انتخاب رشته مهندسی کامپیوتر – بازار کار مهندسی کامپیوتر

فارغ التحصیلان پس از گذراندن دوره کارشناسی در رشته مهندسی کامپیوتر امکان تحصیل تا مقطع دکتری برای اکثر گرایشات رشته مهندسی کامپیوتر وجود دارد . فارغالتحصیلان این گرایش میتوانند در زمینههایی مانند: تولید محصولات نرمافزاری و سختافزاری، سیستمهای پالایش، سیستمهای تشخیص نفوذ (IDS & IPS)، سیستمهای کنترل نفوذ (Honey pots)، دیوار آتش، فراهم کردن امنیت برای تراکنشهای مالی بانکها و فعالیت در مراکز جمعآوری و تحلیل داده و شرکتهای ارائه دهنده خدمات اینترنت برای تأمین امنیت سرورها. فارغ التحصیلان برای کارکردن نیازی به امکانات و تجهیزات خاصی ندارند و با تسلط به زبان برنامه نویسی به سرعت جذب بازار کار مهندسی کامپیوتر میشوند و میتوانند فعالیت خود را در این رشته شروع نمایند . اما او ناگهان در سال ۹۶ از کشور خارج شده و به آلمان مهاجرت ﻣﻰکند و به سرعت وبسایت و صفحات اجتماعی متعددی را با تیترها و عناوین جذابی مانند «افشاگریﻫﺎی مستند» و «پشت پرده» طراحی ﻣﻰکند.

کشور هند و ژاپن از بزرگترین صادر کننده و کشور آمریکا و آلمان بزرگترین وارد کننده مهندس در دنیا میباشند . حتی دانشجویان دو سال آخر این رشته نیز می توانند وارد بازار کار شده و فعالیت کنند. افرادی که دارای دیپلم ۱۲ساله هستند میتوانند با شرکت در کنکور ریاضی و فیزیک و بدون کنکور وارد رشته مهندسی کامپیوتر شوند. فیلم آموزش هوش مصنوعی (مرور و حل تست کنکور ارشد): طول مدت این دوره ۱۵ ساعت و ۱۶ دقیقه و مدرس آن مهندس منوچهر بابایی است. با توجه به طولانی شدن معرفی رشته مهندسی کامپیوتر ، در مورد مهندسی کامپیوتر بدون کنکور در مقالهای جداگانه بحث خواهیم کرد. بیشتر دروس مهم در گرایش سختافزار نیز با برق و الکترونیک مرتبط میشوند و از جمله این دروس میتوان به مدارهای منطقی، معماری، مدارهای الکترونیک، مدارهای الکتریک، سیگنالها و سیستمها، الکترونیک دیجیتال و طراحی سیستمهای VLSI اشاره داشت. فارغ التحصیلان با اخذ مدرک رشته مهندسی کامپیوتر میتوانند در قسمتهای مختلف مشغول به کار شوند و تقاضا کننده بر این نوع فارغ التحصیلان بسیار زیاد میباشد .

با توجه به توسعه روزافزون کامپیوتر و نیاز بیشتر جامعه به مهندسین این رشته، مهندسی کامپیوتر گسترش یافت و امروزه به عنوان یکی از محبوبترین شاخههای مهندسی در جهان به شمار میرود. اما موضوع تمرکز این دو رشته متفاوت است. آیا تنها با داشتن مدرک کارشناسی می تواند به موفقیت رسید و درآمد عالی را کسب کرد یا این که نه داشتن یکی از دو مدرک ارشد و یا دکتری برای ورود و ادامه تحصیل در این رشته دانشگاهی و کسب درآمد بالا الزامی است؟ افراد زیادی هستند که که علاقه دارند تا در خارج از کشور مشغول به کار شوند و با تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر باعث میشود افراد در خارج از کشور از بازار کار مهندسی کامپیوتر خوبی برخوردار شوند اما آن چیزی که بسیار مهم است این است که فارغ التحصیلان در هر جای دنیا نیاز دارند تا مهارت و تواناییهایی را کسب نمایند . داوطلبان رشته مهندسی کامپیوتر زمانی که از یک دانشگاه معتبر با معدل بالا فارغ التحصیل میشوند، امکان ادامه تحصیل در خارج از کشور برای این افراد فراهم میشود . در این بخش از معرفی رشته مهندسی کامپیوتر ، آینده شغلی این رشته را از جهات مختلف بررسی خواهیم کرد.

همین امر باعث میشود میزان بیکاران در جامعه اندک باشد و آینده شغلی رشته مهندسی کامپیوتر خوب میباشد . فارغ التحصیلانی که مشغول به کار میشوند، در صورتی که فردی حرفه ای در این رشته نیستند، میزان حقوق دریافتی 2000000 میلیون تا 4000000 میلیون میباشد اما اگر فردی حرفهای و سابقه کار با رشته مرتبط داشته باشند بین 4000000 تا 7000000 میلیون درآمد دارد . به طور یقین میتوان گفت که میزان بیکاری در این رشته نسبت به رشتههای دیگر کم تر میباشد به این دلیل که هر یک از فارغ التحصیلان با کسب توانایی و مهارت میتوانند در بازار کار مهندسی کامپیوتر حاضر و هر چقدر میزان مهارت بیشتر باشد در مقابل درآمد زیادی را به دست میآورند . INTJ : این تیپ شخصیت دارای توانایی درک سیستم پیچیده و منطق را دارد و با استفاده از خلاقیت میتواند سیستم جدیدی را ایجاد نماید . برای موفقیت در گرایش سخت افزار باید بتوانید درک درستی از قطعات مختلف کامپیوتر داشته باشید و در آینده نزدیک حتی طراحی هم انجام دهید. ویزای جستجوی کار طبق یک سیستم امتیازبندی برای افرادی صادر خواهد شد که حداقل امتیاز موردنیاز را داشته باشند. تعیین گرایش تخصصی دانشجویان رشته مهندسی کامپیوتر، پس از گذراندن موفقیت آمیز حداقل 70 واحد از دروس پایه و اصلی و اخذ نمره در چهار درس برنامه نویسی پیشرفته، ساختمان داده و الگوریتم، معماری کامپیوتر و سیستم های عامل، اولویت و امتیاز دانشجو (رابطه زیر) و ظرفیت های اعلام شده توسط دانشکده/ گروه آموزشی، حداکثر دوبار در سال صورت می گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید