تحصیل مهندسی کامپیوتر در دانشگاههای آلمان

پس از اتمام این مدت امکان تمدید آن وجود دارد. سپس دانشجویان مقطع ارشد کامپیوتر با توجه به علاقهشان یک فیلد را انتخاب میکنند، سپس با اساتیدی که در آن فیلد کار میکنند صحبت میکنند و از بین آن اساتید یکی را بعنوان استاد راهنمای خود انتخاب میکنند، البته استاد راهنما نیز باید آن شخص را بپذیرد و ظرفیت خالی داشته باشد، سپس در آزمایشگاه آن استاد راهنما مشغول به کار میشود و در آن آزمایشگاه میز، صندلی و کامپیوتری به آن دانشجو به مدت 2 تا 3 سال اختصاص داده میشود، در آزمایشگاهها فقط دانشجویان ارشد و دکتری هستند، مگر آنکه در آن آزمایشگاه پروژه ملی وجود داشته باشد و استاد راهنما تعدادی از دانشجویان لیسانس را برای کار در پروژه استخدام کرده باشد و یا بعنوان کار آموز در آنجا فعالیت کنند. دوره مقدماتی هوش مصنوعی فرادرس به مدت چهار ساعت و ۳۴ دقیقه توسط دکتر محمد صبری تدریس شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دکتر محمد قدسی به این لینک از ویکی پدیا مراجعه کنید. این مقاله حاوی اطلاعات مفید در باب مشاغل کامپیوتری است که شما را در انتخاب تصمیم آگاهانه در مورد مسیر شغلی تان یاری می دهد. بازار کار و موقعیت های شغلی رشته کامپیوتر چگونه است؟

این موقعیت نه تنها یکی از شغلهای پردرآمد رشته مهندسی کامپیوتر میباشد، بلکه چالشی را برای همهی شما علاقهمندان به امنیت ایجاد میکند. بعضی از این مشاغل نیازمند حداقل تحصیلات مانند کاردانی یا کارشناسی هستند اما مسیرهای شغلی پردرآمد گاها نیازمند چندین سال تجربه در رشته کامپیوتر و IT است. علوم کامپیوتر نیز مانند مهندسی کامپیوتر خود دارای چندین گرایش اصلی و فرعی است. سیستمهای اطلاعاتی: در گرایش سیستمهای اطلاعاتی از رشته علوم کامپیوتر نیز نحوه مدیریت پروژههای نرم افزاری و سیستمهای اطلاعاتی، آموزش داده میشود. علوم کامپیوتر، رشتهای است که با هدف مطالعه نحوه محاسبات و یا به عبارت دقیق تر، دستیابی به یک روش حل مسئله در کوتاهترین زمان ممکن با دقت بسیار بالا، ایجاد گردید. بطورکلی مقطع ارشد کامپیوتر و علوم کامپیوتر کاملا با لیسانس کامپیوتر و همین طور علوم کامپیوتر متفاوت است ( مقطع دکتری نیز بسیار مانند ارشد است و واحدهایی که خود شما در ارشد برنمیدارید را در دکتری برخواهید داشت، البته مقطع دکتری کامپیوتر تفاوتهای دیگری نیز دارد مانند الزامی بودن آزمون زبان، امتحان جامع و تعداد دروسی که باید در دوران دکتری پاس کنید 6 درس 3 واحدی خواهد بود)، شما در لیسانس کامپیوتر مجبور هستید تعداد واحدهای زیادی را (حدودا 143 واحد) بگذرانید در صورتی که شاید به بسیاری از این واحدها علاقه نداشته باشید و همین طور در دوران لیسانس تقریبا در تمامی دروس بخش عظیمی از نمره به مباحث تئوری اختصاص دارد در صورتی که این امر در ارشد و دکتری کامپیوتر کاملا بر عکس است و بیشتر نمره به کارهای پژوهشی و عملی و انجام پروژه و تمرین اختصاص دارد.

اعداد و ارقام ذکر شده در ذیل در مورد کارمندان حقوق بگیر ذکر شده است و در مورد کارآفرینان حوزه کامپیوتر صادق نیست. در واقع، قوانین پذیرش و شروط هر دانشگاه کانادایی با دیگری فرق داشته و نمی توان اطلاعات جامعی در مورد تمامی آنها ارائه کرد. در زیر بعنوان مثال چارت درسی رشته کامپیوتر و همین طور دروس اختیاری و اجباری رشته کامپیوتر در دانشگاه صنعتی شریف را برای شما آورده ایم. البته اینکه دانشجویان رشته مهندسی کامپیوتر چند واحد از دروس عمومی، پایه، تخصصی یا اختیاری بردارند ممکن است از یک دانشگاه به دانشگاه دیگر متفاوت باشد. اغلب همایشی برای آشنا کردن دانشجویان با فیلدهایی که وجود دارد برگزار میشود) بعنوان مثال اگر گرایش نرم افزار قبول شده باشید حدود 15 فیلد کاری به شما معرفی میشود، بعنوان مثال فیلدهای اینترنت اشیا (IOT)، رایانش ابری (cloud computing)، مالتی مدیا، پردازش تصویر، Big data، دیتابیس، real time، embedded، پردازش موازی و سیستمهای توزیع شده، fog computing، شبکههای میان تراشهای (Network on chip) و برخی از فیلدهای دیگر. وی دبیری 12 همایش علمی در کشور را در کارنامه کاری خود داشت. درآمد فارق التحصیلان رشته ی کامپیوتر بسته به زمینه ی کاری تان و شرکتی که در آن مشغول هستید٬ بسیار متفاوت است.

درآمد در رشتهی مهندسی کامپیوتر چقدر است؟ حال اگر بخواهیم میزان درآمد در این کشور را برای شما شرح دهیم عوامل زیادی در میزان درآمد شما تاثیر گذار خواهد بود.اما به طور کلی میزان در آمد در کشور انگلستان برای رشته علوم کامپیوتر سالانه بین ۲۰۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰۰ پوند متغیر خواهد بود. ایشان دوره کارشناسی خود را در رشته ریاضی محض (دانشگاه تبریز) و دورههای کارشناسی ارشد و دکتری را در رشته علوم کامپیوتر (دانشگاه تهران) به اتمام رساندهاند. ایشان کارشناسی خود را در سال ۱۳۵۴ از دانشکدهٔ مهندسی برق دانشگاه صنعتی شریف و کارشناسی ارشد خود را در سال ۱۳۵۶ از دانشکدهٔ برق و علوم کامپیوتر دانشگاه برکلی در کالیفرنیا اخذ کرد. زمینههای تحقیقاتی مورد علاقه وی الگوریتمهای بیوانفورماتیک (مسائل مربوط به ساختارهای RNA) و علوم اعصاب محاسباتی، بخصوص شبکههای عصبی ضربهای و مدلسازی فرآیندهای سیستم بینایی در مغز میباشد. در ارزیابی و دسته بندی بهترین مشاغل دنیا کامپیوتر، مهندسی نرم افزار- تحلیلگر سیستم و متخصص امنیت شبکه در بالاترین رتبه بندی قرار دارند.

دیدگاهتان را بنویسید