دانشگاه خاتم :: گروه مهندسی کامپیوتر

یکی از مشاغلی که در استرالیا بیشترین متقاضی را دارد، مهندسی کامپیوتر است. فارغالتحصیلان رشته مهندسی کامپیوتر میتوانند در مشاغلی مانند طراحی بازیهای کامپیوتری، مهندسی نرمافزار، مشاور IT، سرپرست پایگاه داده و مشاغل مرتبط مشغول به کار شوند. مطمئناً افراد زیادی هستند که می خواهند در خارج از کشور کار کنند و شاید با مهندس شدن در کامپیوتر و مهندسی کامپیوتر بتوانند بازار اشتغال بسیار خوبی برای این افراد در خارج از کشور ایجاد کنند. بنابراین باید افرادی باشند که هم بتوانند کامپیرترها را طراحی کنند، بسازند و به وقتش تعمیرشان کنند و هم ازطرفی باید بتوانند برنامههای مختلفی بهشان بدهند تا فرمانها را به اجرا دربیاورند. به دلیل وجود ویروسهای مخرب و حمله نفوذیان و حملاتی مانند DOS و DDOS نیاز به افرادی که بتوانند سیستم را اینگونه خطرات محافظت بکنند و با سرعت بالایی سیستم را رفرش کنند، وجود دارد؛ اینگونه تهدیدها معمولا در سازمانهایی با اطلاعات حساس و دولتهای اکترونیک بیشتر دیده میشود، به نوعی امنیت شبکه یکی از بخشهای سازمانهای تجاری و سیاسی است. مهندسی کامپیوتر در مقطع کارشناسی دارای چهار گرایش نرم افزار، فناوری اطلاعات، معماری سیستم های کامپیوتری و رایانش امن است که در حال حاضر در دانشگاه سید جمال الدین اسدآبادی 2 گرایش نرم افزار و فناوری اطلاعات ارائه میشود.

دانشجویان پذیرفته شده در مقطع کارشناسی مهندسی کامپیوتر باید 22 واحد دروس عمومی، 20 واحد دروس پایه، 59 واحد دروس اصلی، 19 واحد دروس تخصصی (گرایش نرمافزار) و 25 واحد (گرایش سختافزار)، 12 واحد دروس تمرکز تخصصی اختیاری (گرایش نرمافزار) و 15 واحد گرایش سختافزار، 15 واحد دروس اختیاری هر دو گرایش را بگذرانند. رشتهٔ علوم کامپیوتر و مهندسی کامپیوتر هر دو جزء رشته های پرطرفدار در کشور ایران هستند. رشتهٔ علوم کامپیوتر و مهندسی کامپیوتر دو رشته پرطرفدار در میان دانشجویان ایرانی است. اما اولین دوره کارشناسی مهندسی کامپیوتر در ایالات متحده در سال ۱۹۷۲ در دانشگاه کلیولند، اوهایو رزرواسیون در غرب ایالات متحده تأسیس شد. C و 17 مقاله دیگه رو نوشتم که 2 تای اونها جز مقالات برتر شد. در رابطه با بازار کار و فرصت های شغلی رشته مهندسی کامپیوتر لازم است بدانید که این رشته به دلیل کاربردی بودن در جوامع امروزی در وضعیت مناسبی قرار دارد و فارغ التحصیلان این رشته با بیکاری مواجه نخواهند شد.

اما متوسط درآمد رشته مهندسی کامپیوتر برای یک کارشناس کامپیوتر ماهیانه حداقل 900 هزار تومان تا 5 میلیون تومان و کار در شرکتهای بزرگ درآمدی بین 1200000 تا 5300000 تومان را به صورت استخدامی دریافت میکنند اما بد نیست بدانید که بعضی افراد با قبول پروژههای مختلف کامپیوتری و برنامهنویسی، حداقل درآمد 5 میلیون تا سقف 20 میلیون را دریافت میکنند که البته بستگی به سطح پروژه درخواستی و میزان مهارت فرد دارد؛ و بسته به سابقه کار فرد این مبلغ میتواند بیشتر هم باشد. يك مهندس نرم افزار ياد مي گيرد كه چگونه نرم افزارهاي بزرگ و عظيم را طراحي و برنامه ريزي كند، تست و ارزيابي نهايي نمايد و در نهايت مستند سازد. با توجه به درآمد بالا ، صادر کنندگان زیاد و داده های منتشر شده ، هند و ژاپن بزرگترین صادرکننده و آلمان و ایالات متحده بزرگترین وارد کننده مهندس در جهان هستند ، به همین دلیل ایالات متحده و آلمان از قدرت های برتر در جهان متعجب آنها رایانه هستند. مهندسی نرم افزار به عنوان یک رشته پولساز در بین متخصصان کامپیوتر شناخته میشود که با هدف تولید انبوه برنامههای نرمافزاری به رشتهای اقتصاد محور در مهندسی کامپیوتر تبدیل شدهاست؛ امروزه بسیاری از کشورها در حال توسعه مهارتهای برنامهنویسی خود هستند، در ایران نیز سرمایهگذاریهایی بر روی پایههای مهندسی نرمافزار شکل گرفتهاست به همین دلیل میتوان به آیندهی این رشته در ایران نیز امیدوار بود؛ چراکه با توجه به توسعه کشور در صنعت انتظار میرود نیاز به مهندسین کامپیوتر به ویژه گرایش نرمافزار افزایش پیدا کند.

این گرایش در قالب شرکتهای تولیدکننده نرمافزار و قطعات، مراکز صنعتی، مؤسسات خدماتی و مراکز آموزشی بستر خوبی را برای فارغالتحصیلان این گرایش فراهم کردهاست، مهندسی نرمافزار یکی از پردرآمدترین مشاغل در سطح دنیا است که افراد میتوانند در موقعیتهایی مانند: توسعهدهندگان نرمافزار، تحلیلگر سیستمهای کامپیوتری، توسعهدهندگان وب، تحلیلگر امنیت اطلاعات، مدیر پایگاه داده برنامهنویس کامپیوتر فعالیت داشته باشند. همچنین کشور استرالیا از نظر کیفیت آموزشی در سطح بالای جهانی قرار دارد در نتیجه مدرک معتبر این کشور در رزومه شما تاثیر بسزایی خواهد داشت. استرالیا از نظر بازار کار برای علوم کامپیوتر بسیار مناسب می باشد. از این رو در سال ۱۳۷۱ گروه کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر گرایش نرم افزار شروع به کار کرد. این گرایش زیر رشتهای از مخابرات و کامپیوتر تلقی میشود، فارغالتحصیلان این گرایش میتوانند طراحی و پیکربندی شبکههای کامپیوتری را انجام بدهند، علاوه بر آن قادر هستند امنیت در شبکههای کامپیوتری را ایجاد بکنند؛ از دیگر فعالیتهای منحصر به فرد این گرایش میتوان به ساخت برنامههای تحت WEB و پیادهسازی سیستمهای توزیع شده اشاره کرد. گروه مهندسی کامپیوتر دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) در سال 1383 و با مقطع کاردانی ناپیوسته شروع به کار کرد.

دیدگاهتان را بنویسید