علوم کامپیوتر یا مهندسی کامپیوتر برای اپلای

۲. با توجه به تحولات سریع علم و فناوری در رشته مهندسی کامپیوتر درس هایی تحت عنوان مباحث ویژه در گرایش های مختلف کارشناسی ارشد و درس های دیگری تحت عنوان مفاهیم پیشرفته برای دوره دکترا تعیین شده است که سرفصل های ویژه و جدید با تصویب محتوی، در دانشکده تحت این عنوان به صورت موقت قابل ارائه است تا دانشکده ها بتوانند با تحولات علمی همگام گردند. گرایش فناوری اطلاعات(IT):هدف از گرایش فناوری اطلاعات پرورش مهندسینی است که بتوانند به طراحی، پیکربندی و پیادهسازی شبکههای کامپیوتری پیشرفته و برنامه نویسی تحت شبکه بپردازند و با مهندسان گرایشهای دیگر مثل تجارت الکترونیک در زمینه بسترسازی برای فعالیتهایشان، همکاری کنند. از طرفی با توجه به استفاده روزافزون از شبکه اینترنت زمینه کار در این موضوع نیز بسیار مهیاست. دانشجو با ورود به برترین دانشگاهها از امکانات زیادی برخوردار میگردند و خود را در میان انسانهای نخبه کشور مییابند. در این راستا، اين گروه با همت و تلاش مديريت و اساتيد گروه و دانشکده توانسته است امکانات مورد نياز دانشجويان و گروه را تا حد ممکن توسعه بخشد و آزمایشگاههای مختلفی را فراهم کند. در مقطع کارشناسی ارشد دروس مرتبط با هر گرایش وجود دارد که خوب است به تعداد واحد های هر یک و ارتباط بین دروس در یک رشته دقت کنید، البته بیشتر از هر چیزی مهارت و حوزه کاری شما تعیین می کند که در کدام گرایش ادامه تحصیل دهید.

این رشته مهندسی در مقطع کارشناسی ارشد دارای 7 گرایش است. در سال 96 گرایش های رشته های مختلف از دفترچه انتخاب رشته حذف شد٬بنابراین رشته مهندسی کامپیوتر که دارای گرایش های سخت افزارـ نرم افزار و فناوری اطلاعات(IT) بود٬همه با عنوان رشته مهمندسی کامپیوتر ارائه میشوند. رشته مهندسی کامپیوتر در مقطع کارشناسی ارائه می شود و 4 ساله است. رشته مهندسي کامپيوتر با توجه به گرايش­هاي مختلف، به طراحي، ساخت و راه اندازي مدارهای کامپيوتری و محاسباتی، توليد نرم ­­افزارها و سيستم­هاي کاربردي و ارائه روشهاي بهره­ برداري، نگهداري، عيب ­يابي، اصلاح و توسعه آنها مي­ پردازد. 1. طراحی سخت افزار جدید که این وظیفه معمولا برای آن دسته از کارشناسانی است که در واحدهای تحقیق و توسعه شرکت های تولید کننده سخت افزار های کامپیوتری کار می کنند. در واقع انسان انجام بخشی از کارهای خود را به سیستم های کامپیوتری و هوش مصنوعی سپرده است. این گروه، همکاری های تحقیقاتی متعددی را با صنایع مختلف برقرار کرده است که این حرکت، زمینه لازم جهت افزایش قابلیت های پژوهشی و مهارت های تخصصی دانشجویان را فراهم نموده است. گرایش نرم افزار: این گرایش برای کسانی که به یادگیری زبان های مختلف طراحی وب, برنامه نویسی, طراحی سیستم ها اطلاعاتی, طراحی الگوریتم ها و …

بدون شک خود باوری و استفاده مطلوب از خلاقیت های انسانی و ثروت های ملی از مهمترین عواملی ایست که در این راستا میتوانند مثمر ثمر واقع شوند. میتوانند استخدام شده و فعالیت کنند. این گرایش در قالب شرکتهای تولیدکننده نرمافزار و قطعات، مراکز صنعتی، مؤسسات خدماتی و مراکز آموزشی بستر خوبی را برای فارغالتحصیلان این گرایش فراهم کردهاست، مهندسی نرمافزار یکی از پردرآمدترین مشاغل در سطح دنیا است که افراد میتوانند در موقعیتهایی مانند: توسعهدهندگان نرمافزار، تحلیلگر سیستمهای کامپیوتری، توسعهدهندگان وب، تحلیلگر امنیت اطلاعات، مدیر پایگاه داده برنامهنویس کامپیوتر فعالیت داشته باشند. برای مثال دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در گرایش نرم افزار مهندسی کامپیوتر را دارندباید واحد های درسی: ذخیره و بازیابی اطلاعات ، اصول طراحی پایگاه دادهها ، مهندسی نرمافزار و … در ایران دانشگاههای زیادی برای تحصیل در این رشته وجود دارد و به دلیل هجوم دانشآموزان به رشته علومتجربی، قبولی در دانشگاههای برتر ایران برای رشته مهندسیکامپیوتر سادهتر شده است و با اندکی تلاش و پشتکار میتوانید وارد این رشته در بهترین دانشگاههای ایران شوید و به یک برنامه نویس حرفهای تبدیل شوید. هر دو رشته از بهترین رشتهها هستند و برای قبولی آنها واقعا باید جنگید. با توجه به این نیاز پررنگ به کامپیوتر و مهندس کامپیوتر و بازار کار مناسب این رشته٬مهندسی کامپیوتر جزو پرطرفدارترین رشته های مهندسی در کشور ما و جهان محسوب میشود و هر ساله رقابت سنگینی برای ورود به رشته مهندسی کامپیوتر در بهترین دانشگاه ها بین شرکت کنندگان کنکور ریاضی شکل میگیرد.

تکنولوژی و هوش مصنوعی دنیای امروز به نوعی توسط آنها پایه ریزی شده و سپس توسط مهندسین کامپیوتر به شکل کاربردی و فراگیر امروزی درآمده است. امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی و استفاده روز افزون از کامپیوتر و اینترنت در تمام ابعاد زندگی بشری نقش رشته مهندسی کامپیوتر و مهندس کامپیوتر در جامعه بسیار پررنگ و ضروری است.کارخانه های بزرگ٬شرکت ها تجاری و صنعتی٬کسب و کار های اینترنتی و … در تمام دنیا پیشرفت تکنولوژی روزبهروز در حال گسترش است و این سرعت و شتاب، نیازمندی به متخصصین را روز به روز افزایش خواهد داد. مهندس رایانه باید ریاضی و فیزیکش قوی باشد و خلاق باشد تا بتواند مسایل را از راههای ابتکاری حل کند. یک مدیر داده، باید اطلاعات شرکتها و همچنین بانکهای اطلاعاتی تجاری را بهخوبی مدیریت کند. سپس با معرفی تینا پاکروان (همکلاسی دوران دبیرستانش) به محمدرضا شریفی نیا باعث شد در سریال کلاه پهلوی بازی کند.

دیدگاهتان را بنویسید