بازار کار و درآمد رشته

لازم به توضیح است که با توجه به وسعت و گستردگی تحولات علم و فناری در رشته مهندسی کامپیوتر در دنیا در این برنامه مانند برنامه های همه دانشگاه های معتبر دنیا سعی شده است که ترکیبی از اختیار و الزام ملاک کار قرار گیرد و تفکیک درس ها به سه دسته نیز با توجه به اهمیت و محوری بودن آن ها در شکل دهی بینش و بصیرت دانشجو در فهم و به کار گیری دانش و مهات های آموزش داده شونده صورت گرفته است و الا در پنج گرایش پیش بینی شده باتوجه به نظر استادان صاحب نظر برای دانشکده مجری و در مواردی باید دانشجویان مقدار معینی از اختیار و انتخاب در چارچوب قابل قبول گرایش،پیش بینی شده است که با توجه به نیازهای خاص منطقه ای در کشور و یازمینه های پژوهشی و تجربه های ویژه استادان دانشگاه مجری به اجرا درمی آید. بیشتر گرایش های این رشته با توجه به ویژگی هایی که دارند نیاز به فعالیت فیزیکی زیادی ندارند و برای بیشتر افراد جامعه از جمله خانوم ها بسیار مناسب هستند. مهندسین نرم افزار فرصت های شغلی زیادی دارند و برای کارکردن نیاز به امکانات و تجهیزات زیادی ندارند. بر اساس یک نظر سنجی انجام شده، 87 درصد از همه مهندسین کامپیوتر از شغل خود راضی هستند.

مهندسین کامپیوتر باید ریاضی قوی داشته باشند و در زمینه فیزیک هم توانایی داشته باشند. به عنوان مثال با وارد شدن به رشته کامپیوتر از روی علاقه، همه سختی های راه از جمله یادگیری زبان انگلیسی که یکی از لازمه های اصلی علم کامپیوتر است، برای شما آسان خواهد بود و در مدت زمان کوتاهی در کنار تحصیل، خواهید دید که چه اندازه زبان شما قوی شده است. همانطور که می دانید کامپیوتر به عنوان مظهر علم و فناروی شناخته شده است. همانطور که به عنوان نمونه شغل های مرتبط با رشته رایانش امن بیان شد. حتی یکی از پیشنهاد های من این هست که بچه ها به دوره های کارورزی و حتی مدتی بدون حقوق هم مشغول به کار بشن. در حالی که من هم اصلا علاقه ای به رشته های علوم تجربی نداشتم. از این رو شما بر اساس علاقه و شرایط خود می توانید تحصیل در ایران یا در خارج را انتخاب کنید. پس اگر شما از همان ابتدا برای خود هدفی داشته باشید و با علاقه آن را دنبال کنید، 100 درصد به آن خواهید رسید.

در این گرایش با قسمت های فیزیکی کامپیوتر سر و کار خواهید داشت. علاوه بر دورههای آموزشی دروس کامپیوتر، دورههای مجزایی مختص مرور و حل تستهای کنکور ارشد نیز برای اکثر دروس در این مجموعه موجود است. مهندسی نرمافزار با رویکرد “تولید انبوه نرمافزار” بسط داده شده است. بازار کار تولید سیستمهای کامپیوتری در دنیا بسیار بزرگ و گسترده است. همه ما میدانیم که نقش زبان انگلیسی و فراگرفتن آن در یادگیری سریع تر آموزش های کامپیوتری ، شبکه ، IT ، فناوری اطلاعات و … طراحی، شبیه سازی، فرآوری، پردازش، سنجش، آموزش و ویرایش تمام مفهوم هایی هستند که با بیشترین دقت و در کوتاهترین زماندر برنامه های نرم افزاری رایانه انجام می شوند. از دیگر تواناییهایی که متخصصان این رشتهی تحصیلی پس از فارغالتحصیل شدن باید از آن به خوبی آگاه باشند چگونگی نصب، اجرا و آزمایش طرحهای مختلف كامپيوتری است. شانس پذیرش دانشگاه های خارجی برا این رشته بسیار بالا است که البته رتبه بندی علمی دانشگاه محل تحصیل شما نیز موثر خواهد بود. این گرایش همانطور که از اسمش پیداست به قسمت های نرم افزاری کامپیوتر می پردازد و هدف آن ساخت برنامه هایی است که دستور انجام کارهای مختلف را به کامپیوتر می دهند. دانشجویانی که در این رشته درس میخوانند زبان های مختلف برنامه نویسی و نحوه کار با سیستم عامل های متعدد و طراحی الگوریتم ها را یاد می گیرند.

از جمله کارهایی که یک مهندس سخت افزار انجام می دهد شامل: طراحی قطعه های سخت افزاری جدید، به روز کردن تجهیزات موجود کامپیوتر جهت کار با نرم افزارهای جدید، آزمایش سخت افزارهای ساخته شده، تعمیر کامپیوتر، چاپگر، اسکنر، فاکس و … در انتخاب رشته مهندسی کامپیوتر گرایش سخت افزار فرد با طراحی، توسعه و فروش تجهیزات کامپیوتری سروکار دارد. تمامی موسسات دولتی، ادارات، وزارتخانه ها و شرکت های کامپیوتری بازار کار این رشته محسوب می شوند. حتی لازم نیست تمام قطعات و اجزای این سیستم توسط یک شرکت یا یک تیم مهندسی طراحی شده باشد. در واقع، فارغ التحصیل مهندسی کامپیوتر در کانادا و یا سایر کشورهای پیشرفته دنیا، توانایی ایجاد سخت افزار، سیستم عامل و فریم ور، نرم افزار و سیستم های رابط را دارد که به کامپیوترها اجازه ارتباط با یکدیگر و جهان را خواهد داد. برخی از سرفصلها و مطالب مطرح شده در این دوره شامل مرتبه اجرایی، رابطه های بازگشتی، روش تقسیم و حل، روش برنامهنویسی پویا، روش حریصانه، روش شاخه و قید، الگوریتم های گراف و سایر موارد است. به خصوص این جو رفتن در دانشگاه های برتر مانند دانشگاه تهران، شریف، امیر کبیر، خواجه نصیر و دانشگاه های برتر و دولتی سایر شهر ها خیلی رواج دارد.

دیدگاهتان را بنویسید