بازار کار رشته کامپیوتر چطور است؟

دروس اصلی شامل ساختمان های گسسته، مبانی کامپیوتر و برنامه سازی، زبان ماشین و برنامه نویسی سیستم، ساختمان داده ها، مدارهای منطقی، معماری کامپیوتر، برنامه سازی پیشرفته، سیستم های عامل، پایگاه داده ها و طراحی الگوریتم هاست. با تحصیل مهندسی کامپیوتر، شما امکان یادگیری تخصص های متعددی در زمینه سیستم های خدمات درمانی، حوزه رباتیک، شبکه های بی سیم، مدارهای مجتمع و IC را داشته و می توانید در موقعیت های شغلی متنوعی از جمله مهندسی ادغام و پیکربندی، مهندس سیستم، توسعه دهنده نرم افزار، توسعه دهنده وب و مهندس شبکه مشغول به کار شوید. بازار کار رشته کامپیوتر در حوزه شبکه هم در ایران خوب است و مورد استقبال اکثر فارغ التحصیل های رشته کامپیوتر قرار گرفته است. با توجه به محدودیت رشته های مهندسی در مقطع لیسانس،خوشبختانه تعداد انتخاب های متقاضیان تحصیل در ایتالیا و رشته مهندسی کامپیوتر ایتالیا زیاد است و دانشجویان می توانند در سایر رشته های مرتبط با این رشته تحصیلات عالی خود را آغاز کرده و در مقطع فوق لیسانس با توجه به گرایش های گوناگون در حوزه ی کامپیوتر و IT و اطلاعات فناوری فارغ التحصیل شوند.

فارغ التحصیل های رشته کامپیوتر می توانند این رشته را تا مقطع دکتری در بهترین دانشگاه های ایران بگذرانند. به طور کلی ارتباط میان فناوری اطلاعات و نرم افزار مانند رابطه پزشک متخصص و دکتر داروساز است، به این مفهوم که پزشک صرفا به تجویز دارو و داروساز به ساخت دارو می پردازد. از آنجا که اولین و مهمترین وظیفه دانشگاه تربیت متخصصین با قابلیتهای بالا در علوم و فناوری است، مرکز رباتیک و هوش مصنوعی خاتم در آموزش بخشهای مختلف رباتیک و هوش مصنوعی خدماتی به دانشجویان رشتههای مختلف ازجمله مهندسی برق و مهندسی کامپیوتر ارائه میدهد. دانشجوی این رشته در گرایش نرمافزار ياد مي گيرد كه چطور نرمافزارها را طراحي ، برنامهريزي و در آخرتست نمايد و آماده استفاده عموم سازد .در حقیقت هدف از گرايش نرمافزار كامپيوتر، آموزش و پژوهش در زمينه زبانهاي مختلف برنامهنويسي و سيستم عامل های مختلف ميباشد. در این گرایش از رشته کامپیوتر بیشتر به آموزش مباحث نظری پرداخته میشود.

زبان انگلیسی از دیگر دروس مهم در این رشته محسوب میشود و تقویت هرچه بیشتر آن به شما کمک زیادی خواهد کرد؛ چراکه این رشته به مطالعهی زیادی احتیاج دارد و لازم است تا شما همواره به دنبال یادگیری و مطالعه جدیدترین مسائل مرتبط به حوزهی تکنولوژی باشید. آمار و احتمال، آنالیز عددی، نظریه اتومات و زبانها، ساختمان دادهها، طراحی و تحلیل الگوریتمها نیز از جمله دروس مهم رشته علوم کامپیوتر به حساب میآیند. در حقیقت شما میتوانید در زیرشاخههای مختلفی از علوم کامپیوتر در استرالیا مشغول به کار شوید. پیدا کردن یک دانشگاه خوب در استرالیا برای گذراندن دوره مهندسی کامپیوتر اصلا سخت نیست. اگر شما دوره ی کارشناسی را در یک دانشگاه دولتی خوب گذرانده باشید، احتمال بورسیه شدنتان چند برابر می شود. از طرفی به استفاده روز افزون از اینترنت زمینه کار در رشته مهندسی کامپیوتر بیشتر شده و اهمیت زیادی پیدا می کند. بازی های جدید طراحی می شوند و بازی های قبل مدام به روز می شوند. رشته مهندسی کامپیوتر باتوجه به درخواست بالای بازار کار و پیشرفت های کنونی، شانس پذیرفته شدن شما را بالا می برد. دوره ی کارشناسی مهندسی کامپیوتر از دوره های تحصیلات عالی است که هدف آن تربیت و پرورش متخصصینی در حوزه مهندسی کامپیوتر است که آموخته های ایشان هم تراز مراکز پیشرفتهای علمی و دانشگاهی دنیا باشد.

برای مهندسین سخت افزار هم امکان کار در شرکتهای تولید کننده قطعات و دستگاهها و مراکز صنعتی – تولیدی بسیار فراهم است و از نظر سطح درآمدی هم با توجه به دانش و پشتکار شخصی در حد قابل قبول و ایده آلی قرار دارند. يکي از اهدافي که از ابتدا حين طراحي اوليه برنامه درسي، و پس از آن در به روز رسانيهاي سالانه اين رشته همواره مد نظر بوده است اين است که فارغ التحصيلان آن قابليتهايي را بدست آورند که بتوانند نياز بازار کار داخلي را در پروژههايي نظير برنامههاي جامع فناوري اطلاعات در بنگاهها و سازمانها،پروژههاي حوزه خدمات الکترونيکي ،پيادهسازي سيستمهاي مديريت دانش و مراکز داده و… اکنون حدود دو دهه است که ضریب نفوذ کامپیوتر در میان خانوادههای ایرانی رفته رفته افزایش یافته و میزان استفاده از آن حتی در میان افراد پا به سن گذاشته نیز سیر صعودی داشته است. 11. ایتالیا 45،000دلار .با تجربه ی کاری بیش از 8سال درآمد سالانه می تواند از 80،000 دلار تا 120،000دلار هم افزایش پیدا می کند. مهندسان کامپیوتر در چه مشاغلی می توانند کار کنند؟

دیدگاهتان را بنویسید