بازار کار و دروس رشته مهندسی کامپیوتر

دانش آموختگان رشته مهندسی کامپیوتر، علاوه بر توانایی طراحی و تحلیل سیستمهای نرم افزاری و سخت افزاری، در ارائه راه حل های جامع مبتنی بر فناوری اطلاعات برای حل مشکلات و ارتقا فعالیتهای جامعه توان مند هستند. هدف دوره کارشناسی مهندسی کامپیوتر تربیت دانشجویانی است که توانایی حل مسائل مهندسی کامپیوتر شامل تحلیل، طراحی و ساخت سامانه های کامپیوتری است، همچنین دانش آموختگان رشته مهندسی کامپیوتر، علاوه بر توانایی طراحی و تحلیل سیستم های نرم افزاری و سخت افزاری، در ارائه راه حلهای جامع مبتنی فناوری اطلاعات برای حل مشکلات و ارتقا فعالیتهای جامعه توانمند هستند. هدف از گرایش شبکههای کامپیوتری تربیت افرادی است كه به منظور تأمین امنیت سیستمهای پردازش اطلاعات و مبتنی بر شناسایی تمامی موانع و فاكتورهای فنی مربوطه بتوانند رویكرد امنیتی بهینه را معین كرده و راهحلهای كاربردی ارائه دهند، و نیز بتوانند پژوهشهای اولیه در این زمینه دانش را انجام داده و سبب ارتقاء دانش و فناوری مربوطه در كشور گردند.

به دلیل بروز بودن این علم افرادی که قصد ورود به این رشته را دارند، دانش پژوهانی با علاقه و پشتکار بالا هستند. البته که کسب موفقیت و دریافت درآمد بیشتر این رشته تنها شامل افرادی است که تشنه یادگیری و کسب مهارت ها و دانش های به روز و جدید هستند. دانش آموزان اگر بخواهند وارد رشته های کامپیوتر شوند باید کنکور سراسری علوم ریاضی و فنی شرکت کنند، با شرکت در این کنکور و کسب رتبه مناسب میتوانید در یکی از رشته های مهندسی کامپیوتر (Computer Engineering) و یا علوم کامپیوتر (Computer Science) وارد دانشگاه شوید.درباره شباهت ها و تفاوت های دو رشته مهندسی و علوم کامپیوتر بیشتر بخوانید. دور از ذهن نیست که این شغل یکی از شغلهای پردرآمد رشته مهندسی کامپیوتر در سال جدید بودهاست. یکی از اهداف دیگر رشته کامپیوتر این است که دانشجویان را برای کارآفرینی، کار در صنعت و تحصیلات تکمیلی آماده میکند.

3. به روز کردن تجهیزات موجود کامپیوتر جهت آماده بودن برای کار با نرم افزارهای جدید – این وظیفه عمدتا توسط کارشناس سخت افزار در سازمان ها و شرکت های مختلف انجام می شود. از آن پس تاکنون رشته IT در مقاطع تحصیلی مختلف و توسط دانشگاه دولتی و غیردولتی به متقاضیان یادگیری این علم آموزش داده می شود و علی رغم نوپایی خود از طرفداران قابل توجهی برخوردار است. برای یک مهندس کامیپوتر فرصت های شغلی زیادی درسازمان های دولتی و شرکت ها خصوصی وجود دارد. حقوق یک مهندس کامپیوتر در طرح مدیر با سمت های مدیر فناوری اطلاعات، مدیر پشتیبانی، مدیر نوآوری، مدیر پروژه به طور میانگین 23 میلیون است. حقوق یک مهندس کامپیوتر در سطح سرپرست در سمت های سرپرست انفورماتیک، مدیر فنی و پشتیبانی، کارشناس ارشد نرم افزار، سرپرست فناوری اطلاعات به طور میانگین 15 میلیون است. با توجه به تنوع شغلی زیاد این حرفه، بازه ها ی متفاوتی هم برای حقوق این مهندسین در نظر گرفته شده است.

در فیلم زیر دکتر جهانگیر عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف به معرفی رشته مهندسی کامپیوتر پرداخته اند، دکتر امیرحسین جهانگیر در تهران به دنیا آمد و پس از گذراندن دوران متوسطه جهت ادامه تحصیل عازم فرانسه شد. یک مهندس رایانه از مدل ها استفاده می کند که با شبیه سازی رایانه ساخته می شوند تا نمونه های اولیه محصول را آزمایش ، ساخت و اصلاح کنند. روباتیک: رباتیک با طراحی، ساخت و بهره برداری از رباتها و همچنین ترکیب علم و تکنیکهای مهندسی سر و کار دارد. در ایران، این رشته شامل سه یا چهار زیررشته مهم است که عبارتند از «نرمافزار»، «معماری سیستمهای کامپیوتری»، «رایانش امن» و «فناوری اطلاعات». مهمترین این برنامه ها شامل : سیستم عامل، برنامه های سودمند و مترجم های زبان می باشند. مهندسین کامپیوتر بطور کلی در زمینههای طراحی و تحلیل نرم افزار و سخت افزار سیستم های کامپیوتری و نیز زمینه های مرتبط با فناوری اطلاعات فعالیت میکنند.

دیدگاهتان را بنویسید