رشته مهندسی کامپیوتر مناسب چه کسانی است؟

یکی از دروسی که قبل از دانشگاه و ورود به رشته مهندسی کامپیوتر باید تا حدودی با مفاهیم اصلی آن آشنا بود، ریاضیات است. همچنین این افراد همواره باید در پژوهش و جستجو باشند تا با آخرین پیشرفتهای کامپیوتری آشنا شوند و آنها را در پروژهای خود بکار بگیرند تا در عرصه رقابت پیشتاز باشند؛ مهمتر از همه علاقه به مباحث شاخههای کامپیوتر مهمترین اصل موفقیت در این رشته است. هوش مصنوعی موضوع داغ و پر بحث این روزهای تکنولوژی است که در تلاش است تا حضور انسان در فعالیتها را کمرنگتر کرده و از سیستمهای الکترونیکی شبیهسازی شده، در جهت افزایش توانایی و دقت تلاش کنند؛ بنابراین برای ساخت چنین سیستمهایی به مهندسین کامپیوتر با علم هوش مصنوعی نیاز است، علاوه بر این نیاز به تحلیلگران داده برای دادهکاوی اطلاعات و بهینهسازی آنها بهترین فرصت برای فعالیت در شاخههای کامپیوتری است که به میزان توانایی علمی و عملی وابسته میباشد. عدهای هستند علاوه بر آنکه در کشور مشغول هستند پروژههایی را برای دیگر کشورها انجام داده و برخی به صورت دورکاری با سایر کشورهای توسعه یافته همکاری میکنند که این بهترین فرصت برای کسب درآمد ارزی است هرچند که این روند منوط به تسلط و مطالعهی هر روزهی تکنولوژی است.

علاوه بر آن معماری سیستمهای گوناگون کامپیوتری نیز در این گرایش به شکل مفصل مورد بررسی قرار میگیرد. دانش و فناوری کامپیوتر به بررسی یا تحلیل و ارزیابی فرایندها و سامانه های دریافت، نگهداری، پردازش و استخراج اطلاعات در همه ابعاد و طراحی سیستم های کارا برای انجام آن می پردازد.بخش نرم افزار آن به طراحی و تولید ابزارهای مهم نرم افزاری و نیز طراحی، تحلیل و پیاده سازی الگوریتم ها و سیستم های نرم افزاری مناسب معطوف است. در رشته مهندسی کامپیوتر طراحی میکروکنترل ها، پردازش کننده های میکرونی وطراحی های مدار های مختلف و الگوریتم های مختلف کامپیوتری، چیپ های مختلف، سنسور های آنالوگ و سیستم های اجرایی خاص بررسی و انجام می شوند. رشته مهندسی کامپیوتر از زیرمجموعه های رشته های گروه ریاضی در انتخاب رشته کنکور سراسری است .رشته مهندسی کامپیوتر در میان رشته های گروه ریاضی از اهمیت خاصی برخوردار می باشد . تاریخچه مهندسی کامپیوتر بر میگردد به اولین کامیپوتر که توسط جان وینسنت آتناواف استاد ریاضی و فیزیک دانشگاه ایالتی آیووا و کایفورد بری فارغالتحصیل مهندسی برق و فیزیک بهوجود آمد، این کامپیوتر به عنوان ABC 5 سال تکمیل آن طول کشید اما در دههی 1940 از بین رفت و مجدد نسخهای از ABC در سال 1997 ساخته شد.

وی در نشریات و کنفرانس های بین المللی، ده ها مقاله علمی و پژوهشی را به زبان انگلیسی چاپ کرد و موفق به کسب چندین جایزه علمی و پژوهشی بین المللی شد. زمینه علاقه من از دوران دبیرستان به این رشته مشخص شد. مرور سرفصل دروس رشته فناوری اطلاعات نشان می دهد اجرای برخی اصول قانون اساسی در راستای سازمان دهی اطلاعات، چگونگی بهره برداری کیفی از داده ها و یکپارچه سازی و انتقال سریع آن ها از جمله محورهایی بوده که در تعیین دروس این رشته مدنظر قرار گرفته است. برخی از سرفصلها و مطالب مطرح شده در این دوره شامل مرتبه اجرایی، رابطه های بازگشتی، روش تقسیم و حل، روش برنامهنویسی پویا، روش حریصانه، روش شاخه و قید، الگوریتم های گراف و سایر موارد است. رشته مهندسی کامپیوتر در زمان حاضر یکی از بهترین رشتهها برای تحصیل در خارج از کشور است و شانس پذیرش گرفتن در این رشته بالا محسوب میشود؛ ناگفته نماند، برای مقطع دکتری این رشته اگر بتوانید به برخی از دانشگاههای خاص – خارج از ایران – وارد شوید به شما حقوق ماهیانه نیز تعلق میگیرد و میتوانید از این طریق درآمد مناسبی را کسب کنید و دغدغه چندانی برای ادامه تحصیل در یک کشور خارجی نداشته باشید.

گسترده دانش کامپیوتر و کاربرد آن در زمینههای مختلف افراد را وادار به یادگیری هر روزهی آن کرده است به طوری که عدم آموزش مدام پسرفت در حوزهی مدنظر را منجر میشود. یکی دیگر از دوره هایی که در این دانشگاه برای دانشجویان مقطع فوق لیسانس برگزار می شود و به زبان انگلیسی نیز آموزش داده می شود، دوره رمزنگاری است که هزینه سالانه آن 254 هزار روبل در سال است. مهندس شیرافکن به عنوان مدرس نمونه در زمینه آموزش دروس دانشگاهی برگزیده شدهاند. متخصصان پیشبینی کردهاند تا 10 سال آینده، مردم همان اندازه که برای انجام کارها به برق نیاز است به اینترنت و کامپیوتر نیز احتیاج پیدا خواهند کرد؛ به طوری که امروزه در سطوح پایینتری شاهد آن هستیم که بدون اینترنت نمیتوان بیشتر کارها را از پیش برد، حتی فارغالتحصیلان از گرایش سختافزار میتوانند در زمینههایی مانند: ارائه خدمات کامپیوتری، رفع مشکل و عیبیابی سیستمها کامپیوتری، طراحی و توسعه سیستمهای کامپیوتری، خرید و فروش قطعات اصلی و فرعی کامپیوتری و طراحی و پیادهسازی الگوریتمهای مختلف کامپیوتری مشغول کار شوند، پس مهندسی کامپیوتر به عنوان رشتهای با آیندهی شغلی ایدهآل میتواند انتخاب بسیاری باشد به این جهت که این آینده تنها مخصوص فارغالتحصیلان دانشگاهها نیست بلکه کسانی که به دنیای کامپیوتر و نرمافزارها ورود کردهاند میتوانند از این فرصت استفاده کنند اما به هر حال جذب فارغالتحصیلان یا حتی دانشجویانی که دوره کارشناسی خود را به پایان نرساندهاند، آسانتر خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید