بازار کار رشته کامپیوتر چطور است؟

پایه ی ریاضی قوی هم با توجه به موارد بالا یکی از نیاز های رشته مهندسی کامپیوتر هست. 7. آیا برای موفقیت در این رشته از قبل باید با برنامه نویسی آشنایی داشت؟ خلاقیت برای حل مسائل، توانایی کار کردن طولانی مدت با کامپیوتر، ناامید نشدن از جواب نگرفتن و ادامه دادن، جستجوگر بودن، به روز بودن، روحیهی کار تیمی، تفکر انتقادی، قدرت تحلیل از جمله روحیات و توانمندیهایی است که برای موفقیت در این رشته لازم است. دانشجویان و فارغ التحصیلان این رشته قابلیتها و تواناییهای زیادی دارند اما به شرط اینکه قبل از ورود به بازار کار، در دانشگاه از مهارتهایی برخوردار شوند که توانایی حل مشکلات در بازار کار را داشته باشند. 2. مهارتها و تواناییهای کسب شده پس از فراغت از تحصیل در این رشته چیست؟ باتوجه به تحولات سریع علم و فناوری در این رشته درس هایی تحت عنوان مباحث ویژه در گرایش های مختلف کارشناسی ارشد تعیین شده است که سر فصل های ویژه و جدید با تصویب محتوی در دانشکده مهندسی کامپیوتر تحت این عنوان پیش بینی شده است و به صورت موقت قابل ارایه است که بتواند با تحولات علمی همگام گردد.

حضور در دانشگاه خاتم، دسترسی منحصر به فردی به خبرگان حوزههای فناوری اطلاعات و فناوری مالی و اعضای هیئت علمی دانشکدههای مختلف به وجود آورده است که باعث شده این آزمایشگاه با رویکردی عملگرا سعی در تجاری سازی محصولات خود داشته باشد. بعلاوه این آزمایشگاهها توانستهاند بخش قابلتوجهی از فارغالتحصیلان رشته کامپیوتر را برای استخدام در شرکتهای بزرگ فناوری کشور و بهویژه در شبکه بانکی آماده نماید. مهندسی کامپیوتر یک رشته ی فعال به حساب می آید و داوطلب ها با ذهنی خلاق و پویا می طلبد که همیشه در حال یادگیری و به روز رسانی اطلاعات خود باشند. شبکههای عصبی به کامپیوتر ماهیتی زنده میدهند و پردازشهای تکاملی هر مرحله از کار را بررسی کرده و جوابی که نسبت به سایر جوابها بهینهتر است را به دست میآورند. اگر به ریاضی و فیزیک علاقه دارید، دلتان میخواهد از تکنولوژیهای روز و هر آنچه مربوط به کامپیوترها است سر دربیاورید یا برای یادگیری برنامه نویسی، طراحی وب و…

رشته کامپیوتر، این رشتهی جذاب و پرچالش طرفداران خودش را دارد و خیلیها رویای ادامه تحصیل در این رشته را در سر دارند. 4. واحدهای درسی این رشته در دانشگاه چیست؟ شیرافکن دانشجوی مقطع دکتری تخصصی بیوانفورماتیک در دانشگاه تهران است. یک دانشجوی ارشد معماری با معماری پیشرفته و ابر رایانهها آشنا میشود و سازوکار اجزای درونی کامپیوتر مانند بردهای الکترونیکی، میکروپروسسورها و … گرایش الگوریتم و محاسبات، گرایشی جدید است و داوطلبان را با الگوریتمهای توزیعی، ریاضیات محاسباتی پیشرفته آشنا میکند. دانشجویان گرایش مهندسی الگوریتمها و محاسبات، الگوریتمهای سخت و ساده را با هم مورد ارزیابی قرار میدهند. در این گرایش از رشته مهندسی کامپیوتر نیز مباحث و مطالب نظری کامپیوترها تدریس می شود. این دوره برای آن دسته از دانشجویان رشته کامپیوتر مناسب است که قصد گذراندن درس هوش مصنوعی را دارند. با این توضیح که این درسها به طور عمده در هر دو گرایش نرم افزار و سخت افزار مشترک هستند. سیستمهای پالایش، تشخیص نفوذ، کنترل نفوذ و دیواره آتش بخشی از موارد مورد توجه در این گرایش است. طراحی و ساختن مدارهای واسط (مدارهایی که سیستمهای مختلف مانند کامپیوتر و گوشی را به هم وصل میکنند)، طراحی سیستمهای بلادرنگ و ساختن آنها و طراحی و ساخت مدارهای دیجیتال تنها بخشی از کارهای دانشجویان معماری کامپیوتر است.

این دسته از نرم افزارها را میتوان برنامههايی نامید كه سیستمهای كامپيوتری برای فعالیت به آنها محتاج هستند و معمولا توسط همان شرکتهای تولید کنندهی سخت افزار طراحی میشوند. دانشجویان مقطع ارشد رشته نرم افزار توانایی تحلیل الگوریتمهای پیچیده و طراحی پایگاه دادههای پیشرفته را دارند. همانطور که اشاره شد این دو رشته همپوشانی زیادی دارند اما تفاوت هایی نیز باهم دارند برای اپلای،رشته علوم کامپیوتر بهتر از مهندسی کامپیوتر است چون علوم کامپیوتر جامع تر از مهندسی کامپیوتر می باشد. در این مقاله ما به تفاوت رشته های علوم کامپیوتر و مهندسی کامپیوتر پرداختیم. 4. بازار کار و شرایط شغلی این رشته در ایران چگونه است؟ ایران یکی از بهترین بازارهای کار را برای دانشجویان این رشته دارد، زیرا نیاز زیادی به مهندسان کامپیوتر دارد. برای تحصیل در این رشته باید پایه ریاضی قوی داشته باشید. رشته مهندسی کامپیوتر به دو بخش نرم افزار و سخت افزار تقسیم می شود و دانشجویان رشته مهندسی کامپیوتر با توجه به علاقه و گرایش درسی خود در یکی از این حوزه ها مشغول به تحصیل می شوند. اکثر فارغ التحصیلان رشته مهندسی کامپیوتر اگر حداقل توانایی های لازم را در دانشگاه کسب کرده باشند می توانند به راحتی جذب بازار کار شوند.

دیدگاهتان را بنویسید