رشته مهندسی کامپیوتر مناسب چه کسانی است؟

رشته مهندسی کامپیوتر به شدت مهارت محور است و دانشجویان مهندسی کامپیوتر نمی توانند فقط به آموزش های دانشگاهی بسنده کنند، بلکه آنان باید به طور مستقل و با انجام کارآموزی به کسب مهارت های مختلف در زمینه مهندسی کامپیوتر بپردازند. یکی از رشته های پرطرفدار مجموعه ریاضی رشته مهندسی کامپیوتر است که بیشتر بر بخش سخت افزاری کامپیوتر تاکید دارد اما از نرم افزار غافل نمی شود. یک مهندس نرم افزار یاد می گیرد که چگونه نرم افزارهای بزرگ و عظیم را طراحی و برنامه ریزی کند، تست و ارزیابی نهایی نماید و در نهایت مستند سازد. رشته مهندسی کامپیوتر که به طراحی و ساخت اجزای مختلف کامپیوتر می پردازد، لذا اهمیت بسیار زیادی در دنیای امروز برخوردار است. همه مفاهیمی هستند که با بالاترین دقت و در کوتاهترین مدت زمان ممکن در برنامه های نرم افزاری رایانه انجام می شوند. نظام کارشناسی ارشد شامل دو دوره اموزشی و پژوهشی(سمینار و پایان نامه) میباشد.طول مدت لازم برای اتمام کل این دوره ۲ سال است.حداقل و حداکثر مدت مجاز اتمام این دوره مطابق آیین نامه دوره کارشناسی ارشد است .نظام آموزشی آن واحدی است و کلیه درس ها و سمینار ها و پایان نامه در ۴ نیمسال ارایه میشوند.

میزان حقوق مهندسان کامپیوتری که در موسسات دولتی مشغول به کار می شوند مطابق با قانون مدیریت خدمات کشوری است و کسانی که در بخش ها خصوصی فعالیت می کنند، درآمد دریافتی متفاوتی دارند. چراکه ساختن و اصلا قطعات سخت افزاری و برنامه ها و نرم افزار اساس رشته مهندسی کامپیوتر است. شرکتهایی که از سخت افزارهای متعدد استفاده می کنند یا این که در تولید یا تعمیر بخشی از قطعات سخت افزاری دخیل هستند. شما شرکتی ایرانی را میشناسید که در زمینه تولید قطعات کامپیوتری فعالیت کند؟ فعالیت هایدیگر این گرایش نیز که در زمینه های تحقیقات بر روی پروتکل های چند رسانه ای و باسهای استاندارد بوده از جایگاه بالایی برخوردار می باشد. را کسب می کنند. با داشتن تخصص و مهارت لازم در این زمینه، به عنوان یکی از شغلهای پردرآمد رشتهی کامپیوتر میتوان درآمد مطلوبی کسب کرد. در واقع دانش آموختگان این رشتهی تحصیلی در طول دوران تحصیل خود تنها اصول طراحی نرم افزار را فرا میگیرند و باقی جزییات این کار به تلاش و پیگیری خود آنها بستگی دارد. با توجه به حضور پژوهشگران مطرح حوزه فناوری نانو در میان اعضای هیئتعلمی دانشگاه خاتم و همچنین توان بالقوۀ دانشجویان این دانشگاه، آزمایشگاه فناوری نانو و محاسبات کوانتومی توانست با تولید علم و انتشار نتایج تحقیقات خود به صورت مقالات و سخنرانیها در مجامع معتبر بینالمللی به پیشبرد مرزهای علم و دانش مبادرت ورزد و علاوه بر این، اعتلای نام کشور، سبب عنوان شدن نام دانشگاه خاتم در این مجامع علمی داخلی و بینالمللی گردد.

دانشجویان همچنین نحوه مدیریت پایگاه داده و طراحی رابط کاربری را میآموزند. از جمله سرفصلهای این دوره میتوان به مقدمهای بر مدارات منطقی و مجتمع، انتقال ثبات – ریزعملها، طراحی کامپیوتر پایه (براساس کتاب مانو)، برنامهنویسی کامپیوتر پایه (اسمبلی)، واحد کنترل، طراحی واحد پردازشگر مرکزی و سایر موارد اشاره کرد. برای مثال یک مهندس سخت افزار میتواند به طراحی بخش های سخت افزاری کامپیوتر شامل پردازش گر مرکزی (CPU) ، پورت های ورودی و خروجی و سیستمها و مدارات جانبی میپردازد، مباحث درسی در رشته ی سخت افزار به مطالب درسی در رشته ی مهندسی برق و الکترونیک نزدیک بوده خصوصا تمام مطالب شاخه ی دیجیتال شامل مدارهای مختلف، معماری کامپیوتر و میکروپروسسورهای 1 و 2، الکترونیک دیجیتال و … تحلیل اطلاعات برای تصمیم گیری، دادن پیشنهاد؛ طراحی جزییات و طرح های برنامه و انجام تغییرات لازم در ابزار جانبی. بخش مهندسی کامپیوتر – سختافزار – درزمینه تولید روشها و ابزارهای طراحی مدارهای دیجیتال، فعالیت می­کند.

رشته مهندسی کامپیوتر فناوری اطلاعات به مطالعه، طراحی، توسعه، پیادهسازی، پشتیبانی یا مدیریت سیستمهای اطلاعاتی مبتنی بر رایانه، خصوصاً برنامههای نرمافزاری و سختافزار رایانه میپردازد. در رشته مهندسی کامپیوتر دروسی مانند برنامهنویسی کامپیوتر، ساختمان دادهها، طراحی الگوریتم، پایگاه دادهها، ریاضی ۱، سیستمهای عامل، مهندسی نرمافزار، شبکههای کامپیوتری و مدارهای منطقی بسیار حائز اهمیت هستند. با توجه به نیاز دانشجویان رشته مهندسی کامپیوتر دانشگاه خاتم به دسترسی وسیع و نامحدود به تجهیزات شبکههای کامپیوتری و سیستمهای کامپیوتری با توان محاسباتی بالا، آزمایشگاه شبکههای کامپیوتری پیشرفته و رایانش ابری دانشگاه خاتم در سال 1395 راهاندازی گردید. شرایط ورود به رشته مهندسی کامپیوتر خیلی هم عجیب و خاص نیست و به ذهن باز و خلاق، اراده قوی و پشتکار زیاد نیاز دارد. ثبت نام و اخذ واحدهای رساله لزوما به معنی تصویب و قبول رساله نیست و ارزیابی رساله مطابق با آئین نامه دوره دکتری انجام میشود. اخذ واحد های درسی برای دوره کارشناسی ارشد باید طبق جدول های درس های ارایه شده برای گرایش های مختلف از گروه های مختلف از گروه های ۱.۲.۳ و همچنین مطابق بند های زیر باشد. دوره تحصیل کارشناسی رشته مهندسی کامپیوتر 4 ساله بوده و معادل 8 ترم تحصیلی است. رشته مهندسی کامپیوتر که به طراحی و ساخت اجزای مختلف رایانه می پردازد، لذا اهمیت بسیار زیادی در دنیای امروز برخوردار است.

دیدگاهتان را بنویسید