستم هاي توزيعي، مهندسي فناوري اطلاعات2، شبكه هاي كامپيوتري پيشرفته، معماري شبكه هاي ذخيره سازي، مباحث ويژه در شبکه های کامپيوتری، تامين کيفيت در شبکه های مخابراتی و کامپيوتری، امنيت شبكه، و مديريت شبكه هاي كامپيوتري و مخابراتي می باشند. شاید ملموس ترین نرم افزارهای موجود در کشورمان همین نرم افزارهای شبکه های اجتماعی باشد که افراد همه روزه با آنها سروکار دارند.

به عبارت دیگر در حال حاضر، همه چیز به سمت IT پیش می رود و به همین دلیل فارغ التحصیلان این رشته اگر توانمند باشند، بیکار نخواهد ماند. در واقع دانشجوی این رشته اگر علاقهمند به این حرفه باشد بیکار نمی ماند . در واقع گرایش هوش مصنوعی سعی میکند تمایز بین انسان و ماشین را که هوش نامیده میشود از بین ببرد . به یادگیری و پیشرفتتان در رشته کامپیوتر کمک میکند. پس کسی که وارد رشته کامپیوتر میشود بنابر گرایشی که انتخاب میکند با اجزای مختلف کامپیوتر، نحوهی ساختشان، برنامهریزی و… بعضی از فارغالتحصیلان کامپیوتر وارد این حوزه میشوند و در زمینهی امنیت اطلاعات کار میکنند. میتوانند وارد صنعت طراحی و تولید بازیهای کامپیوتری شوند. آیا در فکر طراحی یک شبیه ساز مغز برای جنگیدن با علائم بیماری پارکینسون هستید؟ مهندسی کامپیوتر یکی از کاربردی ترین رشته های مهندسی در ایران است که به آموزش مفاهیم بنیادین سیستم های رایانه ای و انواع مهارتهای کاربردی مرتبط با آنها میپردازد. از آنجا که اولین و مهمترین وظیفه دانشگاه تربیت متخصصین با قابلیتهای بالا در علوم و فناوری است، مرکز رباتیک و هوش مصنوعی خاتم در آموزش بخشهای مختلف رباتیک و هوش مصنوعی خدماتی به دانشجویان رشتههای مختلف ازجمله مهندسی برق و مهندسی کامپیوتر ارائه میدهد.

دیدگاهتان را بنویسید