معرفی رشته مهندسی کامپیوتر از طریق گفتوگو با دانشجویان

دروس تخصصی گرایش نرمافزار : ذخیره و بازیابی اطلاعات، اصول طراحی و ساخت کامپایلرها، اصول طراحی پایگاه دادهها، پروژه آزمایشگاه سیستم عامل، پروژه آزمایشگاه پایگاه دادهها، شبیه سازی کامپیوتری، مهندسی نرمافزار، تحلیل و طراحی سیستمها، پروژه نرمافزار، کارآموزی. مهندسی کامپیوتر در مقطع کارشناسی دارای دو گرایش سختافزار و نرمافزار و آیتی (فناوری اطلاعات) است. به طور متوسط، مشاغل علوم کامپیوتر میتوانند ۱۱۸،۳۷۰ دلار در هر سال درآمد داشته باشند. از طرفی قطعا تحصیل بیشتر باعث افزایش اطلاعات و جزییتر شدن در هر گرایش میشود و به اصطلاح فرد حرفهای (expert) میشود. تا پیش از سال ۹۵ در دانشگاه شریف گرایشهای نرم افزار، فناوری اطلاعات (IT) و سخت افزار برای این رشته ارائه می شد اما بعد از آن این رشته در مقطع کارشناسی بدون گرایش است. این دانشگاه نیز یکی از بهترین مراکز تحصیلی در روسیه است که بالغ بر 110 رشته تحصیلی را برای دانشجویان سراسر دنیا ارائه می دهد. البته در صورت ارائه این رشته در دانشگاه مقطع کاردانی و معدل بالا بدون کنکور می توانید در همان دانشگاه درس بخوانید. البته گرایشهای دیگری همانند الگوریتمها و محاسبات، طراحی شبیهساز هوشمند، تولید بازیهای رایانهای و قرآن کاوی رایانشی (که همان دادهکاوی و پردازش متن در حوزهی علوم قرآنی است) نیز وجود دارند اما دانشگاههای کمی آنها را ارائه میدهند.

برای ادامهی تحصیلات در مقطع ارشد یا دکتری، باید در کنکور شرکت کنید و علاوه بر دروس مشترک که در کارشناسی فراگرفته اید و در کنکور هم از آنها سوال مطرح میشود، دروس اختصاصی در سه دستهی ضریب اول برای درسهای سخت افزاری، ضریب دوم برای دروس هوش مصنوعی و ضریب سوم برای دروس نرم افزاری وجود دارند. دروس تخصصی این رشته در تمام گرایشهای این رشته شامل دروس برنامهنویسی کامپیوتر، ساختمان دادهها، طراحی الگوریتم، پایگاه دادهها، سیستمهای عامل، مهندسی نرمافزار، شبکههای کامپیوتری، معماری کامپیوتر، مدارهای منطقی،مدارهای الکترونیک، مدارهای الکتریک، سیگنالها و سیستمها، الکترونیک دیجیتال، طراحی سیستمهای VLSI، آمار و احتمال، نظریه اتومات و زبان ها، تحلیل و طراحی الگوریتمها هستند. اگر در نظر دارید یک مدرک بالاتر از کارشناسی برای افزایش درآمد شغل خود داشته باشید، بررسی تقاضای بازارکار میتواند به شما کمک کند تصمیم خود را بگیرید. درواقع فارغ التحصیلان این دسته از رشتههای تحصیلی، نمیتوانند دانش خود را با اطلاعات تئوری که دارند، به صورت عملی اجرا کنند.

مدرک در زمینهی علوم کامپیوتر یا مهندسی کامپیوتر برای هر کسی که بخواهد وارد این صنعت شود ارزشمند خواهد بود. تا سال 2022 شانس یافتن یک شغل و استخدام شدن در حوزه های مرتبط با رشته کامپیوتر بین 7 تا 25 درصد و در سایر رشته ها چیزی حدود 11 درصد خواهد بود. اهمیت بالای امنیت اطلاعات در دنیای امروزی موجب شده تا این گرایش به عنوان یکی از پرطرفدارترین رشتهها در دانشگاههای معتبر دنیا تبدیل شود. آشنا شده و مباحثی مانند تحلیل داده، طراحی سیستمهای هوشمند، رایانش تکاملی، پردازش سیگنال، متن و تصویر که امروزه یکی از پردرآمدترین و پرتقاضاترین مشاغل را شامل میشوند در این گرایش قرار دارند. این مسیرهای شغلی حقوق پرسود و رشد شغلی پایدار را به خود اختصاص میدهند. به گفته دفتر آمار كار آمریکا (BLS)، مهندسان سختافزار کامپیوتر “تحقیق، طراحی، توسعه و آزمایش سیستمهای کامپیوتری و مؤلفههایی مانند پردازندهها، تختههای مدار، دستگاه های حافظه، شبکه ها و روترها” را انجام میدهند. رشته علوم کامپیوتر زمینه رشد و توسعه مهندسی کامپیوتر را فراهم می کند. حتی کسب مدرک در هر دو زمینه میتواند راه را برای بسیاری از گزینههای شغلی مختلف هموار کند. این مرکز از ابتدای زمستان ۹۵ به طور تخصصی وارد عرصه پژوهش ملی در زمینه حملات باجافزاری و راه های امداد و مقابله شد.

درهایی که به کشورهای برتر جهان راه دارد، یا به منزلهی کار کردن در بزرگترین سازمانهای دولتی است. » تجزیه و تحلیل سیستمهای کوچک و متوسط نرم افزاری و سخت افزاری و ارائه راه حل مناسب برای اجرای آنها. مهندسی کامپیوتر نیز برای برنامه نویسی و مهندسی سخت افزار برای ایجاد دستگاههای هوشمند مورد نیاز است. بازار هوش مصنوعی یک بازار ۳.۹ میلیارد دلاری در آینده است و به علوم کامپیوتر برای طراحی الگوریتمهای هوشمند نیاز دارد. ضمناً برای آینده نزدیک نیز، رشد خوبی در استخدام تحلیلگران سیستم توسط شرکتهای مشاوره IT پیشبینی شده است. بسیاری تصور میکنند که واقعیت مجازی فقط یک سیستم برای تجربهی بازی است در حالی که VR علاوه بر بازی، در معماری، ارتش و دفاع و آموزش غوغا به پا کرده است. نکته مهم و بسیار قابل توجه در مورد رشته مهندسی کامپیوتر این است که این دوره دانشگاهی وابستگی چندانی به موضوعات تئوری نداشته و در خلال تحصیل، دانشجو را با انواع کارگاه عملی، کارهای تیمی و آموزشی درگیر می کند. دانشجویان هوش مصنوعی با الهام از ویژگیهای موجودات سعی در ایجاد قابلیتهای تحلیل اطلاعات، استدلال، یادگیری و رفتار هوشمندانه، حس بینایی، درک و تولید زبان و گفتار بهطور خودکار را دارند. دانشجویان رشتهی ارشد شبکههای کامپیوتری به مطالعه و شناخت انواع معماریهای رایج در شبکههای کامپیوتری، سیستمهای توزیع شده، ارزیابی کارایی شبکههای کامپیوتری، طراحی سازوکارهای مدیریت شبکه و…

دیدگاهتان را بنویسید