بازار کار رشته کامپیوتر چطور است؟

به طور کلی می توان این طور گفت که گرایش های اصلی مهندسی کامپیوتر شامل معماری کامپیوتر، هوش مصنوعی، الگوریتم و محاسبات و مهندسی نرم افزار می شود. اما خبر خوش برای آن دسته از متقاضیانی که قبلا موفق به شرکت در آزمون SATوGRE شده اند،در صورت دارا بودن نمره های بالا در این دو آزمون از شرکت در آزمونTILمعاف می شوند و ملاک پذیرش ایشان این دو آزمون خواهد بود. این رشته دانشی را به مخاطب منتقل می کند که طی آن دانشجو قادر خواهد بود با سیستم هایی رایانه ای طراحی، برنامه نویسی، جمع آوری اطلاعات و استفاده و انتقال اطلاعات نماید. در این راستا، یکی از اهداف اصلی گروه مهندسی کامپیوتر دانشگاه کردستان تربیت نیروی متخصص برای شرکتها و سازمانهای خصوصی و دولتی جهت مدیریت اطلاعات، تولید نرمافزار، طراحی سایت­های نرمافزاری و همچنین طراحی، راه اندازی و مدیریت شبکه­های کامپیوتری است. یکی از درس های اصلی و پایه ای رشته مهندسی کامپیوتر، ریاضیات است.

آشنایی با دروس دوره ی کارشناسی در راهنمایی کردن دانش آموزان برای انتخاب درست تر رشته تاثیر مستقیم دارد. یکی از گرایش های رشته مهندسی کامپیوتر در ادامه دوره ی لیسانس، گرایش نرم افزار است؛ که به مباحث برنامه نویسی در سطحی تخصصی تر می پردازد. با توجه به محدودیت رشته های مهندسی در مقطع لیسانس،خوشبختانه تعداد انتخاب های متقاضیان تحصیل در ایتالیا و رشته مهندسی کامپیوتر ایتالیا زیاد است و دانشجویان می توانند در سایر رشته های مرتبط با این رشته تحصیلات عالی خود را آغاز کرده و در مقطع فوق لیسانس با توجه به گرایش های گوناگون در حوزه ی کامپیوتر و IT و اطلاعات فناوری فارغ التحصیل شوند. در گام دوم، با پذيرش دانشجو در رشته مهندسی فناوری اطلاعات و نرمافزار، حلقه رشتههای مهندسی کامپيوتر را تکميل نمود. یک مهندس کامپیوتر یاد می گیرد از مدارهای کوچک گرفته تا سیستم های بزرگ همه چیز را بسازد. این اعتبار هم شامل کیفیت در سیستم آموزشی دانشگاهی میشود، هم به بازار کار و درآمد فارغالتحصیلان اهمیت میدهد. استرالیا مشاغل باشکوهی از آموزش گرفته تا سیستم اطلاعاتی و فناوری ارائه میدهد. در کشور ما نیز در راستای ایجاد تغییرات بنیادین و منطقی و دستیابی به نیروهای متخصص و کارآمد رشته فناوری اطلاعات به صورت متمرکز و غیرمتمرکز در مراکز آموزش عالی از جمله دانشگاه ها ارایه می شود.

در دنیای کنونی که عصر فناوری اطلاعات نامیده می­شود، بیش از هر زمان دیگر بکارگیری کامپیوتر و استفاده از روشهای جدید کامپیوتری در حل مسائل مختلف زندگی بشر به ویژه مسائل صنعتی ضروری است و دانشآموختگان رشته مهندسی کامپیوتر نیز در این زمینه نقش مهمی ایفاء می­کنند. فارغ التحصیلان رشته مهندسی کامپیوتر میتوانند در بخش فناوری اطلاعات سازمانهای اداری، بانکها و سازمانهای مالی، صنایع دفاعی، صنعت حمل و نقل، صنایع تولیدی، بخشهای آموزشی، و سازمانهای خدمات درمانی مشغول بکار شوند، تا از سیستمهای کامپیوتری برای حل مسائل این سازمانها و صنایع استفاده کنند. مهندسی اطلاعات رشته مهندسی است که با تولید ، توزیع ، تجزیه و تحلیل و استفاده از اطلاعات ، داده ها و دانش در سیستم ها سروکار دارد . گرایش معماری کامپیوتر همانطور که از نام آن مشخص است به مباحث فنی و معماری کامپیوتر در سطح حرفه ای می پردازد. گروه فنی و مهندسی شورای عالی برنامه ریزی، با اتکا به خداوند متعال و با امید به فراهم شدن زمینه های لازم برای ارتقا در زمینه های آموزش های فنی و مهندسی و با تجربیات پیشین در تهیه برنامه های درسی اقدام به بازنگری کلی و اساسی مجموعه تحصیلات تکمیلی مهندسی کامپیوتر (مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری) نموده است و شرط موفقیت را مشارکت و حمایت شایسته از جانب دانشگاه ها، در ارایه این دوره ها تقویت و گسترش مراکز تحقیقاتی تاسیس مراکز تحقیق و توسعه در صنعت و ارتباط منسجم آن ها با دانشگاه ها می داد.

پذیرش متقاضیان در این دانشگاه بر اساس آزمون TIL صورت می گیرد.صرف نظر از معدل متقاضیان، امتیازی که به صورت نهایی در این آزمون کسب می کنند وضعیت پذیرش متقاضیان را مشخص می کنید.جهت مطالعه ی بیشتر آزمون TILبه این صفحه مراجعه کند. کشورهایی که اعتبار بالایی برای آنها در نظر بگیرد. از سخت افزار گرفته تا نرم افزار ، مشاغل موجود در این زمینه انواع محصولات و فرآیندها را پوشش می دهد. همچنین دانشگاه های پیام نور و آزاد نیز در اقصی نقاط کشور رشته مهندسی کامپیوتر را ارائه می دهند. ریاضی یکی از پایه های اصلی رشته مهندسی کامپیوتر است. درس های مانند فیزیک، حسابان و دیفرانسیل نیز نیاز به پایه ای خوب و یادگیری ای عمیق دارند، چرا که در دانشگاه و در آینده ی این شغل مجددا به کار خواهند آمد. البته این کاملا قابل درک است که کیفیت زندگی، ایمنی، هزینه های زندگی، مالیاتهای ایالتی، هزینه رفت و آمد و … فاکتورهای مهمی هستند. طراحی ICهای مختلف، مدارهای منطقی، طراحی انواع مدارات مرتبط با کامپیوتر، طراحی ساخت وسایل جانبی کامپیوتر، از جمله توانمندیهای فارغالتحصیلان این گرایش میباشد. در همین رابطه دانشگاههای شریف، تهران، امیر کبیر ، شهید بهشتی، علم و صنعت، خواجه نصیر و صنعتی اصفهان از جمله شاخصترین گزینهها برای تحصیل در این رشته محسوب میشوند.

دیدگاهتان را بنویسید