بازار کار و درآمد رشته

به امید آنکه در آینده ای نزدیک مجددا شاعد زعامت مسلمین در علوم و فناوری باشیم. گروه فنی و مهندسی شورای عالی برنامه ریزی، با اتکا به خداوند متعال و با امید به فراهم شدن زمینه های لازم برای ارتقا در زمینه های آموزش های فنی و مهندسی و با تجربیات پیشین در تهیه برنامه های درسی اقدام به بازنگری کلی و اساسی مجموعه تحصیلات تکمیلی مهندسی کامپیوتر (مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری) نموده است و شرط موفقیت را مشارکت و حمایت شایسته از جانب دانشگاه ها، در ارایه این دوره ها تقویت و گسترش مراکز تحقیقاتی تاسیس مراکز تحقیق و توسعه در صنعت و ارتباط منسجم آن ها با دانشگاه ها می داد. البته مهم است که توجه داشته باشید که کامپیوتر علمی بسیار گسترده است و نباید آن را با برنامه نویسی یکسان قلمداد کنید؛ برنامه نویسی به عنوان بخشی از مهندسی کامپیوتر است و بخش های بسیار مهم و جذاب تری در این رشته وجود دارند. در حال حاضر يكي از دغدغه هاي مهم صنعت کشور عدم وجود سیستم های مبتنی بر فناوری های نوین و همچنین عدم حمايت كافي از بخش توليد به ويژه توليدات بخش خصوصي است. فارغ التحصیلان کارشناسی مهندسی کامپیوتر میتوانند مستقیما وارد بازار کار شده و در صنایع و سازمانها مشغول به کار شوند یا حتی اقدام به کارآفرینی و ایجاد شرکتهای استارت آپی مبتنی بر فناوری اطلاعات نمایند.

گروه مهندسی کامپیوتر دانشگاه خاتم در حال حاضر دارای 3 عضو هیئتعلمی تمام وقت، بیش از 200 فارغالتحصیل و 120 دانشجوی در حال تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد است. داوطلبانی که بیش از ورد به دانشگاه با کامپیوتر آشنایی داشته ودراین زمینه توانمند باشند. یکی از بخشهای این دوره مربوط به پردازهها و Threadها است که مشاهده آن پس از مطالعه این نوشته برای یادگیری بیشتر مفهوم Thread میتواند مفید باشد. پردازش زبان طبیعی: یکی از زمینه ها ی علوم کامپیوتر، هوش مصنوعی و زبانشناسی هست که به تعامل کامپیوتر و زیان انسان (طبیعی) میپردازه. رباتیک: رباتیک شاخهای از تکنولوژی هست که به طراحی، ساخت، عملیات و کاربرد روباتها و سیستمهای کامپیوتری برای کنترل، فیدبک حسگرها و پردازش اطلاعات میپردازه. شبکه عصبی: این مدل از شبکههای عصبی مصنوعی مدل الهامگرفته شده از سیستم عصبی مرکزی حیوانات (به ویژه مغز) هست که توانایی یادگیری دستگاه و تشخیص الگو رو هم دارن. این افراد باید سخت کوش و با پشتکار باشند زیرا رشته رایانه رشته پویایی است و همیشه باید اطلاعاتش به روز بوده و به دنبال فراگرفتن مطالب جدید باشد. ریاضیدان و فیلسوف معاصر شوروی ، علم ریاضی کاربرد فراوانی درسایر دانش ها ، صنعت و درهمه زمینه های مربوط به زندگی بشری دارد این رشته درحال حاضر از بین داوطلبان گروه آزمایشی ریاضی دانشجو می پذیرد اما دکتر جلالی معتقداست که رشته IT باید از بین داوطلبان هر ۵ گروه آزمایشی دانشجو بپذیرد و آزمون این رشته باید به صورت نیمه متمرکز برگزار گردد تا علاقه مندترین و مستعد ترین داوطلبان وارد این رشته گردند .

همه ما در طول زندگی روزمرهمان از انواع فناوریهای مختلف استفاده میکنیم و اصلا نمیتوانیم نبود این شاخه از علم را نادیده بگیریم. رشته مهندسي كامپيوتر به طراحي و ساخت اجزاي مختلف كامپيوتر مي پردازد. رشد سریع و روز افزون علوم مختلف در جهان به ویژه در چند دهه اخیر لزوم برنامه ریزی مناسب و تلاش مضاعف جهت هماهنگی با پیشرفت گسترده علمی و صنعتی را ضروری میسازد. پس اگر به این رشته علاقه دارید، در کنکور ریاضی شرکت کنید. اگر هدفتان قبولی در این رشته است و می خواهید به هدف خود برسید باید مهارت های تست زنی خود را در دروس ریاضی و فیزیک تقویت کنید. مسئولیت پذیری هم از جمله روحیه هایی هست که نه تنها کسی که در بازار کار رشته کامپیوتر فعالیت داره بلکه در تمامی رشته ها باید داشته باشه. این گرایش به معماری کامپیوتر نیز معروف هست. کار در حین تحصیل به بچه ها و به افزایش مهارت های کاربردیشون کمک بسزایی میکنه. به همین دلیل افراد تنها با یک رزومه خوب و مقاله های ISI و مهارت های بالا به راحتی میتونن به کشور هایی که هدف دارن مهاجرت کنن. دانشجویان رشته معماری کامپیوتر در آزمایشگاه های رایانش ابری، شبکه، شبکههای میان تراشهای، اینترنت اشیا، سیستمهای نهفته و طراحی تراشه زیر نظر اساتید راهنما به تحقیق و مطالعه می پردازند.

این گروه دارای آزمایشگاه شبکه و امنیت میباشد. اما برای افراد متخصص و دارای هوش و خلاقیت همیشه اوضاع متفاوت است. در واقع در گرایش هوش مصنوعی در زمان نیاز کامپیوترها به یاری انسان میان و معمولا بهترین تصمیم گیری رو برای سرعت بخشیدن به کارها انجام میدن. دوره مقدماتی هوش مصنوعی فرادرس به مدت چهار ساعت و ۳۴ دقیقه توسط دکتر محمد صبری تدریس شده است. شاید سوال مهم خیلی از بچه درسخوانها این باشد که حالا که رتبه مناسب برای وارد شدن به این رشته را دارم، کدام دانشگاه را انتخاب کنم؟ وگرنه میتوانید با رتبه حدودا ۷۰۰۰ در یکی از دانشگاههای سراسری قبول شوید. مهندسی کامپیوتر یکی از رشته های هست که امکان کار افرینی در اون خیلی بالاست. مهندسی کامپیوتر شامل طراحی سیستم های رایانه ای (سخت افزاری و نرم افزاری) و دستگاه های مرتبط است. به طور کلی آینده شغلی رشته مهندسی کامپیوتر نرم افزار و گرایش های دیگه این رشته درخشان هست. هدف رشته مهندسی کامپیوتر تربيت كارشناساني است كه در زمينه تحليل، طراحي، ساخت و راه اندازي دستگاهها و مجموعه هاي سخت افزاري جديد، بررسي و شناخت مجموعه هاي سخت افزاري و نرم افزاري موجود، نگه داري، عيب يابي و تعمير و اصلاح و توسعه فعاليت كنند.

دیدگاهتان را بنویسید