معرفی دوره تحصیلات تکمیلی رشته مهندسی کامپیوتر

هدف از گرایش شبکههای کامپیوتری تربیت افرادی است كه به منظور تأمین امنیت سیستمهای پردازش اطلاعات و مبتنی بر شناسایی تمامی موانع و فاكتورهای فنی مربوطه بتوانند رویكرد امنیتی بهینه را معین كرده و راهحلهای كاربردی ارائه دهند، و نیز بتوانند پژوهشهای اولیه در این زمینه دانش را انجام داده و سبب ارتقاء دانش و فناوری مربوطه در كشور گردند. هدف تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر: رشته مهندسی کامپیوتر که به طراحی و ساخت اجزای مختلف کامپیوتر می پردازد، از اهمیت بسیار زیادی در دنیای امروز برخوردار است. رشته مهندسی کامپیوتر در مقاطع کاردانی پیوسته ، کاردانی ناپیوسته و کارشناسی پیوسته ارائه می شود و شرایط تحصیل هم در دوره فوق دیپلم و هم در دوره لیسانس برای متقاضیان فراهم است. هر یک از دانشگاه های ارائه دهنده رشته مهندسی کامپیوتر ، دو بار در سال ثبت نام انجام می دهند که فرصت اول در مهرماه و فرصت دوم در بهمن ماه است.

در حال حاضر رشته مهندسی کامپیوتر در مقطع کارشناسی در دانشگاه صنعتی برقرار است. ج. توصیه میشود اعضاء حاضر در کمیته تخصصی بررسی و هدایت هر رساله از هیات داوران أن رساله باشند. در حال حاضر گروه مهندسی کامپیوتر در مقطع کارشناسی، کارشناسیارشد (گرایشهای نرمافزار و شبکههای کامپیوتری) و دکتری تخصصی (گرایش شبکههای کامپیوتری) مشغول فعالیتهای آموزشی و پژوهشی است. همچنین از دانش آموختگان دوره های دکترا انتظار می رود که در فرایند های پژوهشی و صنعتی مورد نیاز جامعه در سطح جهانی فعال باشند و در هدایت و راهبری طراحی، تحقق، به روزسازی، بهینه سازی و نوآوری پیوسته با تامین قابلیت رقابت پذیری بین المللی در سیستم های کامپیوتری و شبکه ای و هوشمند سخت افزاری و نرم افزاری مورد استفاده در کلیه صنایع و کارخانه جات، سازمان های دولتی و خصوصی، و ضمن اشراف بر کلیه روش های علمی و فنی طرح و اجرا و نگهداری در پروژه ها، بتوانند بهترین گزینه موجود در طراحی و ساخت و اجرا و حفظ امنیت و خصوصی ماندن اطلاعات در موارد مورد نیاز جامعه وکشور را انتخاب و زیر ساخت ها و پروژه های مورد نیاز ایران را در بهترین کیفیت جهانی طراحی و راهبری نمایند. از فارغ التحصیلان دوره دکتری انتظار می رود که ضمن اشراف به آخرین یافته های علمی و اجرایی تخصص مربوط به خود،در مواردی که در حین اجرا ی یک پروژه مهندسی کامپیوتر راه حل مشخص و مدونی وجود ندارد قادر باشند با استفاده از آموزه های دوران تحصیل خود(بخش آموزشی و پژوهشی)،راه حل مناسب،بهینه و قابل قبول در سطح جامعه حرفه ای ارایه نمایند.بخش دیگری از فعالیت فارغ التحصیلان این دوره تدریس در دانشگاه ها و تربیت مهندسین کامپیوتر توانمند در دوره های کارشناسی و تحصیلات تکمیلی می باشد که انتظار می رود در تولید علم و تبدیل علم به ایده و ثروت نقش موثری داشته باشند.

این آزمایشگاه با اتکا به توان علمی استادان و پتانسیل دانشجویان دانشگاه خاتم تبدیل به فضایی مناسب جهت انجام امور شده است. گروه مهندسی کامپیوتر دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) در سال 1383 و با مقطع کاردانی ناپیوسته شروع به کار کرد. همچنین مقطع دکتری گرایش های نرم افزار، هوش مصنوعی و فناوری اطلاعات به مرور راه اندازی خواهد شد. برای مثال اپلیکیشنی مثل اسنپ یا آپ و تپسی یک نمونه ی کارآفرینی قوی از بچه های مهندسی کامپیوتر فناوری اطلاعات یا نرم افزار و سخت افزار هست. مطالعه، طراحی، ساخت، راه اندازی، نگهداری سیستم های سخت افزاری و نرم افزاری، جمع آوری، سازمان دهی، طبقه بندی و انتقال اطلاعات مهم ترین اهدافی است که مهندسی فناوری اطلاعات آن را دنبال می کند. انتقال از یک گرایش به گرایش دیگر تابه قوانین انتقال از یک رشته به رشته دیگر وزارت علوم تحقیقات و فناوری میباشند. بر کسی پوشیده نیست که فناوری نانو یکی از معدود فناوریهایی است که بر مرزهای دانش نوین گام برمیدارد. پیشرفت تکنولوژی را میتوان وابسته به توسعه حوزه کامپیوتر و زبانهای برنامهنویسی دانست به این دلیل که امروزه تمامی فعالیتهای صنایع در گرو گامهایی است که حوزه کامپیوتر در جهت توسعه خود برمیدارد. دانشجویانی که حداقل ۱۲ واحد درس های مرحله آموزشی خود را با موفقیت گذرانده باشند لازم است در آزمون جامع که براساس آئین نامه موسسه برگزار می گردد شرکت نمایند.

علوم مرتبط با کامپیوتر مانند بسیاری از علوم، خیلی زود به روز می شوند، و کسانی که تصمیم دارند در این رشته فعالیت داشته باشند، باید علاقه و پشتکار زیادی به خرج دهند و دائماً مطالب جدیدی را فرا بگیرند. در این مقاله قصد داریم شما را با رشتهی مهندسی کامپیوتر آشنا کنیم. با توجه به توسعه روزافزون کامپیوتر و نیاز بیشتر جامعه به مهندسین این رشته، مهندسی کامپیوتر گسترش یافت و امروزه به عنوان یکی از محبوبترین شاخههای مهندسی در جهان به شمار میرود. امروزه با توجه به پیشرفت روزافزون تکنولوژی و کاربرد گستردهی آن در زندگی، جهان به سمت و سویی حرکت می کند که تا چند سال آینده، جهان از حالت نیمه مدرن به مدرن تغییر پیدا میکند. در این راستا اجرای هر پروژه عمرانی در مراحل مختلف، مطالعات اولیه، طرح واجرا و کنترل های بعدی نیازمند برنامه ریزی مناسب و استفاده مطلوب آموزش در سطوح مختلف می باشد. با توجه به پیشرفت ایران نسبت به جامعه جهانی کامپیوتر، در سالهای اخیر نیاز به مهندسین خلاق و کوشا در این زمینه کاملاً احساس میشود.روند رو به رشد استفاده از کامپیوتر در محافل عمومی و خصوصی، استفاده گسترده از شبکه اینترنت و زمینه های مرتبط با آن، فراهم آمدن شرایط آموزش و تجارت الکترونیک همه و همه دست به دست هم داده اند تا از اکنون چشم انداز روشنی نسبت به آینده این رشته وجود داشته باشد به نحوی که فعالان در این زمینه از آینده معلوم و مطمئنی برخوردار خواهند بود.

دیدگاهتان را بنویسید