معرفی دوره تحصیلات تکمیلی رشته مهندسی کامپیوتر

با توجه به نیاز کشور آلمان به مهندسین کامپیوتر٬ فارق التحصیلان این رشته موقعیت شغلی تضمین شده و مناسبی را در پیش روی خود دارند. برای این افراد امکان کار در شرکت های تولید کننده قطعات و دستگاه ها و مراکز صنعتی تولیدی بسیار فراهم است و از نظر سطح درآمدی هم با توجه به دانش و پشتکار شخصی در حد قابل قبول و ایده آلی قرار دارند. با توجه به عمر کوتاه این فناوری، هنوز حوزههای پژوهشی بیشماری در آن مطرح است که تحقیقات در این حوزهها میتواند پاسخگوی نیاز روزافزون کشور و جهان به تولید علم در این زمینه باشد. در دوره کارشناسی ارشد آموزشی محور،دانشجو موظف است درس سمینار را بگذراند و معادل واحد پایان نامه (۶د واحد)درس از گرایش مربوط به خود اخذ نماید. در گرایش نرم افزار تمرکز تخصصی هوش مصنوعی ارائه میشود که یکی از شاخههای کاربردی و مهم در رشته کامپیوتر در دنیا محسوب میشود. تعیین گرایش تخصصی دانشجویان رشته مهندسی کامپیوتر، پس از گذراندن موفقیت آمیز حداقل 70 واحد از دروس پایه و اصلی و اخذ نمره در چهار درس برنامه نویسی پیشرفته، ساختمان داده و الگوریتم، معماری کامپیوتر و سیستم های عامل، اولویت و امتیاز دانشجو (رابطه زیر) و ظرفیت های اعلام شده توسط دانشکده/ گروه آموزشی، حداکثر دوبار در سال صورت می گیرد.

این رشته دانشی را به مخاطب منتقل می کند که طی آن دانشجو قادر خواهد بود با سیستم هایی رایانه ای طراحی، برنامه نویسی، جمع آوری اطلاعات و استفاده و انتقال اطلاعات نماید. گروه مهندسی کامپیوتر در حال حاضر در چهار رشته نرم افزار، معماری کامپیوتر، و سیستم مدیریت اطلاعات (شبکه)، هوش مصنوعی و رباتیکز در مقطع کارشناسی ارشد و از طریق کنکور سراسری دانشجو می پذیرد. این افراد در سمت هایی مثل برنامه نویس، کارشناس نرم افزار، برنامه نویس وب، مدیر فنی، کارشناس ارشد نرم افزار و … الف- کارشناسی ارشد نرمافزار: این گرایش شامل دروس پیشرفته در مورد سختافزار، نرمافزار و شبکههای کامپیوتری است که تاکید آن بیشتر بر جنبههای نرمافزاری است. مهندسی نرمافزار، مهندسی سختافزار (معماری سیستمهای کامپیوتری)، شبکههای کامپیوتری، رایانش امن (امنیت)، مهندسی محاسبات و الگوریتمها و گرایش رباتیک و هوش مصنوعی گرایشهای این رشته هستند. فعالیت این گروه در سال 1387 با رشته کارشناسی مهندسی کامپیوتر گرایش نرم افزار در دانشکده فنی و مهندسی ادامه یافت و در حال حاضر این گروه دارای 280حدود نفر دانشجو در مقطع کارشناسی می باشد.گروه مهندسی کامپیوتر دارای دو نفر هیات علمی و یک نفر بورسیه می باشد و همچنین از اساتید دیگر دانشگاه های استان و استان های همجوار بعنوان کادر آموزشی استفاده می گردد.

امکان ادامه تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر در اکثر دانشگاههای معتبر داخل ایران وجود دارد. در ادامه این مستند، ابتدا شرح مختصری از ظرفیتها و امکانات گروه مهندسی کامپیوتر ارائه خواهد گردید و سپس اهداف بلند مدت گروه برای افق دهساله و اهداف کوتاه مدت سال آینده گروه در چهار محور آموزش، پژوهش، کارآفرینی و سرمایههای انسانی شرح داده خواهد شد. فیلم آموزش هوش مصنوعی (مرور و حل تست کنکور ارشد): طول مدت این دوره ۱۵ ساعت و ۱۶ دقیقه و مدرس آن مهندس منوچهر بابایی است. این مطلب توسط مدرس و عضو هیئت علمی فرادرس، «فرشید شیرافکن» نوشته شده است. هم چنین لازم است که فردی خلاق باشد تا بتواند مسایل را از راه حل های ابتکاری حل کند. همچنین لازم است که فردی خلاق باشد تا بتواند مسائل را از راهحلهای ابتکاری حل کند. مهندس کامپیوتر باید فردی خلاق باشد تا بتواند مسایل را با راه­حل های ابتکاری با کمترین هزینه و بهترین کارآیی حل کند. این در حالی است که کورس های دانشگاهی همراه با دوره های کارآموزیز(دارای حقوق) 1 تا 2 ساله بوده و شما را با تجربه بسیار مهم عملی آشنا خواهد کرد.

اگر قصد تحصیل در مقطع کارشناسی رشته مهندسی کامپیوتر را داشته باشید، باید زمان 3 تا 4 ساله را برای تحصیل در این کشور و فارغ التحصیلی از حوزه IT صرف کنید؛ این در حالی است که بازه زمانی مورد نیاز برای مقطع ارشد مهندسی کامپیوتر کانادا برابر با 2 سال پیاپی است. دوره کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر شامل تعدادی درس های نظری و برنامه تحقیقاتی جهت افزایش اطلاعات نظری و تجربی متخصصان مهندسی کامپیوتر میباشد که در زمینه حهت درک و توسعه آنچه در مرز ها تکنیک در زمان حال در این رشته ها میگذرد را فراهم آورد. ماهیت بینرشتهای و فناوری محور این مرکز امکان رشد سریع و طی کردن مسیر پیشرفت در زمان محدود را فراهم خواهد کرد. چون، تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر در کانادا نیازمند اخذ نامه پذیرش و ویزای تحصیلی کانادا بوده و بدون این مدارک مهم، امکان مهاجرت و حضور شما در این کشور وجود ندارد. نحوه ورود و خاتمه هر مرحله،و حداقل و حداکثر طول دوره مطابق آیین نامه دوره دکتری است.در دوره دکترا،مدرک دکترای مهندسی کامپیوتر اعطا میگردد. انجمن علمی مهندسی کامپیوتر ، هرساله در مراسم ثبت نام دانشجویان جدیدالورود جهت استقبال از ورودی جدید مهندسی کامپیوتر ،ارائه ویژه نامه ها، معرفی انجمن علمی کامپیوتر ونظر سنجی از دانشجویان جدیدالورود در رابطه با برنامه های بعدی انجمن علمی کامپیوتر شهرکرد ،شرکت می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید