تحصیل مهندسی کامپیوتر در دانشگاههای آلمان

باتوجهبه وضعیت صنعت در این کشور ممکن است حدس زده باشید که نیاز به نیروهای ماهر که در زمینه مهندسی مکانیک فعالیت کردهاند یکی از نیازهای اصلی دولت اتریش برای تقویت چرخهای اقتصادی کشور است. دروس اصلی شامل ساختمان های گسسته، مبانی کامپیوتر و برنامه سازی، زبان ماشین و برنامه نویسی سیستم، ساختمان داده ها، مدارهای منطقی، معماری کامپیوتر، برنامه سازی پیشرفته، سیستم های عامل، پایگاه داده ها و طراحی الگوریتم هاست. تیم زارع پور توانست سامانه های الکترونیکی قوه قضاییه را رشد و توسعه دهد که از دستاوردهای ابراهیم رئیسی در دوران ریاستش در این قوه محسوب میشد. عیسی زارع پور در سمت وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت سیزدهم در تاریخ ۲۰ مرداد ۱۴۰۰ توسط ابراهیم رئیسی به مجلس معرفی شد و با اخذ ۲۵۶ رأی موافق و ۱۷ رأی مخالف و ۱۰ رأی ممتنع در تاریخ ۱۴۰۰/۶/۳ بعنوان وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات رای اعتماد گرفت. عیسی زارع پور، به عنوان مشاور چندین وزیر در دولت های نهم و دهم در حوزه تخصصی خود بود که از این وزیران می توان به وزیر ارتباطات، نماینده وزارت ارشاد، معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری، وزیر بهداشت در حوزه آی تی، عضو کمیسیون ملی یونسکو، مجری طرح شبکه ملی فرهنگ جمهوری اسلامی با حکم معاون وقت علمی فناوری رییس جمهور ، عضو کمیسیون فناوری دولت در دولت دهم اشاره کرد.

نسل جدید شبکه های رایانه ای و اینترنت اشیا از حوزه های کاری او محسوب میشد. این مرکز با گذشت زمان در کشور به یکی از قطب های فناوری اطلاعات تبدیل شد و در حوزه فضای مجازی به عنوان نطفه مجموعه های تصمیم گیر در آن زمان محسوب میشد. عیسی زارع پور با کمک استاد راهنمای خود، طراحی پروتکل های کارآمد برای نانو شبکه های حسگر بی سیم را بعنوان پایان نامه دکترای خود انتخاب کرده بود. قطعاً در کشوری توسعهیافته از منظر صنعت که جمعیت پایینی دارد نرخ بیکاری برای شهروندان ناچیز خواهد بود. اما مسئلهای که کشور اتریش را مانند سایر کشورهای اروپایی کمجمعیت، نیازمند جذب و استخدام نیروهای ماهر از سراسر دنیا میکند، وجود جمعیت پا به سن گذاشته و عدم وجود جوانان بهقدر کافی است. اما درصورتیکه تخصص شما در رشتههای مهندسی است که در این مقاله کم­تر به آنها اشاره شده است، میتوانید برای کسب اطلاعات بیش­تر در خصوص مهاجرت مهندسان به اتریش در رشته تخصصی خود با مشاوران مؤسسه سفیران ایرانیان تماس بگیرید. باتوجهبه پیشرفت تکنولوژی در دنیا امروزه یکی از بهترین رشتههای مهندسی برای تحصیل و اشتغال رشتههایی در زمینه علوم کامپیوتر هستند که در هر نقطه از جهان بازار کار پررونقی دارد.

متقاضیان مهاجرت مهندسان به اتریش نیاز دارند تا قبل از اقدام به مهاجرت بدانند پس از مهاجرت و اشتغال در کشور مقصد چه میزان درآمد میتوانند کسب کنند. بنابر آمار وب سایت ca.talent، میانگین درآمد سالانه یک مهندس کامپیوتر در کشور کانادا برابر با 79.950 هزار دلار (معادل 41 دلار در هر ساعت) است. مهندسان برق با دریافت اقامت کشور اتریش مانند هر کشور اروپایی دیگر باید بدانند که آینده روشنی به استقبال آنها خواهد آمد. عیسی زارع پور از دانشگاه رازی در رشته مهندسی کامپیوتر، مدرک کارشناسی خود را دریافت کرد و از دانشگاه صنعتی شریف در رشته مهندسی کامپیوتر- نرمافزار ، موفق به دریافت مدرک کارشناسی ارشد گردید. او در سال ۱۳۹۴ از دانشگاه نیوساوت ولز کشور استرالیا ( یکی از ۵۰ دانشگاه برتر جهان) دورهٔ کتری خود را با درجه عالی در رشته علوم و مهندسی کامپیوتر- گرایش شبکه های رایانه ای دریافت کرد. با توجه به پیشرفت کند ایران نسبت به جامعه جهانی کامپیوتر در سالهای اخیر نیاز به مهندسین خلاق و کوشا در این زمینه کاملاً احساس می شود.روند رو به رشد استفاده از کامپیوتر در محافل عمومی و خصوصی، استفاده گسترده از شبکه اینترنت و زمینه های مرتبط با آن، فراهم آمدن شرایط آموزش و تجارت الکترونیک همه و همه دست به دست هم داده اند تا از اکنون چشم انداز روشنی نسبت به آینده این رشته وجود داشته باشد به نحوی که فعالان در این زمینه از آینده معلوم و مطمئنی برخوردار خواهند بود.

همه کشورهای صنعتی در جهان از فارغالتحصیلان و فعالان در رشته مهندسی مکانیک به گرمی استقبال میکنند. مهاجرت مهندس به اتریش در زمینه برق از دیگر نیازهایی است که در کشورهای صنعتی دیده میشود. مسلما افرادی که در این مراکز خصوصی آموزش دیدهاند دانشی در حد یک مهندس کامپیوتر ندارند. دوره تحلیل اطلاعات با هزینه 213 هزار روبل سالانه که این دوره نیز برای دانشجویان مقطع فوق لیسانس برگزار می گردد. همچنین انجمن علمی مهندسی کامپیوتر علاوه بر برگزاری مراسم معارفه، همایشی جهت آشنایی دانشجویان جدید الورود کامپیوتر شهرکرد با گرایش ها و آینده ی شغلی مهندسی کامپیوتر برگزار می کند. از آنجا که اولین و مهمترین وظیفه دانشگاه تربیت متخصصین با قابلیتهای بالا در علوم و فناوری است، مرکز رباتیک و هوش مصنوعی خاتم در آموزش بخشهای مختلف رباتیک و هوش مصنوعی خدماتی به دانشجویان رشتههای مختلف ازجمله مهندسی برق و مهندسی کامپیوتر ارائه میدهد. دانشگاههای اتریش نیز تمرکز بیش­تری برای تربیت دانشجویان در این زمینهها دارند، تا بتوانند نیروهای موردنیاز دولت را پرورش دهند. عیسی زارع پور در سال های ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۰ در حوزه فضای مجازی بعنوان نخستین نهاد حاکمیتی فعال و سیاست گذار توانست بنیان گذاری و ریاست مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را بر عهده بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید