رشته مهندسی کامپیوتر مناسب چه کسانی است؟

تا اینجا بیشتر در مورد کسانی حرف زدیم که در حال حاضر مشغول به تحصیل توی رشته مهندسی کامپیوتر هستن، از اینجا روی صحبتمون میره سمت کسانی که در حال انتخاب رشته هستند و از روی شنیدهها قصد دارن بیان کامپیوتر… مهندسان کامپیوتری که قصد دارند در یکی از کشورهای خارجی مشغول به کار شوند میتوانند از طریق جستجو در کاریابیهای بین المللی از فرصتهای شغلی کشورهای مختلف باخبر شوند. احتمال پذیرش در دانشگاههای درجه یک دنیا برای افرادی با مدارک دانشگاههای سراسری ایران (روزانه و شبانه) بسیار بالاتر است و این افراد نسبت به فارغ التحصیلان دانشگاههای آزاد، غیر انتفاعی، پیام نور و علمی و کاربردی شانس بیشتری دارند. همچنین در جامعهی امروزی ایران، افراد دارای تحصیلات آکادمیک معتبر (حتی بدون سابقهی کاری) نسبت به سایرین شانس موفقیت بیشتری در استخدام شدن دارند. البته مشکلی که در دانشگاه وجود دارد این است که ممکن است برخی از اساتید کهنهکار اصرار کنند تا منابع قدیمی را دنبال کرده و در نتیجه از بروز بودن در آن زمینه باز بمانید، در اینجا دانشجوهای ارشد به کمکتان آمده و با راهنمایی آنها میتوانید هم دارای دانش پایهی قوی و هم اطلاعات بروز باشید.

طراحی تراشههای بومی یا امنسازی تراشههای خارجی برای جلوگیری از درز اطلاعات به خارج از سیستم و پیشگیری از نفوذها، ایجاد ارتباط بین تراشهای جهت مدیریت منابع، رایانش ابری و اینترنت اشیا از وظایف دانشجویان ارشد رشته معماری کامپیوتر میباشد. گرایشهای مهندسی کامپیوتر عبارتند از: مهندسی سخت افزار، مهندسی نرم افزار و مهندسی فناوری اطلاعات (IT). گرایشهای رشته مهندسی کامپیوتر چیست؟ به دلیل ماهیت در حال تکامل فناوری، مهندس کامپیوتر باید همواره بهروز باشد. توجه داشته باشید در این رشته همواره باید به روز باشید، بنابراین اگر گمان می کنید که نمی توانید همواره و در هر سنی و حتی در دوره شاغل بودن، در حال کسب مطالب جدید و به روز باشید، این رشته خیلی مناسب شما نیست. برای این افراد امکان کار در شرکتهای تولید کننده قطعات و دستگاهها و مراکز صنعتی تولیدی بسیار فراهم است و از نظر سطح درآمدی هم با توجه به دانش و پشتکار شخصی در حد قابل قبول و ایده آلی قرار دارند.

شرایط ورود به رشته مهندسی کامپیوتر خیلی هم عجیب و خاص نیست و به ذهن باز و خلاق، اراده قوی و پشتکار زیاد نیاز دارد. مهندس کامپیوتر باید ضمن در نظر گرفتن کلیت موضوع، به جزییات هم با دقت نگاه کند و دارای یک دید تحلیلی و توانایی شناسایی برای حل مشکلات ساده و پیچیده باشد. توانایی این را داشته باشند تا عیبهای کامپیوتر و سیستم را شناسایی و اقدام به رفع عیب آنها نمایند . پشتیبانی و نگه داری سیستم های نرم افزاری شامل شناسایی خطاها، رفع خطاها و افزودن امكانات جدید به سیستم ها. این رشته در دانشگاه شامل ۱۴۰ واحد درسی است. دانشجویان مقطع ارشد مهندسی کامپیوتر درسهای تخصصیتری دارند در این مقطع دانشجویان باید ۳۲ واحد درسی را که شامل دروس اصلی و تخصصی، سمینار و پایان نامه است بگذرانند. در حالی که دانشگاه (اگر دارای چارت درسی معتبر باشد) یک برنامهی جامع و بدون حاشیه را ارائه میدهد. همچنین در برخی زمینههای تخصصی ممکن است که یک دانشگاه که درمجموع دارای رتبهی پایینتری است قویتر باشد. باید توجه داشته باشید که رتبهبندی معمول میان دانشگاههای نام برده طبق ترتیب بالا است اما هرسال ممکن است برخی از آنها براساس میزان مقالات و رشتههای تدریسی رتبهشان با یکدیگر جابجا شود.

از سوی دیگر، امکان ادامه تحصیل در برخی از دانشگاههای خارج از کشور که شهریه دریافت میکنند نیز به سادگی فراهم است. یک مهندس کامپیوتر باید علاوه بر دانش فنی از مهارتهای کاری منعطف (برای استخدام یا قبول پروژه) نیز برخوردار باشد. یک مهندس کامپیوتر باید توانایی تبدیل مشکل و نیازش به یک سوال را داشته باشد (برای تحقیق در منابع و بهخصوص شبکهی قدرتمند اینترنت) و همچنین نباید از سوال کردن بترسد؛ چراکه انجمنهای توسعه و برنامه نویسی زیادی وجود دارند که سکوی پیشرفت یک مهندس کامپیوتر در حل مشکلات هستند. به طور یقین میتوان گفت که میزان بیکاری در این رشته نسبت به رشتههای دیگر کم تر میباشد به این دلیل که هر یک از فارغ التحصیلان با کسب توانایی و مهارت میتوانند در بازار کار مهندسی کامپیوتر حاضر و هر چقدر میزان مهارت بیشتر باشد در مقابل درآمد زیادی را به دست میآورند . درحالی طبق تعاریفی که در بخش قبل کردیم، توانایی درک و حل مساله مهمترین ویژگی یک مهندس کامپیوتر است، لذا دروسی مانند ریاضی و بهخصوص ریاضیات گسسته که در تقویت این تواناییها موثر هستند، از پیشنیازهای مهم به شمار میروند. این نکته را به خاطر داشته باشید که به عنوان مهندس کامپیوتر، به راحتی میتوانید در استرالیا کار پیدا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید