بازار کار رشته مهندسی کامپیوتر + همه چیز درباره این رشته – انگیزه

با پیشرفت علم هر روز نیاز به متخصصان رایانه بیشتر احساس میشود. از آنجا که تقریباً هر صنعت و بخش تجاری به علم کامپیوتر متکی است، فرصتهای شغلی مهندسان کامپیوتر بسیار گسترده و انعطافپذیر است. در کشور ما خوشبختانه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و به ویژه در برنامه های پنج سال اول تا چهارم توسعه اقتصادی سرمایه گذاری های قابل توجهی در بخش های مختلف صنعت صورت گرفته است که نتایج مثبت آن به تدریج نمایان شده و نظر به روح حاکم در برنامه سوم و چهارم امید میرود که در سال های آینده بیشتر به ثمر برسد .بدیهی است که سرمایه گذاری ها، باید صرف ایجاد بستر به منظور تولید فناوری و نه انتقال آن گردد.گرچه انتقال فناوری ممکن است در کوتاه مدت کار ساز باشد ولی در دراز مدت مشکل را حل نخواهد کرد. حداقل نمره برای آزمونهای زبان انگلیسی در سایت دانشگاهها موجود است و دانشجویان میتوانند با مراجعه به سایت دانشگاه موردنظر خود از نمره قابل قبول دانشگاه برای آزمونهای زبان انگلیسی مطلع شوند. دستیابی به بالاترین سطح از علم و فناوری گرچه دشوار می باشد، لکن ضرورتی است که در سایه استعدادهای درخشان جوانان کشور که تاریخ شاهد بروز شکوفایی آن در مقاطع مختلف بوده است.

مهندسی کامپیوتر در مقطع کارشناسی دارای دو گرایش سختافزار و نرمافزار و آیتی (فناوری اطلاعات) است. نرمافزار بخش غیر دیدنی رشته مهندسی کامپیوتر است. گروه مهندسی کامپیوتر دانشگاه تحصيلات تکميلی صنعتی و فناوری پيشرفته در دو رشته مهندسی کامپیوتر-معماری کامپیوتر و مهندسی فناوری اطلاعات- فناوری اطلاعات فعالیت دارد. بنابراین داوطلبان باید تراز بالایی برای درس ریاضی کسب کنند، زیرا تراز ریاضی نقش مهمی در قبولی رشتههای زیر گروه 1 دارد. مهندسی کامپیوتر یکی از رشتههای مهندسی بوده و ترکیبی از نرمافزار و سختافزار است که به توسعهی سیستمهای کامپیوتری میپردازد؛ رشتهی مهندسی کامپیوتر به دلیل طراحی و ساخت اجزای مختلف کامپیوتر در کشور از اهمیت بالایی برخوردار است،پیشرفت تکنولوژی را میتوان وابسته به توسعه حوزهی کامپیوتر و زبانهای برنامهنویسی دانست؛ چراکه امروزه تمامی فعالیتهای صنایع در گرو گامهایی است که حوزهی کامپیوتر در جهت توسعه خود برمیدارد. دانشآموزان اگر بخواهند وارد هر یک از گرایش های مهندسی کامپیوتر شوند باید کنکور سراسری علوم ریاضی و فنی شرکت کنند، با شرکت در این کنکور و کسب رتبه مناسب میتوانید در یکی از رشته های مهندسی کامپیوتر و یا علوم کامپیوتر وارد دانشگاه شوید، دقت کنید که قبل از ورود به رشته مهندسی کامپیوتر نمیتوانید گرایش خود را مشخص کنید و ابتدا باید در رشته مهندسی کامپیوتر قبول شوید و پس از حدود 4 ترم میتوانید گرایش خود را انتخاب کنید و تصمیم بگیرید که میخواهید در کدام یک از گرایشهای نرمافزار یا سختافزار یا آیتی لیسانس خود را ادامه دهید.

این دانشگاه یکی از بهترین دانشگاه ها برای تحصیل در رشته فناوری اطلاعات در روسیه است که دوره های مختلفی در آن برای دانشجویان برگزار می گردد و شما بسته به مهارتی که می خواهید کسب کنید می توانید در یکی از این دوره ها شرکت نمایید. سالانه 6000 دلار سنگاپور به عنوان کمک هزینه زندگی برای دانشجویان در نظر گرفته شده است. دوره مدلسازی ریاضیاتی، برنامه های پیچیده و روش های شمارگانی نیز که برای دانشجویان مقطه دکتری است در این دانشگاه برگزار می شود و هزینه سالانه آن 315 هزار روبل خواهد بود. لازم به اشاره است که در این مقطع، گرایش نرمافزار به برنامهنویسی و گرایش سختافزار به کنترل و طراحی سختافزار میپردازد. ج- کارشناسی ارشد هوش مصنوعی: این گرایش بر تولید سیستمهای کامپیوتری هوشمند تاکید دارد که توانایی یادگیری و بهبود اتوماتیک عملکرد خود را در طول زمان خواهند داشت. با توجه به اهداف کلان دانشگاه خاتم، بهمنظور حضور دانشگاه در جمع دانشگاههای برتر کشور، گروه گروه مهندسی کامپیوتر و مهندسی برق، در سال 1395، مرکز رباتیک و هوش مصنوعی خاتم را تأسیس نمودند.

هدف از دوره های آموزشی گروه مهندسی کامپیوتر، تربیت انسانی است خود اتکا، خودباور، مسلط به فناوری، معتقد به این که ماشین باید در خدمت ارزش های انسانی جامعه باشد. 2- دانشجویانی که مدرک کارشناسی غیر متجانس با رشته مهندسی کامپیوتر دارند لازم است با هماهنگی گروه نسبت به انتخاب دروس جبرانی تا سقف 12 واحد اقدام نمایند. همچنین لازم است فردی خلاق باشد تا بتواند مسائل را از راه های ابتكاری حل كند. در واقع كار یك مهندس سخت افزار، طراحی های سخت افزاری است و به همین دلیل در دانشگاه دروسی مثل ریاضیات و یا مدارهای منطقی را مطالعه می كند همچنین برخلاف تصور كسانی كه یك اپراتور را در حد یك مهندس نرم افزار می دانند، باید گفت كه یك مهندس نرم افزار لازم است از دانش ریاضی خوبی برخوردار باشد تا بتواند برنامه های كامپیوتری را طراحی كند و آنها را توسعه دهد. کامپیوترها اجزای قابل لمس متعددی دارند؛ از صفحه نمایش، صفحه کلید و چاپگر گرفته تا اجزای داخلی مثل مدارها، بردها و…

دیدگاهتان را بنویسید