رشته مهندسی کامپیوتر مناسب چه کسانی است؟

شبیه سازی، پردازش، سنجش، طراحی، آموزش و ویرایش با حداکثر دقت و در کوتاه ترین زمان ممکن در برنامه های نرم افزاری رایانه ای انجام می شوند. در واقع در گرایش هوش مصنوعی در زمان نیاز کامپیوترها به یاری انسان میان و معمولا بهترین تصمیم گیری رو برای سرعت بخشیدن به کارها انجام میدن. برای اینکه بتوانید برنامه تحصیلی خود را پیش ببرید نیاز دارید اطلاعاتی در زمینه میزان هزینه ها در رشته علوم کامپیوتر داشته باشید. سیستمهای خبره، اصول طراحی نرمافزار، مدیریت کنترل پروژه، مبانی فناوری اطلاعات، اصول فناوری اطلاعات، تجارت الکترونیکی، مهندسی اینترنت، طراحی زبانهای برنامه سازی، سیستمهای اطلاعات مدیریت، سیستمهای چند رسانهای، مدارهای الکترونیکی، سیستمهای کنترل خطی، آمار و احتمال مهندسی، الکترونیک دیجیتال، معماری کامپیوتر، امنیت سیستمهای پایه، مبانی شبکههای بیسیم، نظریه زبانها و ماشینها، سیگنالها و سیستم ها و … دروس و زمینههای مطالعاتی رشته علوم کامپیوتر شامل هوش مصنوعی، سیستمهای رایانهای و شبکهها، امنیت، سیستمهای پایگاه داده، تعامل رایانه انسان، گرافیک، تجزیه و تحلیل عددی، زبانهای برنامهنویسی، مهندسی نرمافزار، بیوانفورماتیک و نظریه محاسبات است.

وظایف علوم کامپیوتر شامل طراحی، توسعه و کاربرد نرمافزارها است. در ابتداییترین سطح ، فناوری اطلاعات کاربرد فناوری برای حل مشکلات تجاری یا سازمانی در مقیاس گسترده است. در حقیقت فناوری اطلاعات، طراحی و اجرای شبکههای رایانهای برای پردازش و ارتباط داده است و شامل طراحی سختافزار برای پردازش اطلاعات و اتصال مؤلفههای جداگانه و توسعه نرمافزار هایی است که می تواند به صورت کارآمد و بی عیب و نقص این داده ها را تجزیه و تحلیل کند. برای مثال یک مهندس سخت افزار میتواند به طراحی بخش های سخت افزاری کامپیوتر شامل پردازش گر مرکزی (CPU) ، پورت های ورودی و خروجی و سیستمها و مدارات جانبی میپردازد، مباحث درسی در رشته ی سخت افزار به مطالب درسی در رشته ی مهندسی برق و الکترونیک نزدیک بوده خصوصا تمام مطالب شاخه ی دیجیتال شامل مدارهای مختلف، معماری کامپیوتر و میکروپروسسورهای 1 و 2، الکترونیک دیجیتال و … بهطورکلی، رابطه بین فناوری اطلاعات و مهندسی کامپیوتر کاملاً نزدیک است و این دو رشته به یکدیگر وابسته هستند. هوش مصنوعی برای پیادهسازی مهندسی دانش باید به اشیا، خصوصیات و روابط بین همه آنها دسترسی داشته باشد.

علوم کامپیوتر بین دانش ریاضی و دانش کامپیوتر ارتباط برقرار می کند به عبارتی دیگر این رشته به مطالعه رایانه ها و محاسبات می پردازد. رشته مهندسی سختافزار گرایشی از رشته مهندسی کامپیوتر است که افراد را برای استفاده از اصول ریاضی و علمی در طراحی، توسعه و ارزیابی سختافزار کامپیوتر و تجهیزات جانبی آماده میکند. اما به طور کلی بازار کار رشته کامپیوتر تا به حال اشباع نشده و و در هر زمانی جامعه به مهندسین کامپیوتر نیاز داره. مهندسی نرمافزار با سایر شاخههای مهندسی تفاوت دارد زیرا متخصصان در حال ساختن یک ساختار نامحسوس هستند و نه یک ساختار ملموس. در حال حاضر بسیاری از شرکتها برای مدیریت رایانهها، شبکه ها و سایر زمینه های فنی مشاغل خود، دارای بخش IT هستند. معماران شبکه طرح ها و چیدمان هایی را برای شبکه های ارتباطی داده ایجاد کرده و آنها را به سازمان هایی که ممکن است به شبکه احتیاج داشته باشند معرفی می کنند. مهندسی کامپیوتر از تکنیک ها و اصول مهندسی برق و علوم رایانه استفاده می کند، اما مناطقی همچون هوش مصنوعی (AI)، روباتیک، شبکه های رایانه ای، معماری رایانه و سیستم عامل ها را نیز در بر می گیرد. تمامی سرفصلها و مباحث درس سیستمهای عامل در دوره آموزش سیستمهای عامل از مجموعه دورههای دروس علوم و مهندسی کامپیوتر در سایت فرادرس پوشش داده شده است.

ابتدا دوره کارشناسی ارشد پیوسته برق را تا سال 1984 در مؤسسه ملی علوم کاربردی لیون فرانسه گذراند و پس از آن در دوره کارشناسی ارشد انفورماتیک و اتوماسیون دانشگاه کلود برنارد لیون فرانسه شرکت کرد. یکی از بخشهای این دوره مربوط به پردازهها و Threadها است که مشاهده آن پس از مطالعه این نوشته برای یادگیری بیشتر مفهوم Thread میتواند مفید باشد. مهندسی کامپیوتر یکی از رشته های پرطرفدار کنکور سراسری ریاضی به حساب می آید که هر ساله داوطلبان زیادی به قصد قبولی در این رشته وارد رقابت تنگاتنگ کنکور سراسری می شوند. این رشته شاخه ای از گروه فنی است و داوطلبان گروه آزمایشی ریاضی – فیزیک می توانند در انتخاب رشته کنکور ریاضی ، رشته مهندسی کامپیوتر را انتخاب کنند. این شاخه مهندسی به فناوری برق می پردازد. از آنجا که ما در “عصر اطلاعات” زندگی می کنیم، فناوری اطلاعات به بخش مهمی از زندگی روزمره ما تبدیل شده است. دارابودن حداقل مدرک کارشناسی در یکی از رشتههای مهندسی، داشتن سن مناسب حداکثر زیر 45 سال، داشتن مدرک زبان پیشرفته آلمانی و یا انگلیسی و دارابودن سابقه کار مرتبط از جمله مواردی هستند که امتیازات بهخصوصی دارند. از صبح برم دانشگاه بعد بشینم تمرینهارو انجام بدم و خودم رو برای امتحانا آماده کنم و روزی حداقل یکی دوساعت وقت بزارم روشون.

دیدگاهتان را بنویسید