رشته مهندسی کامپیوتر مناسب چه کسانی است؟

در همین راستا از مهارتهای امنیتی کامپیوتر، می توان به امنیت شبکه، امنیت اطلاعات و امنیت موبایل اشاره داشت. بر همین اساس، با خواندن جزئیات مطلب تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر در کانادا، خیلی سریع متوجه این موضوع می شوید که رشته دانشگاهی انتخابی شما، تمامی فاکتورهای لازم برای لذت بردن و سعادتمند کردن شما را در ادامه زندگی خواهد داشت. مثلا برای مهاجرت به کشور کانادا و استرالیا اگر به زبان برنامه نویسی جاوا مسلط باشن، درامد رشته کامپیوتر براشون افزایش پیدا میکنه. دوره کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر شامل تعدادی درس­های نظری و برنامه تحقیقاتی جهت افزایش اطلاعات نظری و تجربی متخصصان مهندسی کامپیوتر می­باشد که زمینه کافی جهت درک و توسعه آنچه در مرزهای تکنیک در زمان حال در این رشته­ها می­گذرد را فراهم می­آورد. این آزمایشگاه با اتکا به توان علمی استادان و پتانسیل دانشجویان دانشگاه خاتم تبدیل به فضایی مناسب جهت انجام امور شده است. رشته مهندسی کامپیوتر گرایش نرمافزار، مناسب افرادی است که به برنامهنویسی و طراحی الگوریتم علاقهمند هستند.

این دوره برای دانشجویانی که باید درس ساختمان دادهها را بگذرانند و همچنین دانشجویان و فارغالتحصیلانی که قصد شرکت در کنکور کارشناسی ارشد کامپیوتر را دارند مناسب است. در این راستا راهبرد گروه تشکیل هسته های علمی، تحقیقاتی و بسترسازی آموزشی برای تشکیل شرکت های نوپا (استارت آپ) در حوزه های مختلف نرم افزاری است. زمینههای فعالیت گروه فناوری اطلاعات شامل مدیریت IT، مدیریت شبکههای مخابراتی و کامپیوتری، امنیت اطلاعات و مدیریت دانش میباشد. رشته مهندسی کامپیوتر بر اساس برنامه مصوب وزارت علوم تحقیقات و فن آوری در سال 92 در مقطع کارشناسی شامل 4 گرایش معماری سیستم های کامپیوتری، نرم افزار، رایانش امن و فناوری اطلاعات می باشد. امروزه مهندسی کامپیوتر به مباحث جدیدی از جمله امنیت کامپیوتری، امنیت دنیای مجازی، شبکههای کامپیوتری، سیستمهای نهفته، و هوش مصنوعی نیز گسترش یافته است. دانشجویان این دوره از طریق آزمون ورودی و ازبین دانش آموختگان کارشناسی مهندسی کامپیوتر و یا رشته های مرتبط و مطابق با ضوابط وزارت علوم تحقیقات و فناوری انتخاب میشوند.

درخواست تاسیس رشته های مهندسی شهرسازی و معماری نیز در دست بررسی است.دورنمای این مرکز ارتقا به دانشکده فنی و مهندسی و در آینده نه چندان دور ایجاد سه دانشکده فنی و مهندسی، علوم پایه و هنر و معماری و برپایی دانشگاه محلات است. مرکز آموزش عالی محلات در مهرماه 1391 با سه رشته مهندسی کامپیوتر گرایش نرم افزار، مهندسی صنایع و علوم کامپیوتر با مدیریت آقای دکتر کاظم مطهری شروع به فعالیت نمود. دانشکده مهندسی کامپیوتر در سال ۱۳۶۸ بطور رسمی شروع به کار نمود.این دانشکده در ابتدا در مقطع کارشناسی و سپس در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری مهندسی کامپیوتر در گرایشهای مختلف دانشجو پذیرفت. نحوه ورود و خاتمه هر مرحله،و حداقل و حداکثر طول دوره مطابق آیین نامه دوره دکتری است.در دوره دکترا،مدرک دکترای مهندسی کامپیوتر اعطا میگردد. شرایط ورود به رشته مهندسی کامپیوتر خیلی هم عجیب و خاص نیست و به ذهن باز و خلاق، اراده قوی و پشتکار زیاد نیاز دارد. در حال حاضر رشته مهندسی کامپیوتر در مقطع کارشناسی در دانشگاه صنعتی برقرار است. این گروه در ابتدا در سه گرایش نرمافزار، معماری کامپیوتر و فناوری اطلاعات و از سال 1394 در گرایش هوش مصنوعی و رباتیک در مقطع کارشناسی ارشد اقدام به پذیرش دانشجو نمود.

این گروه دارای آزمایشگاه شبکه و امنیت میباشد. درس های تخصصی تحصیلات تکمیلی قابل ارائه در دوره دکتری همان عناوین درسهای ارائه شده برای دوره کارشناسی ارشد میباشد که میتواند در تعیین درس های گرایش اصلی و خارج از آن مورد استفاده قرار گیرد. در نهایت اینکه دروس تخصصی نیز به مبانی فناوری اطلاعات، مهندسی فناوری اطلاعات، تجارت الکترونیکی، مدیریت و کنترل پروژه های IT، برنامه ریزی استراتژیک IT، آموزش الکترونیکی، محیط های چندرسانه ای، پروژه IT و کارآموزی تقسیم می شود. آزمایشگاه بلاکچین خاتم از ابتدای سال 1397 فعالیت تخصصی خود را در زمینۀ پژوهش، توسعه، بومیسازی و ترویج فناوری بلاکچین آغاز کرد و با اتکا به توان اعضای هیئتعلمی دانشگاه خاتم و سایر علاقهمندان به این فناوری قصد دارد در جهت اهداف کلان زیر گام بردارد. از فارغ التحصیلان دوره دکتری انتظار می رود که ضمن اشراف به آخرین یافته های علمی و اجرایی تخصص مربوط به خود،در مواردی که در حین اجرا ی یک پروژه مهندسی کامپیوتر راه حل مشخص و مدونی وجود ندارد قادر باشند با استفاده از آموزه های دوران تحصیل خود(بخش آموزشی و پژوهشی)،راه حل مناسب،بهینه و قابل قبول در سطح جامعه حرفه ای ارایه نمایند.بخش دیگری از فعالیت فارغ التحصیلان این دوره تدریس در دانشگاه ها و تربیت مهندسین کامپیوتر توانمند در دوره های کارشناسی و تحصیلات تکمیلی می باشد که انتظار می رود در تولید علم و تبدیل علم به ایده و ثروت نقش موثری داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید