بازار کار و درآمد رشته

د- کارشناسی ارشد الگوریتم و محاسبات: گرایش الگوریتم و محاسبات، گرایشی جدید است و داوطلبان را با الگوریتمهای توزیعی، الگوریتمهای محاسباتی، و محاسبات توزیع شده آشنا میکند. گرایش الگوریتم و محاسبات، گرایشی جدید است و داوطلبان را با الگوریتمهای توزیعی، ریاضیات محاسباتی پیشرفته آشنا میکند. مهندسی کامپیوتر در مقطع کارشناسی دارای دو گرایش سختافزار و نرمافزار است. دروس دانشگاهی رشته دانشگاهی مهندسی کامپیوتر چیست ؟ گرایشهای ارشد رشته مهندسی کامپیوتر چیست؟ افراد شاغل در این گرایش با مهندسین برق و سایر گرایشهای کامپیوتر بیشترین تعامل را دارند. البته گرایشهای دیگری همانند الگوریتمها و محاسبات، طراحی شبیهساز هوشمند، تولید بازیهای رایانهای و قرآن کاوی رایانشی (که همان دادهکاوی و پردازش متن در حوزهی علوم قرآنی است) نیز وجود دارند اما دانشگاههای کمی آنها را ارائه میدهند. آشنا شده و مباحثی مانند تحلیل داده، طراحی سیستمهای هوشمند، رایانش تکاملی، پردازش سیگنال، متن و تصویر که امروزه یکی از پردرآمدترین و پرتقاضاترین مشاغل را شامل میشوند در این گرایش قرار دارند. بر روی بستر شبکههای کامپیوتری قرار میگیرند. سخت افزاریترین گرایش تحصیلات تکمیلی و در زمینهی معماریهای کامپیوتری و روشهای طراحی و ارزیابی سیستمهای کامپیوتری میباشد.

دانشجویان رشتهی ارشد شبکههای کامپیوتری به مطالعه و شناخت انواع معماریهای رایج در شبکههای کامپیوتری، سیستمهای توزیع شده، ارزیابی کارایی شبکههای کامپیوتری، طراحی سازوکارهای مدیریت شبکه و… باتوجه به اینکه از آخرین دوره بازنگری دوره کارشناسی ارشد و همچنین دکتری مهندسی کامپیوتر مدت زمانی طولانی داشته است و از طرف دیگر به عنایت به رشد روز افزون علوم مهندسی و به ویژ مهندسی کامپیوتر در دنیا و تاثیر گذاری هرچه بیشتر سامانه های کامپیوتری در همه شعونات زندگی فردی و اجتماعی افراد جامعه و لزوم بهره وری کشور از آخرین دستاوردهای دانشی فناوری در جهت افزایش رقابت پذیری اقتصاد ملی بازنگری این دوره ها ضروری به نظر میرسد، برای انجام این امر ضمن اینکه نتایج مطالعات به صورت مدارک پشتیبان تدوین گردید با نظر خواهی از متخصصین که در این صنعت در کشور مشغول به فعالیت می باشند سعی شده است تا نقطه ضعف های قبلی برطرف و برنامه جدید بیشتری پاسخگوی نیازهای پیشرفت و عمران کشور باشد و در عین حال در مقایسه با دوره های مشابه سایر دانشگاه های معتبر دنیا نقطه های قوت بیشتری داشته باشد. علاوه بر آن امکان تحصیل در این رشته تا مقطع دکترا نیز در کشور وجود دارد.

برای ادامهی تحصیلات در مقطع ارشد یا دکتری، باید در کنکور شرکت کنید و علاوه بر دروس مشترک که در کارشناسی فراگرفته اید و در کنکور هم از آنها سوال مطرح میشود، دروس اختصاصی در سه دستهی ضریب اول برای درسهای سخت افزاری، ضریب دوم برای دروس هوش مصنوعی و ضریب سوم برای دروس نرم افزاری وجود دارند. این دانشگاه یکی از بهترین دانشگاه ها برای تحصیل در رشته فناوری اطلاعات در روسیه است که دوره های مختلفی در آن برای دانشجویان برگزار می گردد و شما بسته به مهارتی که می خواهید کسب کنید می توانید در یکی از این دوره ها شرکت نمایید. خوشبختانه هر شخص با هر شرایطی میتواند در این رشته یا رشتههای زیر مجموعه آن شرکت نماید. رشتههای علوم کامپیوتر میتوانند ۴۰ درصد بیشتر از رشتههای علوم دانشگاهی و همهی مشاغل علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات (رشتههای پایه) و ۱۲ تا ۳۰ درصد بیشتر از مشاغل غیر پایه در تمام سطوح تحصیلی پول ساز باشند.

با گسترش رشتههای تحصیلی در گروه کامپیوتر، افزایش تعداد دانشجویان و تعداد اعضای هیأت علمی با درجه دکتری تخصصی، دانشکده مهندسی کامپیوتر در سال ۱۳۸۷ مصوب گردید و در ساختمان فعلی مستقر گردید. شما با انتخاب یکی از آنها براساس علایق شخصی و مهارتهای فردی، میتوانید دانش خود را افزایش داده و وارد بازار کار شوید. دانشجویان هوش مصنوعی با الهام از ویژگیهای موجودات سعی در ایجاد قابلیتهای تحلیل اطلاعات، استدلال، یادگیری و رفتار هوشمندانه، حس بینایی، درک و تولید زبان و گفتار بهطور خودکار را دارند. در گرایش رایانش امن یا امنیت اطلاعات، هدف این است که ذخیره، تبدیل، پردازش، انتقال و بازیابی اطلاعات به شکلی مطمئن انجام شود و از انجام فعالیتهای غیر مجاز ممانعت به عمل آید. طراحی تراشههای بومی یا امنسازی تراشههای خارجی برای جلوگیری از درز اطلاعات به خارج از سیستم و پیشگیری از نفوذها، ایجاد ارتباط بین تراشهای جهت مدیریت منابع، رایانش ابری و اینترنت اشیا از وظایف دانشجویان ارشد رشته معماری کامپیوتر میباشد. فرصتهای شغلی و تحصیلی بسیار خوبی (چه در داخل کشور و چه در خارج از آن) برای دانشجویان رشتهی معماری کامپیوتر وجود دارد. عیسی زارع پور به عنوان مدیر نمونه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در کل کشور در سال ۱۳۸۹ انتخاب شد.

دیدگاهتان را بنویسید