بازار کار رشته کامپیوتر چطور است؟

درخواست تاسیس رشته های مهندسی شهرسازی و معماری نیز در دست بررسی است.دورنمای این مرکز ارتقا به دانشکده فنی و مهندسی و در آینده نه چندان دور ایجاد سه دانشکده فنی و مهندسی، علوم پایه و هنر و معماری و برپایی دانشگاه محلات است. دانشآموزان اگر بخواهند وارد هر یک از گرایش های مهندسی کامپیوتر شوند باید کنکور سراسری علوم ریاضی و فنی شرکت کنند، با شرکت در این کنکور و کسب رتبه مناسب میتوانید در یکی از رشته های مهندسی کامپیوتر و یا علوم کامپیوتر وارد دانشگاه شوید، دقت کنید که قبل از ورود به رشته مهندسی کامپیوتر نمیتوانید گرایش خود را مشخص کنید و ابتدا باید در رشته مهندسی کامپیوتر قبول شوید و پس از حدود 4 ترم میتوانید گرایش خود را انتخاب کنید و تصمیم بگیرید که میخواهید در کدام یک از گرایشهای نرمافزار یا سختافزار یا آیتی لیسانس خود را ادامه دهید. اگر قصد فعالیت به عنوان برنامه نویس دارید باید مشخص کنید میخواهید به چه صورتی فعالیت کنید. گرایش سخت افزار در برگیرنده فعالیت های آموزشی، پژوهشی و صنعتی در خصوص قطعات، بردها، تجهیزات و در نهایت سیستم های كامپیوتری در مقیاس های مختلف است و یكی از شاخه های مهم آن به نام معماری كامپیوتر (طراحی و ساخت كامپیوتر) می باشد.

برای مثال یك مهندس سخت افزار می تواند طراحی سخت افزاری كند كه با IC ها كار كند، با كامپیوتر كار كند و یا از دروازه های كامپیوتر استفاده نماید و در نهایت می تواند به طراحی مدارهای مجتمع دیجیتالی بپردازد. روند رو به رشد استفاده از كامپیوتر در محافل عمومی و خصوصی، استفاده گسترده از شبكه اینترنت و زمینه های مرتبط با آن، فراهم آمدن شرایط آموزش و تجارت الكترونیك همه و همه دست به دست هم داده اند تا از اكنون چشم انداز روشنی نسبت به آینده این رشته وجود داشته باشد به نحوی كه فعالان در این زمینه از اینده معلوم و مطمئنی برخوردار خواهند بود. امروزه یك مهندس كامپیوتر اگر علاقمند به كار باشد، هیچ وقت با مشكل بیكاری روبه رو نمی شود. و به همین دلیل ما معتقدیم كه كلاس های آزاد آموزش كامپیوتر هیچ وقت نمی توانند یك مهندس كامپیوتر پرورش دهند. چنانچه قصد مهاجرت و تحصيل در اين رشته جذاب را داريد، در ادامه اين مقاله همراه ما باشيد. مهاجرت مهندسان به اتریش یکی از مقولههایی است که قطعاً نیاز به مشورت و دریافت اطلاعات اساسی دارد. با توجه به گسترش روزافزون دنیای كامپیوتر امروزه بیش از هر زمان دیگری نیاز به متخصصان كامپیوتر احساس می شود.

دوره کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر شامل تعدادی درس های نظری و برنامه تحقیقاتی جهت افزایش اطلاعات نظری و تجربی متخصصان مهندسی کامپیوتر میباشد که در زمینه حهت درک و توسعه آنچه در مرز ها تکنیک در زمان حال در این رشته ها میگذرد را فراهم آورد. در حال حاضر دانشجویان دوره کارشناسی معمولا بین141 تا 146 واحد درسي را مي­گذرانند، لازم به ذکر است که واحدهای درسی گرايش­ نرمافزار و سختافزار در دوره كارشناسی بسيار مانند هم هستند و اختلاف اين دو گرایش تنها در حدود 20 واحد درسی است، اما گرایش آی تی در حدود 60 الی 70 واحد درسی مشترك با نرم افزار دارد. در واقع در گرایش هوش مصنوعی در زمان نیاز کامپیوترها به یاری انسان میان و معمولا بهترین تصمیم گیری رو برای سرعت بخشیدن به کارها انجام میدن. طراحی، شبیه سازی، فرآوری، پردازش، سنجش، آموزش و ویرایش تمام مفهومهایی هستند که با بیشترین دقت و در کوتاهترین زمان در برنامههای نرمافزاری رایانه انجام میشوند. مهندسی کامپیوتر رشتهای است که به طراحی و ساخت اجزای مختلف رایانه میپردازد و اهمیت زیادی دارد.

در واقع كار یك مهندس سخت افزار، طراحی های سخت افزاری است و به همین دلیل در دانشگاه دروسی مثل ریاضیات و یا مدارهای منطقی را مطالعه می كند همچنین برخلاف تصور كسانی كه یك اپراتور را در حد یك مهندس نرم افزار می دانند، باید گفت كه یك مهندس نرم افزار لازم است از دانش ریاضی خوبی برخوردار باشد تا بتواند برنامه های كامپیوتری را طراحی كند و آنها را توسعه دهد. همین علاقه باعث شد تا این رشته رو در مقطع کارشناسی در دانشگاه شیراز قبول شم و در مقطع کارشناسی ارشد هم مهندسی کامپیوتر فناوری اطلاعات رو ادامه بدم. میخوای جدیدترین آگهی استخدام مهندسی کامپیوتر نزدیک به خودت رو ببینی؟ در مجموع در طول دوره کارشناسی رشته مهندسی کامپیوتر 140 واحد درسی پیش رو خواهید داشت. ۱. درس های دوره دکتری با احتساب تعداد واحد دروس مصوب توسط موسسه آموزشی، باید از بین درسهای ارائه شده برای دوره تحصیلات تکمیلی مهندسی کامپیوتر (کارشناسی ارشد و دکتری) با نظر استاد راهنمای دانشجو اخذ شود. داشتن معدل بالا، ریزنمرات خوب، سابقه تحصیلی قوی و داشتن مقاله علمی شانس دانشجو رابرای اخذ بورسیه افزایش میدهند.

دیدگاهتان را بنویسید