راهنمای جامع انتخاب رشته کامپیوتر در دانشگاه

اما در دروس زیر شما اصول و مبانی اولیه مهندسی کامپیوتر را یاد خواهید گرفت و برای یادگیری مباحث پیشرفته تر مثل برنامه نویسی، پایگاه داده، شبکه و طراحی سایت می توانید از لینک های موجود در همین صفحه کمک بگیرید. مهندسی نرمافزار، مهندسی سختافزار، امنیت اطلاعات، تجارت الکترونیک، معماری کامپیوتر، مکاترونیک الگوریتمها و محاسبات مهندسی، شبکه و رایانش، شبکه های کامپیوتری و هوش مصنوعی تنها تعدادی از این گرایش ها محسوب میشوند. یک فارغ التحصیل رشته مهندسی کامپیوتر میتواند در کارهایی که در آن خدمات کامپیوتری عرضه میشوند شاغل شود. پس از انتخاب گرایش مورد نظر دانشجویان اطلاعات و مهارتهای زیادی را در آن گرایش فرا میگیرند و در آن زمینه متخصص میشوند. فرصتهای شغلی این رشته به حدی گسترده و متعدد است که نه تنها فارغ التحصیلان این رشته به راحتی جذب بازار کار میشوند بلکه دانشجویان دو سال آخر این رشته نیز می توانند وارد بازار کار شده و فعالیت کنند. از انجایی که این گرایش یکی از جذاب ترین گرایش های کامپیوتر است، با خلاقیت و علاقه بازار کار خوبی خواهد داشت.

رشته مهندسی کامپیوتر در اکثر دانشگاههای معتبر سراسر جهان ارائه میشود و هر ساله دانشجویان زیادی برای اخد پذیرش از این دانشگاهها با یکدیگر به رقابت میپردازند. دانشجویان در این دوره با شناسایی، تحلیل مشکلات موجود در گرایش های خود و استفاده از روش تحقیق مرتبط برای یافتن راه حل ممکن، آشنا می شوند. یکی از موانع تحصیل در دانشگاههای خارج از کشور زبان تحصیل است. کشور اتریش که به دلیل بالابردن کیفیت زندگی طرفداران زیادی برای مهاجرت دارد، امروزه نیازمند جذب مهندسان و نیروی کار ماهر در زمینههای مختلفی از جمله مهندسی است. به همین دلیل بهتر است دانشجویانی که قصد تحصیل در خارج از کشور دارند با بهترین دانشگاههای مهندسی جهان آشنا شوند. علاوه بر آن باید این دسته از افراد بتوانند طرحهای مذکور را آموزش بدهند. دانشجویان در دوره دکتری کارهای عملی بسیاری در حوزه مهندسی کامپیوتر انجام میدهند و اکثر دانشجویان در این دوره بورس یا فاند دریافت میکنند تا بتوانند تحقیقات خود را به خوبی پیش ببرند.

دروس دانشگاهی رشته مهندسی کامپیوتر تا چه میزان نیازهای بازار کار را مرتفع میکنند؟ فارغالتحصیلان کارشناسی ارشد رشته مهندسی کامپیوتر در گرایش نرم افزار در تمامی بخشهای صنعت، مراکز انفورماتیک و IT شرکتهای مختلف، وزارتخانههای مختلف، بخشهای خصوصی تهیه نرمافزار، طراحی سایت و سایر شغلهای مرتبط میتوانند مشغول به کار شوند، و اصولاً بازار کار گرایش نرم افزار از بقیه گرایشها بیشتر است. با توجه به افزایش استفاده از کامپیوترهای شخصی و همچنین گسترش شبکههای کامپیوتری در شرکتها و موسسات، خطراتی کاربران را تهدید میکند که رفع آنها و ایمن سازی اطلاعات کامپیوتری بر عهدهی متخصصین امنیت اطلاعات است. با توجه به گسترش روزافزون دنیای کامپیوتر امروزه بیش از هر زمان دیگری نیاز به متخصصان کامپیوتر احساس میشود. در دوره دکتری دانشجویان می توانند در حوزه تخصص خود تحقیق و پژوهش کنند و اطلاعات خود را گسترش دهند. دانشجویان دکتری مهندسی کامپیوتر پس از اتمام دوره تحقیق و پژوهش خود در مرحله کارشناسیارشد، تحقیقات خود را در گرایش و موضوع مورد علاقه شان در مهندسی کامپیوتر ادامه میدهند.

دانشجویان دوره دکتری به شکلی تخصصیتر و عمیقتر در زمینه گرایش خود مطالعه و تحقیق می کنند. البته دانشجویان باید برای تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاههای ترکیه، شهریه بیشتری پرداخت کنند. دانشجویان دوره کارشناسی مهندسی کامپیوتر باید واحدهای درسی زیادی از قبیل طراحی دیجیتال، پردازش سیگنال، طراحی منطق، معماری کامپیوتر، میکروالکترونیک و مدارها را پاس کنند. هر کدام از این گرایشها از اهمیت خاصی برخوردار هستند. البته مواردی که به آنها اشاره شد در مورد تمام گرایشهای این رشته صدق میکند. از جمله ی این توانایی ها میتوان به موارد زیر اشاره کرد. گذراندن ۱۲ تا ۱۸ واحد درسی مطابق آیین نامه دوره دکتری از درسهای دوره های تحصیلات تکمیلی (علاوه بر واحدهای قبلی گذرانده شده در مقطع کارشناسی ارشد) اجباری است و دانشجو می باید در پایان مرحله آموزشی، علاوه بر واحدهایی که طبق مقررات در دوره کارشناسی ارشد گذرانده است، در سطح درس های تحصیلات تکمیلی ( کارشناسی ارشد و دکتری) واحدهایی از گرایش اصلی و خارج از آن به میزان زیر داشته باشد. دوره کارشناسی مهندسی کامپیوتر بر رابطه بین سختافزار و سیستمهای نرمافزاری کامپیوتر تمرکز دارد.

دیدگاهتان را بنویسید