رشته مهندسی کامپیوتر در روسیه و هزینه دوره های آن- گروه بین المللی الیت

مهندسی سختافزار از بخش مهندسی کامپیوتر به بررسی و طراحی سختافزارها، کنترل آنها و طراحی شبکههای کامپیوتری میپردازد؛ به طور مثال یک مهندس سختافزار به طراحی مدارهای مجتمع دیجیتال پرداخته و یا از دروازههای رایانه استفاده کند؛ بخش سختافزاری مهندسی کامپیوتر در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری بیشتر مورد توجه قرار میگیرد؛ این بخش به طور کلی به فعالیتهای آموزشی و پژوهشی و صنعتی دربارهی قطعات و تجهیزات کامپیوتری توجه میکند. گروه کامپیوتر در دانشگاه صنعتی کرمانشاه از سال 1389 با رشته مهندسی فناوری اطلاعات آغاز به کار کرد. همچنین، نیز از جمله دروس مهم رشته علوم کامپیوتر میتوان به دروس زیر اشاره کرد. دوست خوبم با تماشا کردن این ویدئو میتوانید به صورت خلاصه در نیم ساعت اطلاعات اولیه لازم دربارهی رشته مهندسی کامپیوتر را به دست آورید. رشتهٔ علوم کامپیوتر به صورت گسترده به مطالعهٔ داده ها می پردازد. دوره ریاضیات و علوم کامپیوتر که برای دانشجویان مقطع لیسانس است و هزینه سالانه آن 302 هزار روبل در سال خواهد بود. دانشآموزان اگر بخواهند وارد هر یک از گرایش های مهندسی کامپیوتر شوند باید کنکور سراسری علوم ریاضی و فنی شرکت کنند، با شرکت در این کنکور و کسب رتبه مناسب میتوانید در یکی از رشته های مهندسی کامپیوتر و یا علوم کامپیوتر وارد دانشگاه شوید، دقت کنید که قبل از ورود به رشته مهندسی کامپیوتر نمیتوانید گرایش خود را مشخص کنید و ابتدا باید در رشته مهندسی کامپیوتر قبول شوید و پس از حدود 4 ترم میتوانید گرایش خود را انتخاب کنید و تصمیم بگیرید که میخواهید در کدام یک از گرایشهای نرمافزار یا سختافزار یا آیتی لیسانس خود را ادامه دهید.

مهندسی سخت افزار در مقطع لیسانس به مطالعه و بررسی طراحی سخت افزاری، كنترل سخت افزاری و شبكه های كامپیوتری می پردازد. از طرفی با توجه به استفاده روز افزون از شبكه اینترنت زمینه كار در این موضوع نیز مهیاست. امروزه یك مهندس كامپیوتر اگر علاقمند به كار باشد، هیچ وقت با مشكل بیكاری روبه رو نمی شود. این رشته رو انتخاب کردین و ترمهای اول دوم هستین و سردرگمین و نمیدونین قراره چی بشه. توانایی علمی: یك مهندس كامپیوتر باید سخت كوش و با پشتكار باشد چون رشته كامپیوتر رشته پویایی است و همیشه باید اطلاعاتش به روز بوده و به دنبال فراگرفتن مطالب جدید باشد. مهندس كامپیوتر باید پایه ریاضی قوی داشته و توانایی اش در زمینه فیزیك خوب باشد. با توجه به پیشرفت كند ایران نسبت به جامعه جهانی كامپیوتر در سال های اخیر نیاز به مهندسین خلاق و كوشا در این زمینه كاملاً احساس می شود.

یکی دیگر از دوره های برگزار شده نیز پردازش داده و کنترل سیستم های هوشمند است که هزینه آن در حدود 212 هزار روبل در سال خواهد بود. اجزاء فیزیکی آن مانند مدارها و بردهای الکترونیکی را سخت افزار میگویند. در حال حاضر دانشجویان دوره کارشناسی معمولا بین141 تا 146 واحد درسي را مي­گذرانند، لازم به ذکر است که واحدهای درسی گرايش­ نرمافزار و سختافزار در دوره كارشناسی بسيار مانند هم هستند و اختلاف اين دو گرایش تنها در حدود 20 واحد درسی است، اما گرایش آی تی در حدود 60 الی 70 واحد درسی مشترك با نرم افزار دارد. البته در گرایش نرمافزار هم تعدادی از این دروس، مانند مدار منطقی باید گذرانده شود. 5- تصمیم گیری شما باید به عنوان یکمهندس کامپیوتر مهارت تصمیم گیری قوی داشته باشید تا تصمیمات متناسب با سیستم و شرایط بگیرید تا صدمه ای به سیستم وارد نشود. اگر قصد فعالیت به عنوان برنامه نویس دارید باید مشخص کنید میخواهید به چه صورتی فعالیت کنید. پاسخ این سوال ها می تواند راهنمای خوبی باشد که مشخص کنیم درآمد رشته مهندسی کامپیوتر چقدر است. معمولاً وقتی که قصد مهاجرت تحصیلی به خارج از کشور را دارید، باید در مرحله اول به مقایسه شرایط تحصیل کشورهای مختلف پرداخته و مقصد مهاجرتی نهایی خود را مشخص کنید.

همچنین شهریه های دانشگاه های آلمان به نسبت دیگر کشور ها مقرون به صرفه تر می باشد. وضعیت نیاز کشور به این رشته مهندسی کامپیوتر در حال حاضر: رشته کامپیوتر که باعث جهانی شدن اطلاعات و ارتباطات شده است ، رشته امروز و آینده است تا جایی که پیش بینی میشود تا ۱۰ سال دیگر در کشورهای پیشرفته مردم همان قدر که به نیروی برق وابسته هستند به شبکه اینترنت وابسته خواهند شد. حتی دانشجویان دو سال آخر این رشته نیز میتوانند وارد بازار کار شده و فعالیت کنند. فرصت های شغلی ین رشته به حدی گسترده و متعدد است كه نه تنها فارغ التحصیلان این رشته به راحتی جذب بازار كار می شوند بلكه دانشجویان دو سال آخر ین رشته نیز می توانند وارد بازار كار شده و فعالیت كنند. رشته كامپیوتر كه باعث جهانی شدن اطلاعات و ارتباطات شده است ، رشته روز و رشته اینده است تا جایی كه پیش بینی می شود تا 10 سال دیگر در كشورهای پیشرفته مردم همان قدر كه بر نیروی برق وابسته هستند به شبكه اینترنت وابسته خواهند شد. روند رو به رشد استفاده از كامپیوتر در محافل عمومی و خصوصی، استفاده گسترده از شبكه اینترنت و زمینه های مرتبط با آن، فراهم آمدن شرایط آموزش و تجارت الكترونیك همه و همه دست به دست هم داده اند تا از اكنون چشم انداز روشنی نسبت به آینده این رشته وجود داشته باشد به نحوی كه فعالان در این زمینه از اینده معلوم و مطمئنی برخوردار خواهند بود.

دیدگاهتان را بنویسید