رشته مهندسی کامپیوتر مناسب چه کسانی است؟

بانکها، ادارات دولتی و شرکتهای کامپیوتری همواره به نیروی متخصص و فارغ التحصیل این رشته نیاز دارند. در صورتیکه از یک دانشگاه معتبر با معدل خوب فارغ التحصیل شوید، مدرک زبان داشته و ترجیحاً مقالهای در ژورنالهای خارجی چاپ کرده باشید، امکان ادامه تحصیل در دانشگاههای خوب خارج از کشور برای شما وجود دارد. توجه داشته باشید در این رشته همواره باید به روز باشید، بنابراین اگر گمان می کنید که نمی توانید همواره و در هر سنی و حتی در دوره شاغل بودن، در حال کسب مطالب جدید و به روز باشید، این رشته خیلی مناسب شما نیست. این رشته دانشی را به مخاطب منتقل می کند که طی آن دانشجو قادر خواهد بود با سیستم هایی رایانه ای طراحی، برنامه نویسی، جمع آوری اطلاعات و استفاده و انتقال اطلاعات نماید. طول متوسط این دوره 4 سال می باشد و برنامه های درسی آن برای 8 ترم برنامه ریزی می شود. در سال 1390 رشته مهندسی کامپیوتر گرایش سخت افزار هم به مجموعه رشته های دانشگاه اضافه شد. در سایر زمینه های شغلی برنامه نویسی نیز تقریباً شرایط به همین صورت است. این افراد در سمت هایی مثل برنامه نویس، کارشناس نرم افزار، برنامه نویس وب، مدیر فنی، کارشناس ارشد نرم افزار و …

به خصوص مهندسین نرم افزار فرصتهای شغلی بیشتری داشته و برای کارکردن نیاز به امکانات و تجهیزات زیادی ندارند. این گستردگی نیز به گسترش بازار کار می انجامد. نه لزوما، این درس را می توان در دانشگاه هم یاد گرفت. تقریباً تمام سرفصلهای درس هوش مصنوعی و کتاب هوش مصنوعی راسل و نورویگ در این دوره پوشش داده شده است. این درس پیشنیازی برای درس سیستمهای عامل است. مدت هر واحد برای درس نظری 16، عملی و آزمایشگاهی اصلی و تخصصی 34، کارگاهی 51 و کارآموزی 120 ساعت است. بازار کار رشته مهندسی کامپیوتر به چه صورت است؟ برای موفقیت در رشته مهندسی کامپیوتر بهتر است که در دروس دیفرانسیل، ریاضیات گسسته، جبر، آمار و احتمال پایه خوبی داشته باشید و به مباحث این دروس نیز علاقه مند باشید زیرا در دانشگاه ها بسیاری از درس ها به این دروس پایه مرتبط هستند. درس معماری کامپیوتر یکی از دروس پایه و بسیار مهم رشته کامپیوتر به حساب میآید. کوپایی، استاد دانشگاه علمی-کاربردی در مورد تفاوت های میان نرم افزار و فناوری اطلاعات می گوید: مهندسی نرم افزار به صورت ریشه ای و بنیادین ضمن استفاده از پایه ریاضی و با عمق قابل توجه موضوعات را مورد توجه قرار می دهد، در حالی که مهندسی فناوری اطلاعات بیشتر جنبه های تکنولوژیک و کاربردی نرم افزار را بررسی می کند.

زیرا معمولاً انجام این پروژه ها به گونه ای است که دانشجو را مجاب می کند که بسیاری از مفاهیم پایه ای را بیاموزد. علوم مرتبط با کامپیوتر مانند بسیاری از علوم، خیلی زود به روز می شوند، و کسانی که تصمیم دارند در این رشته فعالیت داشته باشند، باید علاقه و پشتکار زیادی به خرج دهند و دائماً مطالب جدیدی را فرا بگیرند. البته در گرایش نرمافزار هم تعدادی از این دروس، مانند مدار منطقی و معماری باید گذرانده شود. در پایان هم لازم است اشاره کنیم که رشته مهندسی کامپیوتر، گرایش سختافزار نیز مناسب افرادی است که به طراحی و کنترل دستگاههای سخت افزاری علاقه وافری دارند و میخواهند در آینده به نوعی در این زمینه مشغول به کار شوند. این افراد باید سخت کوش و با پشتکار باشند زیرا رشته رایانه رشته پویایی است و همیشه باید اطلاعاتش به روز بوده و به دنبال فراگرفتن مطالب جدید باشد.

پس بدين گونه نيست كه يك تعميركار كامپيوتري، يك مهندس سخت افزار و يك اپراتور كامپيوتر يك مهندس نرم افزار تلقي گردد. امروزه یک مهندس کامپیوتر اگر علاقمند به کار باشد، هیچ وقت با مشکل بیکاری روبه رو نمی شود. اکثر فارغ التحصیلان رشته مهندسی کامپیوتر اگر حداقل توانایی های لازم را در دانشگاه کسب کرده باشند می توانند به راحتی جذب بازار کار شوند. پیشرفت چشمگیر رایانه در محافل عمومی و خصوصی، استفاده گسترده از شبکه اینترنت و زمینه های مرتبط با آن، فراهم آمدن شرایط آموزش و تجارت الکترونیک باعث شدند تا از اکنون چشم انداز روشنی نسبت به آینده این رشته وجود داشته باشد به نحوی که فعالان در این زمینه از آینده کاری مطمئنی برخوردار خواهند بود. مهندسی کامپیوتر شاخهای از مهندسی است که در آن از زمینههای علوم کامپیوتر و الکترونیک، برای توسعه سختافزار و تولید نرمافزار استفاده میشود. به همین دلیل، برای یادگیری مهارتهای فردی، مشاهده مجموعه فیلمهای آموزش توسعه مهارت فردی فرادرس پیشنهاد میشود که لینک آن در زیر آورده شده است. طول هر ترم 16 هفته آموزش کامل است. فیلم آموزش ساختمان داده ها (مرور – تست کنکور ارشد): طول مدت این دوره ۲۰ ساعت و ۳۵ دقیقه و مدرس آن دکتر فرشید شیرافکن است.

دیدگاهتان را بنویسید