معرفی دوره تحصیلات تکمیلی رشته مهندسی کامپیوتر

موسسه که توسط گروه تخصصی و تصویب شورای تحصیلات تکمیلی دانشکده تعیین شده است، ارائه می نماید. شرایط ورود به دوره دکتری مهندسی کامپیوتر مطابق با آیین نامه مصوب شورای عالی برنامه ریزی است و در این راستا موارد زیر نیز مدنظر می باشد. ضمن اینکه بازار مذکور در سالهای اخیر، همواره رشد مناسب و رو به جلویی را تجربه کرده است. مطالعه، طراحی، ساخت، راهاندازی، نگهداری سیستمهای سختافزاری و نرمافزاری، جمعآوری، سازماندهی، طبقهبندی و انتقال اطلاعات مهمترین اهدافی است که گرایش فناوری اطلاعات آن را دنبال میکند. در جریان آموزشهای دوره، دانشجویان با اصول و مبانی و کاربردهای مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات و با دانش و فناوری روز مرتبط با سیستمهای کامپیوتری و سطح طراحی آنها آشنا میگردند و بر سطوح پیاده سازی، پشتیبانی و بهینه سازی سیستمهای مهندسی کامپیوتری مورد نیاز جامعه مسلط میشوند و آمادگی برای انجام پژوهش و کسب قابلیت طراحی سیستمهای جدید در دوره تحصیلات تکمیلی را حاصل میکنند. باتوجه به محدودیت های حداکثر دو درس جبرانی،رشته های ورودی زیر می توانند دانشجویان ورودی به هر گرایش در نظر گرفته شوند. در دوره کارشناسی ارشد نیز ضمن تکمیل مدیریت پروژه به ارایه راه حل های مناسب برای مسایل پیچیده سازمانی می پردازد. در این راستا، یکی از اهداف اصلی گروه مهندسی کامپیوتر دانشگاه کردستان تربیت نیروی متخصص برای شرکتها و سازمانهای خصوصی و دولتی جهت مدیریت اطلاعات، تولید نرمافزار، طراحی سایت­های نرمافزاری و همچنین طراحی، راه اندازی و مدیریت شبکه­های کامپیوتری است.

کارشناسی ارشد فناوری اطلاعات خود شامل گرایشهای مختلفی از جمله تجارت الکترونیک، سیستمهای تکنولوژی اطلاعات، مدیریت سیستمهای اطلاعاتی، شبکه، و معماری سازمانی است. دوره کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر شامل تعدادی درس­های نظری و برنامه تحقیقاتی جهت افزایش اطلاعات نظری و تجربی متخصصان مهندسی کامپیوتر می­باشد که زمینه کافی جهت درک و توسعه آنچه در مرزهای تکنیک در زمان حال در این رشته­ها می­گذرد را فراهم می­آورد. مهندسی کامپیوتر شامل طراحی سیستم های رایانه ای (سخت افزاری و نرم افزاری) و دستگاه های مرتبط است. ۱- بررسی و شناخت نرم افزارها و سخت افزارهای جدید و به کارگیری آنها. برای اخذ پذیرش تحصیلی مهندسی کامپیوتر در کانادا، باید ابتدا به وب سایت دانشگاه و دپارتمان پذیرش مراجعه کرده و از جزئیات و شرایط پذیرش، ددلاین ارسال مدارک و شرط نمرات و موارد این چنینی مطلع شوید. با در نظر گرفتن هزینه ها و چالش های ریز و درشت مهاجرت تحصیلی و زندگی دانشجویی در کشوری وسیع و کاملاً جدید در قاره آمریکای شمالی، مطمئناً باید از این موضوع مطمئن شوید که رشته انتخابی شما بازده مناسبی برای شما بعد از فارغ التحصیلی داشته و ارزش تلاش ها و هزینه های پرداختی را داشته است. از نظامهای ردهبندی میتوان شانگهای و تایمز را نام برد.

گروه مهندسی کامپیوتر دانشگاه ولی­عصر (عج) با بهره­­گیری از اعضای هیأت علمی کوشا و متعهد در آموزش، پژوهش و پرورش دانشجویان خلاق و کارآمد، تلاش دارد. در این گرایش مباحث الگوریتم بسیار گستردهتر و کاربردیتر مورد بررسی قرار میگیرد. ۲. با توجه به تحولات سریع علم و فناوری در رشته مهندسی کامپیوتر درس هایی تحت عنوان مباحث ویژه در گرایش های مختلف کارشناسی ارشد و درس های دیگری تحت عنوان مفاهیم پیشرفته برای دوره دکترا تعیین شده است که سرفصل های ویژه و جدید با تصویب محتوی، در دانشکده تحت این عنوان به صورت موقت قابل ارائه است تا دانشکده ها بتوانند با تحولات علمی همگام گردند. مهندس کامپیوتر باید پایه ی ریاضی قوی داشته و توانایی اش در زمینه ی فیزیک خوب باشد. هدف آن تربیت افرادی است که توانایی لازم جهت طراحی و نظارت بر اجرای پروژه­های تخصصی در زمینه گرایش هوش مصنوعی را داشته باشند. تحولات و روند رشد علم و فناوری طراحی سخت افزار این امکان را به وجود آورده است که با استفاده از دانش و فناوری روز و قابل دسترس، اقدام به طراحی معماریها و سیستمهای کامپیوتری پیشرفتهای نماییم که نیازهای مختلف صنایع کشور را در زمینه دیجیتال و یا آنالوگ مرتفع نماید و در مواردی نیز مولد علم و فناوری نوین نیز باشیم.

در نتیجه کسانی که میخواهند فقط چهار سال درس بخوانند و بعد مطالعه را کنار گذاشته و وارد بازار کار شوند، در این رشته موفق نخواهند شد و بر عکس افرادی که همیشه به دنبال مطالعه و فراگیری هستند، در این رشته موفق میشوند. رشته کامپیوتر که باعث جهانی شدن اطلاعات و ارتباطات شده است ، رشته روز و رشته آینده است تا جایی که پیش بینی می شود تا ۱۰ سال دیگر در کشورهای پیشرفته مردم همان قدر که بر نیروی برق وابسته هستند به شبکه اینترنت وابسته خواهند شد. اگر چنین افکاری را در سر دارید و دوست دارید تا آنها را از رویا به واقعیت تبدیل کنید، تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر در انتظار شماست. تنها نگرانی به قسمت نرم افزار مربوط می شود که باید مهندسان خلاق به تهیه نرم افزارهای مفید دست بزنند تا نیازها برطرف شود. تواناییهای ذکر شده مربوط به کارشناسان نرم افزار و سخت افزار می باشد، اما روشن است که کارشناسان نرم افزار در محدوده مسائل نرم افزاری توانایی بیشتری دارند و برعکس کارشناسان سخت افزار در محدوده مسائل سخت افزاری از توانایی بیشتری برخوردارند.

دیدگاهتان را بنویسید