رشته مهندسی کامپیوتر: معرفی کامل رشته + برترین دانشگاههای ایران و جهان

رشته کامپیوتر ویژگی و توانايی خاصی نمیخواهد اما استمرار در یادگیری و پافشاری در حل مسائل مطمعناً لازمه دانشجویان و فعالان این رشته میباشد. درحالی طبق تعاریفی که در بخش قبل کردیم، توانایی درک و حل مساله مهمترین ویژگی یک مهندس کامپیوتر است، لذا دروسی مانند ریاضی و بهخصوص ریاضیات گسسته که در تقویت این تواناییها موثر هستند، از پیشنیازهای مهم به شمار میروند. مهندسی فناوری اطلاعات یک رشتهی میان رشتهای است و از تلفیق زمینههایی مثل مدیریت، مهندسی صنایع، مهندسی الکترونیک و مهندسی کامپیوتر (بهخصوص نرم افزار) تشکیل شده است. یک مهندس کامپیوتر باید توانایی تبدیل مشکل و نیازش به یک سوال را داشته باشد (برای تحقیق در منابع و بهخصوص شبکهی قدرتمند اینترنت) و همچنین نباید از سوال کردن بترسد؛ چراکه انجمنهای توسعه و برنامه نویسی زیادی وجود دارند که سکوی پیشرفت یک مهندس کامپیوتر در حل مشکلات هستند. معمار برنامههای کاربردی کامپیوتر، طراحی و راهاندازی صندوق برنامههای کاربردی شرکتها را بر عهدهدارد.

مثلاً طراحی تراشههای ریزپردازنده یا CPU بیشتر در حوزه «مهندسی الکترونیک دیجیتال» معنا پیدا میکند. اما از آنجایی که چنین شرکتهایی در ایران فعال نیستند، فعالیت دانش آموختگان گرایش نرم افزار در ایران تنها در قالب طراحی نرم افزارهای کاربردی امکانپذیر خواهد بود. برای مثال اپلیکیشنی مثل اسنپ یا آپ و تپسی یک نمونه ی کارآفرینی قوی از بچه های مهندسی کامپیوتر فناوری اطلاعات یا نرم افزار و سخت افزار هست. رشته کامپیوتر و گرایش های آن مثل فناوری اطلاعات از جمله رشته های پرکاربرد محسوب می شود، اکثر رشته ها نیز به دانش کامپیوتر نیاز دارند و در بخشی از کار خود با آن درگیر می شوند. دانشجوي رشته مهندسی کامپیوتر می بایست اطلاعاتش به روزباشد و نیز علاقمند به یادگیری باشد. 2- مدیریت وب سایت ها افرادی که به سایت و کد نویسی آن علاقمند هستند یک سری مهارت ها را در زمینه ی کد نویسی و طراحی سایت بدست آورند تا بتوانند در یک سری از مشاغل مربوط به این رشته فعالیت نمایند. رشته مهندسی کامپیوتر به طراحی و ساخت اجزای سخت افزاری سیستم های کامپیوتری و همچنین نرم افزارهای لازم برای کار با آن ها و پشتیبانی یا مدیریت سیستمهای اطلاعاتی، رایانه، نرمافزار و سختافزارمی پردازد.

فرد با هدف کسب دانش در زمینهی مطالعه، طراحی، توسعه، پیادهسازی، پشتیبانی یا مدیریت سیستمهای اطلاعاتی مبتنی بر رایانه به خصوص برنامههای نرم افزاری و سخت افزار رایانه فعالیت میکند. در فیلم زیر گرایش نرم افزار توسط دکتر محمد قدسی عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف معرفی شده است، محمد قدسی استاد دانشکده کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف، سرپرست مسابقه بینالمللی برنامهنویسی دانشجویی و یکی از بنیانگذاران انجمن کامپیوتر ایران است. تحصیل در دانشگاههای مطرح چه در ایران و چه در خارج از کشور در رشته مهندسی کامپیوتر میتواند یک قدم بزرگ باشد. امروزه یکی از معیارهایی که سبب استخدام یا عدم استخدام یک نفر در یک جایگاه شغلی میشود، مهارتها و آشنایی با محیط کار است. البته مشکلی که در دانشگاه وجود دارد این است که ممکن است برخی از اساتید کهنهکار اصرار کنند تا منابع قدیمی را دنبال کرده و در نتیجه از بروز بودن در آن زمینه باز بمانید، در اینجا دانشجوهای ارشد به کمکتان آمده و با راهنمایی آنها میتوانید هم دارای دانش پایهی قوی و هم اطلاعات بروز باشید.

برای آشنایی بیشتر قبل از شروع مهندسی کامپیوتر و برنامه نویسی، مقالهی پیشنیازهای یادگیری برنامه نویسی را مطالعه کنید. یکی دیگر از تصورات غلط دیگر افراد این است که نیازی به تحصیلات آکادمیک در این زمینه نیست و چیزی که در دانشگاه تدریس میشود کاملا متفاوت با دنیای کار است. همچنین در برخی زمینههای تخصصی ممکن است که یک دانشگاه که درمجموع دارای رتبهی پایینتری است قویتر باشد. بدون تحصیلات شما مجبور هستید تا دو برابر کار کنید و بخشی از تمرکز خود را روی این موضوع بگذارید که آیا مسیری که انتخاب کردهاید و دورههایی که در حال یادگیری آنها هستید، مرتبط و کافی است یا خیر. حرف و انتقاد و پیشنهاد را می شنود، چون خودش را در ابتدای مسیر می داند، ظرفیت بیشتری برای دریافت نظرات عوامل از خودش نشان می دهد. باتوجهبه وضعیت صنعت در این کشور ممکن است حدس زده باشید که نیاز به نیروهای ماهر که در زمینه مهندسی مکانیک فعالیت کردهاند یکی از نیازهای اصلی دولت اتریش برای تقویت چرخهای اقتصادی کشور است.

دیدگاهتان را بنویسید