راهنمای جامع انتخاب رشته کامپیوتر در دانشگاه

اصول کامپیوتر، اصول سیستمهای کامپیوتری، ساختمان دادهها و الگوریتمها، مدارهای منطقی، ریاضیات مهندسی، طراحی و تحلیل الگوریتمها، منطق، برنامه ریزی خطی و شبکهای، پایگاه دادهها، اصول سیستمهای عامل، هوش مصنوعی، مبانی کامپیوتر و برنامه سازی، زبانهای برنامهنویسی، شبکههای کامپیوتری، آزمایشگاه شبکههای کامپیوتری، سیستمهای عامل، آزمایشگاه سیستم های عامل، نظریه محاسبات، امنیت شبکه، کامپایلر، تحلیل و طراحی سیستم. درخواست تاسیس رشته های مهندسی شهرسازی و معماری نیز در دست بررسی است.دورنمای این مرکز ارتقا به دانشکده فنی و مهندسی و در آینده نه چندان دور ایجاد سه دانشکده فنی و مهندسی، علوم پایه و هنر و معماری و برپایی دانشگاه محلات است. این شاخه مهندسی به فناوری برق می پردازد. ابتدا دوره کارشناسی ارشد پیوسته برق را تا سال 1984 در مؤسسه ملی علوم کاربردی لیون فرانسه گذراند و پس از آن در دوره کارشناسی ارشد انفورماتیک و اتوماسیون دانشگاه کلود برنارد لیون فرانسه شرکت کرد. داوطلبان باید با مراجعه به سایت دانشگاه موردنظر خود از نمره مورد قبول دانشگاه برای این آزمون، مطلع شوند. نمره قابل قبول در آزمون SAT در هردانشگاه متفاوت است. پس از ورود به مقطع کارشناسی ارشد، می بایست حدود ۳۲ واحد درسی پاس کنید که اگر واحدهای سمینار و پایان نامه را از این مقدار حذف کنیم ۲۴ واحد باقی میماند که از این ۲۴ واحد ۹ یا ۱۲ واحد، دروس اجباری گرایشی ای است که شما در آن گرایش قبول شده اید و سایر واحد ها را میتوانید بصورت اختیاری و با توجه به علاقه تان انتخاب کنید که این مزیت بسیار بزرگی برای شما است زیرا می توانید دروسی را بر دارید که در زمینه کاری و پژوهشی مورد علاقه تان است.

در کل، هرچه در SAT نمره بالاتری کسب کنید، شانس قبولی شما در دانشگاهها بیشتر می شود. نمرهای که داوطلبان در این آزمونها کسب میکنند برای دانشگاهها بسیار مهم است و در پذیرش دانشجو نقشی کلیدی دارد. SAT یک تست چند گزینه ای است و داوطلبان حدود سه ساعت و پنجاه دقیقه برای پاسخگویی به سوالات زمان دارند. کل زمان تست 2 ساعت و 55 دقیقه بدون بخش اختیاری نوشتن و 3 ساعت و 35 دقیقه با بخش اختیاری نوشتن است. رشته مهندسی برق از زمان آغاز فعالیت خود، در چندین گروه تخصصی، از جمله سیستمهای تولید و انتقال نیرو ، موتورها ، باتریها و سیستمهای کنترل گسترش یافته است. با گذشت زمان و افزایش سابقه کاری میزان درآمد شما نیز به طور میانگین به 120 هزار دلار می رسد. اگر دانش و سابقهی قبلی در زمینهی مدیریت و امنیت شبکه دارید، ما این شغل را به شما پیشنهاد میکنیم. با توجه به رشد روز افزون استفاده از سیستمهای کامپیوتری در ایران شرکتهای فراوانی در زمینهی واردات قطعات سخت افزاری گوناگون به داخل کشور فعالیت میکنند. از سوی دیگر، فرصتهای شغلی در زمینه شبکه هم بسیار فراوان هستند و در عین حال، شرکتهای تولید کننده قطعات گوناگون و دستگاههای مختلف نیز همواره تمایل دارند مهندسین کامپیوتر با گرایش سختافزار را به خدمت گیرند.

