دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر

این فعالیتها عبارتند از: ساخت بازیهای کامپیوتری، فعالیت در حوزهی واقعیتهای ترکیبی (واقعیت مجازی و واقعیت افزوده)، طراحی وبسایت، طراحی برنامههای تحت ویندوز، لینوکس یا تلفن همراه، برنامه نویسی سخت افزار شامل رباتیک، کوادکوپتر و تراشهها، پردازش زبان و تصویر و … چیزی به اسم بهترین زبان برنامه نویسی وجود ندارد. اشتباه 8: در ایران جای کار برای مشاغل مهندسی کامپیوتر وجود ندارد. رشته مهندسی کامپیوتر یکی از پرشاخهترین رشتهها در مشاغل و تحقیقات است. از صبح برم دانشگاه بعد بشینم تمرینهارو انجام بدم و خودم رو برای امتحانا آماده کنم و روزی حداقل یکی دوساعت وقت بزارم روشون. برای مثال باید بتواند یك كار گرافیكی را از بنیان طراحی كند. به یاد داشته باشید که در مرحلهی اول باید هدف خود را پیدا کرده و سپس با یک نقشهی راه مناسب اطلاعات و زمینههای مورد نیاز را فرا بگیرید. برای مثال، شما میتوانید از مشاغل مهندسی کامپیوتر مدیریت پایگاه دادهی سنتی را فرا گرفته و تجزیه و تحلیل دادهها را با مدرک علوم کامپیوتر دنبال کنید و در عین حال با تلفیق این دو یاد بگیرید چطور روشهای آماری را به مجموعه دادههای بزرگ با روشهای محاسباتی اعمال کنید.

همچنین مشاغل مهندسی کامپیوتر میتوانند ۱۱۴،۶۰۰ دلار در هر سال تولید کنند. “انسان باید بیندیشد ولی ماشین باید کار کند.” این شعار متخصصان کامپیوتر است. این شعار متخصصان کامپیوتر است. اشتباه 2: مهندسی کامپیوتر همان برنامه نویسی است: برای رفع این اشتباه باید به این صورت نگریست که مهندسی کامپیوتر شامل برنامه نویسی است. اشتباه 10: مهندسی کامپیوتر محدود به چند دوره است و تمام میشود: برای رفع این اشتباه باید توجه داشت که همواره باید در این زمینه بروز بود. پشتیبانی و نگه داری سیستم های نرم افزاری شامل شناسایی خطاها، رفع خطاها و افزودن امكانات جدید به سیستم ها. در مورد آینده شغلی این رشته لازم به ذکر است که بازار کار رشته کامپیوتر هرگز اشباع نمی شود؛ چرا که نیاز به علوم و تخصص های کامپیوتری لازم برای دنیایی که دهکده جهانی بیش نیست، نه تنها کم نمی شود، بلکه نیاز به افراد متخصص و با مهارت بالا بیشتر می شود. در واقع، قوانین پذیرش و شروط هر دانشگاه کانادایی با دیگری فرق داشته و نمی توان اطلاعات جامعی در مورد تمامی آنها ارائه کرد. با این حال، حمید سپیدنام ضمن تکذیب تصاویر منتشر شده از پیام های او، آن ها را فتوشاپ و اقدامی با هدف تخریب وی عنوان کرد.

در این مقاله سعی کردیم تا مهندسی کامپیوتر را از جنبههای مختلف تحصیلی و شغلی بررسی کنیم. علاوه بر آن معماری سیستمهای گوناگون کامپیوتری نیز در این گرایش به شکل مفصل مورد بررسی قرار میگیرد. در ادامه کشور هایی که بالاترین وبهترین کیفیت آموزشی در رشته علوم کامپیوتر ارائه می کنند را بررسی می کنیم. طبق تحقیقات سایت Glassdoor درآمد سالیانه یک مهندسی کامپیوتر در آمریکا حدود 92.000 دلار است. البته باید گفت که یکی از مزایای مشاغل و فعالیتهای مهندسی کامپیوتر این است که در بسیاری از موارد، فرد میتواند از راه دور نیز به کار خود ادامه دهد؛ ابزارها و امکانات موجود و همچنین ذات مهندسی کامپیوتر به افراد این اجازه را میدهد که از هر نقطهی جهان با یکدیگر در تماس باشند و کار خود را پیش ببرند. یکی دیگر از فاکتورهای مهم برای تحصیل در خارج از کشور هزینه زندگی است. فعالیتهای تکمیلی زیادی وجود دارند که علاوه بر جذابیت ذاتی، مورد نیاز جامعهی امروزی نیز هستند و همین موجب شده است تا به تازگی در برخی دانشگاهها بهعنوان رشتهی تحصیلی یا دروس اختیاری تدریس شوند. ما در هر بخش به برخی اشتباهات در حوزهی مهندسی کامپیوتر اشاره کردیم.

آینده شغلی رشته مهندسی کامپیوتر در خارج از ایران چگونه است؟ اشتباه 1: مهندسی کامپیوتر یک رشتهی تجربی است و نیاز به تحصیل آکادمیک ندارد. اشتباه 3: مهندسی کامپیوتر و علوم کامپیوتر تنها در اصطلاح فرق دارند. اشتباه 5: تحصیلات تکمیلی در حوزهی مهندسی کامپیوتر تنها اتلاف وقت است. در واقع، متقاضیان اشتغال به کار در حوزه مهندسی کامپیوتر در کشور کانادا بالا بوده و فرد با اشتغال در آن می تواند به درآمد خوبی دست پیدا کند. بازار کار رشته مهندسی کامپیوتر به شدت به مهارت و تخصص شخص ارتباط داره و متاسفانه این مهارت هارو در هیچ درس دانشگاهی پیدا نمیکنید و به همین دلیل اگر کسی صرفن دروس این رشته رو پاس کرده باشه و امید به پیدا کردن کار مرتبط با رشتش داشته باشه، هیچوقت به نتیجه نمیرسه و بیکار میمونه و یا مشغول به یک کار بیربط میشه و تمام اون ۴ سال از عمرش رو بیهوده هدر داده! بنابراین اگر در دانشگاه به دنبال رفاه و آسايش مي گرديد و از تکاليف و پروژه هاي درسي پي در پي واهمه داريد، بهتر است دور اين رشته خط بکشيد.

دیدگاهتان را بنویسید