رشته مهندسی کامپیوتر در خارج. تحصیل،کار و مهاجرت.موسسه GO2TR

» اجرای طرحهای کامپیوتری، نصب، آزمایش و آموزش آنها. از دیگر تواناییهایی که متخصصان این رشتهی تحصیلی پس از فارغالتحصیل شدن باید از آن به خوبی آگاه باشند چگونگی نصب، اجرا و آزمایش طرحهای مختلف كامپيوتری است. مشکل بزرگ دیگر تشخیص منابع معتبر است. همچنین در جامعهی امروزی ایران، افراد دارای تحصیلات آکادمیک معتبر (حتی بدون سابقهی کاری) نسبت به سایرین شانس موفقیت بیشتری در استخدام شدن دارند. در ضمن تعداد دانشگاه هایی که IT ارائه میدهند نسبت به دو گرایش دیگر کمتر است. تا همین چند سال پیش، طبق دستهبندی سازمان سنجش و مراکز عالی کشور، این سه گرایش با نامهایی جداگانه در دانشگاهها ارائه میشد، اما حدود دو سال است که گرایشهای نرم افزار و سخت افزار را تحت عنوان یک رشته با نام مهندسی کامپیوتر ارائه میدهند و دانشجویان نسبت به علاقهی خود در سالهای بالاتر میتوانند دروس اختیاری مرتبط با گرایش خود را بگیرند. یکی از بزرگترین و مهمترین اشتباهات افراد این است که تصور میکنند مهندس کامپیوتر باید حتما در گذشته برنامه نویسی کرده باشد تا بتواند در این رشته تحصیل یا شروع به کار کند. در هر حال اساتید و دانشجوهای ارشد قبل از شما این راه را پیمودهاند؛ بنابراین میتوانید از اشتباهات آنها درس گرفته و به کار خود سرعت ببخشید.

درحالی طبق تعاریفی که در بخش قبل کردیم، توانایی درک و حل مساله مهمترین ویژگی یک مهندس کامپیوتر است، لذا دروسی مانند ریاضی و بهخصوص ریاضیات گسسته که در تقویت این تواناییها موثر هستند، از پیشنیازهای مهم به شمار میروند. برای آشنایی بیشتر قبل از شروع مهندسی کامپیوتر و برنامه نویسی، مقالهی پیشنیازهای یادگیری برنامه نویسی را مطالعه کنید. این قطعات برای شروع بهکار و اجرای فرمانهای مختلف به برنامه نیاز دارند. ممکن است برخی دانشگاهها برای این رشته در مقطع کارشناسی دوره کارورزی ارائه دهند. برای رشته مهندسی کامپیوتر چه دروس و پیشنیازهایی لازم است؟ برای دانلود دروس کافی ست دکمه Alt را نگه دارید و روی هر درس کلیک کنید. برنامههایی که بر روی کامپیوترها، دستگاههای همراه و سایر سخت افزارهای هوشمند اجرا میشوند. پس بر اساس اینکه کدام دروس اختصاصی را بهتر جواب دهید شانس بالاتری برای قبولی در یک گرایش را دارید. چرا که ممکن است فناوری جدیدی یا امکاناتی به نوع توسعه اضافه شود و توسعهی محصول را سرعت ببخشد (برای مثال اضافه شدن یک کتابخانهی جدید به زبان برنامه نویسی).

با توضیحات بالا اگر فردی سعی در یادگیری خودآموز رشته مهندسی کامپیوتر دارد، باید برنامهی مناسبی را تهیه کند؛ وگرنه ممکن است در نهایت به یک کدنویس یا یک برنامه نویس (بدون داشتن مهارت توسعه) تبدیل شود. در قسمت میخواهیم تمام راههای ورود به این رشته تحصیلی را بررسی کنیم . به این معنی که فارغالتحصیلان رشتهی تحصیلی مهندسی کامپیوتر نیاز نیست بر تمام این تواناییها مسلط باشند و تنها کافی است با توجه به گرایش انتخابی خود بخشی از آنها را به صورت اصولی و پایهای بیاموزند. اجزای فیزیکی و قابل لمس کامپیوتر مانند مدارها و بردهای الکترونیکی، سخت افزار نامیده میشود. در این میان دروسی مانند شبیهسازی کامپیوتری، گرافیک، سیستمهای مدیریت اطلاعاتی، تست نرم افزار و … فرد با هدف کسب دانش در زمینهی مطالعه، طراحی، توسعه، پیادهسازی، پشتیبانی یا مدیریت سیستمهای اطلاعاتی مبتنی بر رایانه به خصوص برنامههای نرم افزاری و سخت افزار رایانه فعالیت میکند. در مهندسی سخت افزار فرد مهارت خود را بر روی سیستمهای کامپیوتری و اجزا، طراحی ریزپردازندهها، بوردهای مدار، روترها و دیگر وسایل تعبیهشده، متمرکز میکند.

بدون تحصیلات شما مجبور هستید تا دو برابر کار کنید و بخشی از تمرکز خود را روی این موضوع بگذارید که آیا مسیری که انتخاب کردهاید و دورههایی که در حال یادگیری آنها هستید، مرتبط و کافی است یا خیر. مهندسان برق بر روی طیف گستردهای از مؤلفهها، دستگاهها و سیستمها، از میکروچیپهای ریز تا ژنراتورهای بزرگ نیروگاهها کار می کنند. این دروس به قدری مهم هستند که برای تاکید بیشتر در ترم اول و دوم دانشگاه و قبل از شروع سایر مهارتها آموزش داده میشوند. یکی از مهم ترین عوامل برای موفقیت در هر رشته علاقه مندی به آن رشته است. این رشته به تولید و پردازش و نگهداری و توزیع اطلاعات در مکانها و سازمانهای بزرگ میپردازد. از این رو از طریق این رشته شما به راحتی می توانید در دنیای امروزی به روز باشید و به سرعت جذب بازار کار شوید. گرایشهای رشته مهندسی کامپیوتر چیست؟ دروس مشترک شامل مبانی کامپیوتر و برنامه سازی، ساختمان داده، طراحی الگوریتم، نظریهی زبانها، زبان ماشین و برنامه نویسی سیستم، مدارهای منطقی، معماری کامپیوتر، برنامه سازی پیشرفته، سیستمهای عامل، شبکههای کامپیوتری و هوش مصنوعی است.

دیدگاهتان را بنویسید