علوم کامپیوتر حوزهای است که به برنامه نویسان این توانایی را میدهد تا نرمافزار خود را سریع، کارآمد، قابل اعتماد، ایمن، قابل استفاده، هوشمند و مقیاس پذیر طراحی کنند. متخصصان علوم کامپیوتر برای حل مشکلات برنامهها و بررسی عملکرد سخت افزارها و نرمافزارهای کامپیوتر، الگوریتمها را طراحی و تجزیه و تحلیل میکنند. مهندسان برق سخت افزارها و دستگاههایی را تولید میکنند که در مرحله بعد توسط متخصصان کامپیوتر و مهندسان نرمافزار برنامهریزی میشوند. مباحث گرایش سختافزار تا حد زیادی به مباحث رشته مهندسی برق و الکترونیک نزدیک است و واحدهای مشابهی بینشان وجود دارد. سیستمهای خبره، اصول طراحی نرمافزار، مدیریت کنترل پروژه، مبانی فناوری اطلاعات، اصول فناوری اطلاعات، تجارت الکترونیکی، مهندسی اینترنت، طراحی زبانهای برنامه سازی، سیستمهای اطلاعات مدیریت، سیستمهای چند رسانهای، مدارهای الکترونیکی، سیستمهای کنترل خطی، آمار و احتمال مهندسی، الکترونیک دیجیتال، معماری کامپیوتر، امنیت سیستمهای پایه، مبانی شبکههای بیسیم، نظریه زبانها و ماشینها، سیگنالها و سیستم ها و … این گونه برنامه ها معمولاً عمومیت برنامه های سیستم را نداشته و برای زمینه های مختلف مهندسی، علمی، تجاری، آموزشی، تفریحی و یا طراحی نوشته می شوند. شما به عنوان تحلیلگر سیستمهای رایانهای، طراحی و نگهداری ایستگاههای کاری مطابق نیاز مهندسان نرمافزار و برنامهنویسان را بر عهده دارید. همچنین شما با تحصیل در این رشته ها می توانید اپلای کنید و شرایط کاری مناسبی در سراسر کشور های جهان برای خود محیا کنید.

مسئولان پذیرش دانشگاهها نمره GRE داوطلب و سابقه تحصیلی وی را بررسی میکنند تا آمادگی شما را برای شرکت در برنامههای تحصیلات تکمیلی ارزیابی کنند. مسئولان پذیرش دانشگاهها نمرات آزمون را در کنار معدل دبیرستان، کلاسهایی که داوطلب در دوره دبیرستان شرکت کرده است، توصیه نامه معلمان یا مربیان، فعالیت های فوق برنامه، مصاحبه های پذیرش و مقالات شخصی بررسی میکنند. بسیاری از دانشگاهها برای پذیرش دانشجو در مقاطع تحصیلی مختلف از آنها آزمون ورودی میگیرند و در بعضی مواقع از آنها برای شرکت در مصاحبه حضوری دعوت میکنند. بیش از 220 برنامه تحصیلی کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی برای دانشجویان متقاضی تحصیل مهندسی کامپیوتر در آلمان وجود دارد. اکثر این رشته واحدهای درسی مشترکی را با یکدیگر دارند و به همین دلیل دانشجویان میتوانند در مقاطع تحصیلی بالاتر به رشتههای دیگر تغییر رشته دهند. بهطورکلی، رابطه بین فناوری اطلاعات و مهندسی کامپیوتر کاملاً نزدیک است و این دو رشته به یکدیگر وابسته هستند. گروه مهندسی فناوری اطلاعات یکی از جدیدترین و بهروزترین بخشهای دانشگاه صنعتی همدان میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید