این شعار متخصصان کامپیوتر است

با پیشرفت علم هر روز نیاز به متخصصان رایانه بیشتر احساس می شود. رشته کامپیوتر هم از آن رشتهها است که بهمرور حوزهی گستردهتری پیدا میکند و فارغالتحصیلانش فرصت رشد و پیشرفت بیشتری دارند. در برنامه درسی فعلی رشته مهندسی کامپیوتر ابتدا مبانی علمی ریاضی و فیزیک، ریاضیات گسسته، و مبانی برنامهنویسی به دانشجو ارائه میشود تا دانشجو اطلاعات پایه برای فراگیری دروس بعدی را کسب نماید. باتوجه به وجود دو گرایش سخت افزار و نرم افزار در این رشته تحصیلی و کاربردی بودن آن در دنیای امروز، آینده شغلی خوبی برای فارغ التحصیلان مهندسی کامپیوتر وجود دارد. این رشته در کشور ما نیز اهمیت بسیار داشته و تا مقطع دکتری تدریس میشود. دانشجویانی که از این رشته فارغالتحصیل میشوند و با توجه به نیاز بازار و سفارشهایی که از مراکز متنوع و متفاوت کشور دریافت میکنند توانایی انجام این کارها را برای امرار معاش و عرضه توانمندیهای خود برای بهبود و بهرهوری بالای امور کشور دارا هستند، برنامهنویسی برای سایتها با توجه به محتوای درخواستی و مکانیزم عمل تستهای مختلف یک برنامه، ساخت مدارهایی که قادر به ارتباط با کامپیوتر باشند همچنین ساخت ابزارهای جانبی برای کامپیوتر، ساخت مدارهای ساده منطقی، ساخت سختافزارهایی که برای پردازش الگوریتمهایی که با کامپیوترهای معمول قابل پیادهسازی نیستند، برنامهنویسی سیستمی طراحی مدارهای مجتمع (IC) طراحی سیستمهای خبره و سیستمهای اطلاعاتی، فراهم کردن ساخت نرمافزارها برای استفاده در کامپیوتر.

دانشگاه تهران، دانشگاه صنعتی شریف، صنعتی امیرکبیر (پلی تکنیک تهران)، علم و صنعت، شهید بهشتی، خواجه نصیرالدین طوسی، تربیت مدرس، دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه اصفهان و در نهایت فردوسی مشهد دانشگاههای برتر مهندسی کامپیوتر در کشور هستند. هدف از این رشته تربیت افرادی است که در زمینه های مختلف تحلیل، طراحی، ساخت و راهاندازی سختافزارها و نرم افزار های جدید مهارت داشته باشند. رشته علوم کامپیوتری به افراد جهت انجام سریعتر کارها کمک میکند. کسب درآمد در هر رشته و حوزه بستگی به خود شخص دارد. فرصتهای شغلی این رشته به حدی گسترده و متعدد است که نه تنها فارغ التحصیلان این رشته به راحتی جذب بازار کار میشوند بلکه دانشجویان دو سال آخر این رشته نیز می توانند وارد بازار کار شده و فعالیت کنند. فارغ التحصیلان رشته مهندسی کامپیوتر می توانند در زمینه طراحی بازی های کامپیوتری نیز مشغول به کار شوند. رشته مهندسی کامپیوتر یکی از رشته های محبوب در دنیا است. یکی از مزیت های تحصیل این رشته در خارج از کشور، امکان دریافت حقوق ماهیانه همراه با درس خواندن است. در این گرایش یعنی رشته مهندسی کامپیوتر نرم افزار، عمدتاً به کارهای برنامه نویسی پرداخته می شود.

آشنایی درست با آن در این رشته از ضروری ترین مسائل می باشد. ۱۲. سؤال آخر، فرصت مهاجرت چقدر در رشته مهندسی کامپیوتر مهیا است؟ بنابراین پشتکار و تلاش مداوم برای یادگیری پی در پی از ویژگی های یک مهندس کامپیوتر است. بنابراین بهتر است که ویژگی های یک مهندس کامپیوتر را بشناسید تا با شناخت وارد این رشته شوید. همانطور که میدانید رشته مهندسی کامپیوتر در دوره کارشناسی، دارای دو گرایش سخت افزار و نرم افزار میباشد. یک مهندس کامپیوتر قادر است به تحلیل و طراحی نرم افزارهای جدید و همچنین ساخت یا راه اندازی سخت افزارها بپردازد. احتمال قبولی در یکی از دانشگاههای معتبر دنیا در صورت بالابردن سطح اطلاعات تخصصی ، تجربیات کاری و به خصوص زبان انگلیسی بسیار بالاست. برای مثال آنها می خواهند بدانند که رشته های کامپیوتر در دانشگاه چه مواردی هستند؟ مهندسی کامپیوتر ترکیبی از چندین رشته علوم کامپیوتر و الکترونیک برای توسعه سخت افزار و نرم افزار کامپیوتر است. نرم افزار در حقیقت روح و جان کامپیوتر است که به سخت افزار هویت میبخشد و اصولا به برنامه ای گفته میشود که برای به کارگیری سخت افزار ساخته شده باشد. همچنین عیب یابی کردن و تعمیرات، بررسی و کار با سخت افزارها و نرم افزارهای موجود نیز از وظایف یک مهندس کامپیوتر است.

در این گرایش کنترل کردن و طراحی سخت افزارها آموزش داده می شود و مهندسان سخت افزار برای کار در جامعه آماده می شوند. گرایش علوم کامپیوتر نیز در ادامه مقطع لیسانس، به تدریس مباحث در سطحی بالاتر و تخصصی تر می پردازد. باید توجه داشته باشید که حوزه کاری و توانایی های فارغ التحصیلان این رشته بسیار وسیع تر از برنامه نویسی است. این رشته در ایران از اهمیت بالایی برخوردار است و در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو می پذیرد. علم جدید و نوین هوش مصنوعی، یکی دیگر از گرایش های کارشناسی ارشد است که بسیار نیز محبوب می باشد. بنابراین دانشجویان پس از فارغ التحصیلی می توانند با مهارت های خود مشغول به کار شوند. بنابراین باتوجه به این موضوع، گذراندن دوره کارآموزی بسیار ضروری است. برای پاسخ به این سوال لازم است که در ابتدا بیان کنیم بهترین حالت برای کاربردی کردن دانش تئوری، گذراندن دوره کارآموزی است. برای مثال میتوانید در کنترل سیستم، برنامهنویسی، توسعهی نرمافزارهای مختلف و مهندسی ارتباطات مشغول شوید و درآمد بسیار بالایی داشته باشید. در حقیقت شما میتوانید در زیرشاخههای مختلفی از علوم کامپیوتر در استرالیا مشغول به کار شوید. اگر در زمینه کامپیوتر کارتان را خوب انجام دهید، میتوانید ماهیانه 5ـ10 میلیون درآمد داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید