بازار کار رشته مهندسی کامپیوتر + همه چیز درباره این رشته – انگیزه

با توجه به اهمیت و رشد روز افزون این دانش و فناوری های آن، لازم است کارشناسانی تربیت شوند که بتوانند از عهده تحلیل و طراحی سیستم های سخت افزاری و نرم افزاری و الگوریتم های مربوط برای حل مسائل مختلف آن برآیند. نیاز به علوم کامپیوتر روز به روز در حال افزایش است و فرد متخصص در رشته مهندسی کامپیوتر می تواند به این نکته تکیه کند و همگام با این پیشرفت حرکت نماید. برای ورود به رشتهی کامپیوتر هم باید قبل از هر چیز به مباحث این رشته علاقهمند باشید. دانشگاه بدی هم نبودم، بین دانشگاههای غیرانتفایی توی ایران رتبه اول رو داره و هر سال پنج شش تا رتبه تکرقمی تو ارشد، اما محیطهای آکادمیک دانشگاهی ما خاصیتشون اینه که جوری شما رو هدایت میکنن که از شما یک استاد دیگه بسازن تا توی یک دانشگاه دیگه درس بدین! درس سمینار (۲واحد) مانند سایر درس ها دارای سیلابس است و اصول روش انجام تحقیق توسط استاد درس تدریس خواهد شد.هدف از این درس ایجاد توانمندی در دانشجو برای ارایه کتبی و شفاهی نتایج یک تحقیق و آشنایی با روش تحقیق می باشد. میانگین هزینه زندگی یک دانشجو در آمریکا 1000 دلار در ماه خواهد بود.

به طور مثال با ساختن یک اپلیکیشن کاربردی خیلی به راحتی بچه ها میتونن که محیط استارت آپی رو شروع کنن. باید به این موضوع توجه داشته باشید که شرایط پذیرش دانشگاه های دارای رنکینگ جهانی و مشهور کانادا برای رشته مهندسی کامپیوتر سختگیرانه تر بوده و علاوه بر نمره زبان بالا و شرط معدل بیشتر، از دانشجو شهریه بیشتری در طول سال اخذ خواهد شد. همچنین اگر قصد دارید در یکی از دانشگاههای ایالت متحده تحصیل کنید باید در آزمون SAT یا ACT شرکت کنید و نمره قابل قبولی را در یکی از این آزمونها کسب کنید. دانشجویان باید برای اخذ پذیرش از دانشگاههای آمریکا و کانادا در رشته مهندسی کامپیوتر، در آزمون GRE شرکت کنند و نمرات خوبی را در این آزمون کسب کنند. داشتن مدرک دیپلم با معدل بالا، کسب رتبه خوب در آزمون سراسری کنکور و داشتن مدرک آیلتس و تافل میتواند شانس شما را برای اخذ پذیرش زیاد کند. برای اخذ پذیرش در دورههای تحصیلات تکمیلی دانشجویان باید از دانش زبانی خوبی برخوردار باشند و مدرک آیلتس یا تافل داشته باشند. همچنین بسیاری از شرکت های معروف جهان از میان دانشجویان دانشگاه های معتبر اقدام به استخدام افراد می کند در نتیجه باید در انتخاب دانشگاه مورد نظر دقت زیادی داشته باشید.

دانشگاههای کانادا از اعتبار علمی بسیار خوبی در جهان برخوردارند و سالانه دانشجویان زیادی برای اخذ پذیرش از دانشگاههای کانادا با یکدیگر رقابت میکنند. شهریه دانشگاههای دولتی فرانسه در رشته مهندسی کامپیوتر برای دانشجویان غیر اروپایی 2770 یورو در سال در مقطع کارشناسی، 3770 یورو در سال در مقطع ارشد 380 یورو در سال و در مقطع دکتری است. اخذ پذیرش در مقاطع تحصیلات تکمیلی آسانتر است. دولت استرالیا کمکهای مالی و وامهای دانشجویی خوبی را برای دانشجویان فراهم میکند تا بتوانند تحصیلات خود را ادامه دهند. همچنین بسیاری از دانشگاهها ورودی دارند و دانشجویان باید علاوه بر ارائه مدارک خود در این آزمونهای ورودی شرکت کنند. دروس در بخش نرمافزار با مباحث ریاضیات ارتباط زیادی دارند. مسئولان پذیرش دانشگاه پس از بررسی مدارک ارسال شده ممکن است از شما برای شرکت در مصاحبه دعوت کنند. دانشجویان میتوانند در یکی از دانشگاههای آلمان در رشته مهندسی کامپیوتر به صورت رایگان تحصیل کنند. هزینه زندگی در آلمان برای دانشجویان بسیار مقرون به صرفه خواهد بود. هزینه زندگی در برخی کشورها مانند آمریکا و انگلیس بسیار بالا است و در کشورهایی همچون آلمان و ترکیه مقرون به صرفه است. هزینه زندگی در شهرهای بزرگ انگلستان مانند لندن بسیار بالاست. میانگین هزینه زندگی در کشور سوئیس 1400تا 2000 فرانک سوئیس در ماه است.

هزینه تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر در کشور سوئیس به طور میانگین 1200 تا 2000 فرانک سوئیس در سال است. این دوره که بیشتر تاکید بر آموزش دارد، با ویژگیهای خاص خود، با استخدام متفاوت است و به آن کارآموزی میگویند. ایشان دوره کارشناسی خود را در رشته ریاضی محض (دانشگاه تبریز) و دورههای کارشناسی ارشد و دکتری را در رشته علوم کامپیوتر (دانشگاه تهران) به اتمام رساندهاند. در فیلم زیر نیز دکتر تقی یاره عضو هیات علمی دانشگاه تهران به معرفی رشته آی تی پرداخته اند، دکتر تقی یاره دانشآموخته کارشناسی و کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر از دانشگاه صنعتی شریف، ایشان لیسانس خود را در سال های 1363 تا 1368 در گرایش نرم افزار دانشگاه صنعتی شریف و ارشد خود را در سال های 1369 تا 1372 در گرایش نرم افزار در دانشگاه صنعتی شریف اخد کرده اند و دکتری مهندسی کامپیوتر در گرایش الگوریتم و محاسبات از دانشگاه توکیو در سال های 1375 تا 1379 است.

دیدگاهتان را بنویسید