بازار کار رشته کامپیوتر چطور است؟

با توجه به ماهیت میان رشته ای مهندسی فناوری اطلاعات ، دانشجوی این رشته لازم است که به دو مبحث علوم مدیریت و کامپیوترعلاقه مند باشد . همچنین آزمایشگاه های آموزشی شامل “آزمایشگاه ریزپردازنده”، ” آزمایشگاه سیستم عامل”، “آزمایشگاه مدار منطقی”، ” آزمایشگاه پایگاه داده”، ” آزمایشگاه شبکه”، ” آزمایشگاه معماری” و “کارگاه مبانی کامپیوتر” نقش موثری در مهارت افزایی دانشجویان این رشته داشته است. پس از آن میتوان با توجه به علاقه و کشش نسبت به یک یا تعداد بیشتری از این زبانهای برنامهنویسی و همچنین میزان استفاده و کاربرد آنها در بازار کار، روی تعداد محدودی از آنها تسلط بیشتری یافت. هر یک از این دوره ها بسته به مهارت هایی که به شما آموزش می دهند هزینه هایی برای شما خواهد داشت. با وجود شبکههای کامپیوتری، نیازی نیست که برای دسترسی به اطلاعات مورد نیازتان به اداره بروید. با این حال، ماهیت دادهها این است که در طبیعت پراکنده هستند. پس از کسب نمره در این مرحله، دانشجو میتواند در امتحان جامع شرکت کرده و در صورت قبولی وارد مرحله پروپوزال نویسی و نگارش پایان نامه شود.

دانشجویان مقطع ارشد مهندسی کامپیوتر درسهای تخصصیتری دارند در این مقطع دانشجویان باید ۳۲ واحد درسی را که شامل دروس اصلی و تخصصی، سمینار و پایان نامه است بگذرانند. دانشجویان مقطع دکتری کامپیوتر ملزم هستند که ۱۲ تا ۱۸ واحد درسی را از سرفصل در نظر گرفته شده توسط دانشگاه بگذرانند. گرایشهای مقطع دکتری کامپیوتر با گرایشهای ارشد این رشته یکسان هستند. هدف از این رشته تربیت افرادی است که در زمینه های مختلف تحلیل، طراحی، ساخت و راهاندازی سختافزارها و نرم افزار های جدید مهارت داشته باشند. هدف این گروه تربیت دانشجویانی توانا هم از لحاظ علمی و هم از نظر مهارتهای فنی است. هر کامپیوتر دارای دو جزء متفاوت سخت افزار و نرم افزار است که در این میان سخت افزار جزء فیزیکی کامپیوتر بوده و شامل صفحه کلید، صفحه نمایش، چاپگر و دیسکها میشود. رشته مهندسی کامپیوتر دارای دو بخش نرم افزار و سخت افزار بوده و در هر دوی آنها به ساخت و طراحی جزئیات رایانه میپردازند ، کسانی که تصمیم دارند در این رشته فعالیت داشته باشند، باید علاقه و پشتکار زیادی به خرج دهند و دائماً مطالب جدیدی را فرا بگیرند. دانشمند داده به عنوان یکی از شغلهای پردرآمد رشته مهندسی کامپیوتر باید دارای اطلاعات کافی از دو رشتهی مهندسی کامپیوتر و آمار باشد.

همزمان با رشد تکنولوژیهای Big Data پست جدیدی در شرکتهای بزرگ جهان به نام دانشمند داده (Data Scientist) ایجاد شده است. دانشمند داده در واقع شغل جدیدی از نقش تحلیلگر تجارت/بازار یا نقش تحلیلگر داده میباشد. آموزش داده میشود. مهندسین شبکه به خوبی میدانند که چه دستگاهی برای ارتباط بین چه سیستمهایی نیاز است و چگونه میتوان امنیت را در سیستمها برقرار کرد. در این راستا پنج آزمایشگاه پژوهشی با عناوین “داده کاوی تخصصی”، “شبکه کامپیوتر”، “توسعه و ارزیابی امنیت سیستم عامل” ، “پردازش صوت” و “پردازش تصویر و OCI ” و چندین هسته پژوهشی در حوزه های مختلف مانند پردازش تصویر، پردازش گفتار، سلامت الکترونیک، بانکداری الکترونیک و پنهان نگاری در این مجموعه مشغول به فعالیت هستند. در مطالب قبل راجع به تحصیل در رشته مهندسی در روسیه صحبت شد، در این مقاله راجع به تحصیل رشته مهندسی کامپیوتر در روسیه صحبت خواهیم کرد. فارغ التحصیلان میتوانند در زمینههای کار در حوزه تولید (طراحی و برنامهنویسی انواع نرمافزار، طراحی و پیادهسازی انواع وب سایت، طراحی و پیادهسازی انواع بازی و پویانمایی، تحلیل و طراحی سیستمها) و کار در حوزه خدمات فنی (طراحی و پیادهسازی انواع شبکه، ارائه انواع خدمات در حوزه گرافیک رایانه ای، مونتاژ و فروش انواع سختافزار و نرم افزار، انجام تعمیرات سختافزاری و نرمافزاری) فعالیت داشته باشند.

قسمتهای سختافزاری کامپیوتر مانند یک جسم بیجان هستند. یک مهندس نرم افزار یاد می گیرد که چگونه نرم افزارهای بزرگ و عظیم را طراحی و برنامه ریزی کند، تست و ارزیابی نهایی نماید و در نهایت مستند سازد. اگر میخواهید خود را به عنوان یک مهندس ابرداده در یک شرکت معتبر مشغول به کار کنید ، اطمینان حاصل کنید که دانش بنیادی عمیق لازم برای چنین موقعیتهایی را دارید. دانشگاه های کشور روسیه در حوزه فناوری اطلاعات، هم در بخش تئوری مانند ریاضیات و فیزیک و کامپیوتر و هم در بخش عملی، تحصیلات را برای دانشجویان ارائه می دهند. آشنایی با پایگاه دادههای NoSql مانند HBase ، Cassandra و MongoDB . در این دورهها شما میتوانید با نظارت و راهنماییهای متخصصان، به آزمون و خطای دانستههای خود بپردازید. با وجود اینکه اخذ پذیرش از دانشگاههای معرفی شده و تحصیل در استرالیا کار راحتی نیست، اما شما میتوانید تلاش خود را در این زمینه به کار بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید