بیوگرافی عيسی زارع پور و فعالیت هایش (+ تصاویر)

مهندسی کامپیوتر به عنوان رشته ای معرفی شده است که مظهر علم و فناوری طراحی، ساخت ، اجرای و نگهداری نرم افزارها و قطعات سخت افزاری سیستم های رایانه ای مدرن و تجهیزات کنترل شده کامپیوتر است. گروه کامپیوتر دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه الزهرا(س)، از سال 1373 تاسیس گردیده است و دوره های کارشناسی کامپیوتر از سال 1376و کارشناسی ارشد مهندسی نرم افزار و هوش مصنوعی از سال 1387 را عرضه نموده است. برای این افراد امکان کار در شرکت های تولید کننده قطعات و دستگاه ها و مراکز صنعتی تولیدی بسیار فراهم است و از نظر سطح درآمدی هم با توجه به دانش و پشتکار شخصی در حد قابل قبول و ایده آلی قرار دارند. رشته مهندسی کامپیوتر یک رشته پرطرفدار بین گروه ریاضی است، اما امکان وارد شدن به این رشته از طریق هنرستان هم می باشد. هم مهندسی کامپیوتر و هم علوم کامپیوتر، استفاده از رایانه دیجیتال را به عنوان ابزاری که بیشترین تکنولوژی مدرن را ممکن می سازد و همپوشانی بین این دو زمینه قابل توجه است ، مطالعه می کنند. برای مثال یک مهندس سخت افزار میتواند به طراحی بخش های سخت افزاری کامپیوتر شامل پردازش گر مرکزی (CPU) ، پورت های ورودی و خروجی و سیستمها و مدارات جانبی میپردازد، مباحث درسی در رشته ی سخت افزار به مطالب درسی در رشته ی مهندسی برق و الکترونیک نزدیک بوده خصوصا تمام مطالب شاخه ی دیجیتال شامل مدارهای مختلف، معماری کامپیوتر و میکروپروسسورهای ۱ و ۲، الکترونیک دیجیتال و …

تمام این فعالیتهایی که گفتیم به عهدهی مهندسان کامپیوتر است. ادامه تحصیل در ایران و خارج در چه گرایش بهتر است؟ ما در ادامه معرفی رشته مهندسی کامپیوتر این دو گرایش را نیز به شما معرفی میکنیم. رشته مهندسی کامپیوتر به صورت 4 ساله در اختیار داوطلبان و دانشآموزان گروه ریاضی قرار میگیرد. داوطلبان در زیر گروه 1 ریاضی میتوانند این رشته را انتخاب کنند. مبانی کامپیوتر و برنامهسازی، فیزیک، معادلات دیفرانسیل، آمار و احتمالات مهندسی، ریاضی، ریاضی مهندسی، آزمایشگاه کامپیوتر، برنامهسازی پیشرفته، ساختمانهای گسسته، مدارهای الکتریکی، ساختمان دادهها، مدارهای منطقی، مدارهای الکترونیکی، طراحی الگوریتمها، زبان ماشین و برنامهسازی سیستم، ریز پردازنده، طراحی و پیادهسازی زبانهای برنامهسازی، معماریکامپیوتر، سیستمهای عامل، شبکههای کامپیوتری، کارگاه عمومی. مهندسان کامپیوتر به طراحی و ساخت اجزای مختلف کامپیوتر می پردازند. در گرایش سخت افزار بیش از هر موضوع دیگری به قطعات و تجهیزات مختلف کامپیوتر پرداخته میشود. در رشته کامپیوتر هم این موضوع اهمیت دارد. بستر تحصیلی مبتنی بر فعالیتهای عملی که تمرکز اصلی آن بر طراحی و ساخت کامپیوتر قرار دارد.

از آنجا که مهندسی کاربرد اصول علوم پایه برای حل مشکلات در محدودیت هاست (یعنی ساخت وسایل!) ، مهندسی کامپیوتر مهندسی کاربردی در رایانه ها و سیستم های مبتنی بر رایانه است. دانشجویانی که در این گرایش درس میخوانند فعالیتهایی مانند ساخت نرمافزارها و کد نویسی را آموزش میبینند. اخذ واحد های درسی برای دوره کارشناسی ارشد باید طبق جدول های درس های ارایه شده برای گرایش های مختلف از گروه های مختلف از گروه های ۱.۲.۳ و همچنین مطابق بند های زیر باشد. برای آشنایی بیشتر و بهتر با سایر رشتههای دانشگاهی روی این لینک کلیک کنید. این گرایش بیشتر مناسب دانشآموزان و داوطلبانی است که علاقه به برنامهنویسی دارند. از دیگر مزایای روش تدوین این دوره در مقایسه با دوره های قبلی تعریف و تعیین درس ها در مقاطع تحصیلات تکمیلی بدون تفکیک دکتری و کارشناسی ارشد است که حق انتخاب بیشتری را در راستای شکوفایی انشجویان فراهم آورد. دانشمندان علوم کامپیوتر در مورد تئوری اساسی محاسبات ، زبانهای برنامه نویسی و سیستم عاملها اطلاعات بیشتری دارند. دانشجویان رشته های علوم کامپیوتر، مهندسی کامپیوتر یا مهندسی برق همه برنامه نویسی و عملکرد اساسی کامپیوتر را مطالعه می کنند. نشریه علمی جهان شیمی فیزیک قبلاً هم رشته های دانشگاهی دیگری را مطالعه و بررسی نموده است.

یکی از گرایشهای مهندسی کامپیوتر، گرایش نرمافزار است. به عبارت دیگر ، مهندسان کامپیوتر، دستگاه هایی مانند رایانه های شخصی ، ایستگاه های کاری و ابر رایانه ها را می سازند. طراحی و به روز رسانی برنامه های موبایل و کامپیوتر، طراحی سایت و همچنین کار کردن در بخش امنیت اطلاعات تنها قسمت کوچکی از کارهای بزرگی است که یک مهندس کامپیوتر قابل به کسب درآمد از آن است. مهندسان کامپیوتر در حل مسئله پیچیده مهارت دارند، از جمله توانایی های دیگر، در زمینه حل مسئله پیچیده، صحبت کردن با دیگران، شنیدن فعال، تصمیم گیری و تحلیل عملکرد است. در واقع میتوان گفت گرایش نرمافزار بخش غیر قابل لمس کامپیوتر است. با پیشرفت چشمگیر رشته های علوم کامپیوتر و مهندسی کامپیوتر نیروی انسانی مورد نیاز برای اشتغال در این رشته ها نیز افزایش می یابد. برخی از دانشجویان مهندسی ضمن کسب مدرک دانشگاهی خود در یک دوره کارآموزی شرکت می کنند تا بتوانند پس از فارغ التحصیلی برای کسب تجربه کار کنند. مهندسان کامپیوتر مسائلی را که در سخت افزار رایانه و کمک به پیشرفت فناوری رایانه رخ می دهد حل می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید