رشته مهندسی کامپیوتر: بازار کار، درآمد، آینده شغلی، دانشگاه های برتر

این روزها تمایل به فروش محصولات و ارائه خدمات بر بستر اینترنت توسط شرکتهای گوناگون بسیار زیاد شده و همین امر نیز سبب شده تا بازار طراحان وب بسیار پر رونق شود و فرصتهای شغلی گوناگونی در این زمینه فراهم آید. شرکت های تولید کننده قطعات و دستگاه های گوناگون همواره به مهندسین کامپیوتر گرایش سخت افزار نیاز دارند. در شرکت های تولید و انتقال انرژی مهندسین کامپیوتر مسئول نگهداری و تعمیر سیستم ها می باشند. از فارغ التحصیلان دوره دکتری انتظار می رود که ضمن اشراف به آخرین یافته های علمی و اجرایی تخصص مربوط به خود،در مواردی که در حین اجرا ی یک پروژه مهندسی کامپیوتر راه حل مشخص و مدونی وجود ندارد قادر باشند با استفاده از آموزه های دوران تحصیل خود(بخش آموزشی و پژوهشی)،راه حل مناسب،بهینه و قابل قبول در سطح جامعه حرفه ای ارایه نمایند.بخش دیگری از فعالیت فارغ التحصیلان این دوره تدریس در دانشگاه ها و تربیت مهندسین کامپیوتر توانمند در دوره های کارشناسی و تحصیلات تکمیلی می باشد که انتظار می رود در تولید علم و تبدیل علم به ایده و ثروت نقش موثری داشته باشند. شما می توانید در بیشتر دانشگاههای معتبر داخل ایران در مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی کامپیوتر ادامه تحصیل دهید.

مهندسی کامپیوتر بهطورکلی به دو شاخه نرمافزار و سختافزار تقسیم میشود. کامپیوتر دارای دو جزء متفاوت سخت افزار و نرم افزار است. همچنین مقطع دکتری گرایش های نرم افزار، هوش مصنوعی و فناوری اطلاعات به مرور راه اندازی خواهد شد. عضو مرکز تحقیقاتی ریزشبکههای هوشمند با اشاره به سخنان اخیر مقام معظم رهبری در خصوص اهمیت توسعه هوش مصنوعی به عنوان یک مسئله مهم و آیندهساز، گفت: با توجه به استقرار دبیرخانه کنسرسیوم هوش مصنوعی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجفآباد و امکانات نرمافزاری و سختافزاری این واحد دانشگاهی، ارائه آخرین یافتهها در زمینه کاربرد سیستمهای هوشمند در صنعت برق از اهداف مهم این کنفرانس است. همچنین بومی بودن هم تاثیر مهم در قبولی در شهر خودتان دارد. یکی از مهم ترین سوالات دانش آموزان در انتخاب رشته، آینده شغلی و تحصیلی آن رشته است. رشته مهندسی کامپیوتر ترکیبی از علوم رایانه (CS) و مهندسی برق (EE) است. رشتهٔ علوم کامپیوتر بر پایه علم ریاضی نگاشته شده است اما رشتهٔ مهندسی کامپیوتر بیشتر مرتبط به رشتهٔ مهندسی برق می باشد.

حتی یک دانشجوی مهندسی کامپیوتر نیز می تواند در کنار درس ، با تقویت مهارت برنامه نویسی و طراحی وب به سرعت جذب بازار کار شود. با وجود اینکه اخذ پذیرش از دانشگاههای معرفی شده و تحصیل در استرالیا کار راحتی نیست، اما شما میتوانید تلاش خود را در این زمینه به کار بگیرید. رشته مهندسی کامپیوتر یکی از بهترین رشته ها برای تحصیل در خارج از کشور است. پنج گرایش فوق دارای برنامه کاملا از یکدیگر می باشند. بنابراین افرادی که به ریاضی علاقه مند هستند، راحتر می توانند با رشته کامپیوتر تعامل داشته باشند. برای مثال مهندسین نرم افزار و برنامه نویسان با درآمد ماهانه 25 میلیون تومان جزو درآمدهای بالای این رشته محسوب می شوند. در این راستا راهبرد گروه تشکیل هسته های علمی، تحقیقاتی و بسترسازی آموزشی برای تشکیل شرکت های نوپا (استارت آپ) در حوزه های مختلف نرم افزاری است. امروزه بیشتر کسب و کار های جدید در حوزه فناوری اطلاعات شکل میگیرند و نیازمند مهندسین کامپیوتر گرایش نرم افزار می باشند. با گسترش حیطهٔ کاری تعداد افرادی که قصد ادامهٔ تحصیل در این رشته ها را دارند نیز روند صعودی به خود می گیرد. در صورت فارغ التحصیلی از یک دانشگاه معتبر با معدل خوب ، داشتن مدرک زبان و ترجیحاً انتشار مقاله ای در مجلات خارجی شانس خوبی برای ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور خواهید داشت.

رشته­ مهندسی کامپیوتر رشته­ پویایی و تلاش است؛ از این رو، دانشجوی این رشته باید همیشه اطلاعات و دانش خود را به­ روز کند و پیگیر فراگرفتن مطالب جدید باشد. تعداد زیادی از این افراد در مراکز خصوصی تحت نظر برترین اساتید ایران که سابقه تدریس بین المللی هم دارند آموزش دیده اند و دوره های بین المللی را میگذرانند بنابراین کاملا اطلاعات به روز شده و دقیقی از دنیای کامپیوتر دارند و بر خلاف دوره های دانشگاهی با فضای کار ارتباط بهتری برقرار میکنند. درآمد رشته مهندسی کامپیوتر با توجه به زمینه فعالیت از 4 میلیون تا 10 میلیون تومان متغیر است. در ادامه ما با توجه به زیرشاخههای مربوط به رشتهی مهندسی کامپیوتر، بهترین کشورها را جهت مهاجرت تحصیلی و کاری، معرفی خواهیم کرد. مسئولان پذیرش دانشگاهها نمرات آزمون را در کنار معدل دبیرستان، کلاسهایی که داوطلب در دوره دبیرستان شرکت کرده است، توصیه نامه معلمان یا مربیان، فعالیت های فوق برنامه، مصاحبه های پذیرش و مقالات شخصی بررسی میکنند. دوره دکتری مهندسی کامپیوتر بالاترین مقطع تحصیلی دانشگاهی در این زمینه است که به اعطای مدرک می انجامد و رسالت آن تربیت افرادی است که با نوآوری در زمینه های مختلف علوم و فناوری در گسترش مرز های دانش و رفع نیازهای کشور موثر باشند.

دیدگاهتان را بنویسید