معرفی رشته مهندسی کامپیوتر – تام لند

فارغ التحصیلان کامپیوتر دورههای کارآموزی را باید بگذرانند و به سطح مطلوبی از اطلاعات دست یابند، بدین گونه قادر خواهند بود با سرعت بیشتری در شغل مورد علاقه خود استخدام شوند. با توجه به پیشرفت کند ایران نسبت به جامعه جهانی کامپیوتر در سالهای اخیر نیاز به مهندسین خلاق و کوشا در این زمینه کاملاً احساس می شود.روند رو به رشد استفاده از کامپیوتر در محافل عمومی و خصوصی، استفاده گسترده از شبکه اینترنت و زمینه های مرتبط با آن، فراهم آمدن شرایط آموزش و تجارت الکترونیک همه و همه دست به دست هم داده اند تا از اکنون چشم انداز روشنی نسبت به آینده این رشته وجود داشته باشد به نحوی که فعالان در این زمینه از آینده معلوم و مطمئنی برخوردار خواهند بود. یکی از مهم ترین سوالات دانش آموزان در انتخاب رشته، آینده شغلی و تحصیلی آن رشته است. فنآوری نقش مهمی در شکلگیری آینده دارد و دانشجویان میتوانند با انتخاب رشته مهندسی کامپیوتر در آلمان در این نقش سهیم باشند. پس از پایان دوره ی کارشناسی، دانشجویان می توانند با انتخاب یک گرایش مطابق با توانایی ها و علایقشان، ادامه تحصیل داده و علاوه بر افزایش سطح دانش و تخصص خود، جایگاه اجتماعی بالاتری نیز کسب کنند.

در رشته مهندسی کامپیوتر دانشجویان مهارتهای لازم برای طراحی و تولید نرمافزارهای کاربردی، تولید وبسایتها، تولید برنامه برای گوشیهای موبایل، انتخاب سختافزار مناسب در کاربردهای مختلف، ایجاد شبکههای کامپیوتری، تضمین امنیت شبکهها و نرمافزارها، ایجاد سیستمهای هوشمند، و اتوماسیون فرآیندهای اداری و صنعتی را خواهند آموخت. دانشجویان همچنین نحوه مدیریت پایگاه داده و طراحی رابط کاربری را میآموزند. امنیت اطلاعات در دو بخش امنیت شبکه و امنیت پایگاه دادهها بررسی میشود. مهمترین توانمندی دانشآموختگان این رشته، استفاده صحیح و بهرهبرداری به موقع از اطلاعات است. آزمایشگاه رباتیک با توجه به گسترش روزافزون استفاده از سیستمهای رباتیکی در صنعت، به مرکز ارتباط گروههای مهندسی دانشگاه با صنعت تبدیل میگردد. در کشور ما نیز در راستای ایجاد تغییرات بنیادین و منطقی و دستیابی به نیروهای متخصص و کارآمد رشته فناوری اطلاعات به صورت متمرکز و غیرمتمرکز در مراکز آموزش عالی از جمله دانشگاه ها ارایه می شود. تبصره۱: داوطلبان پذیرفته شده با مدارک به غیر از کارشناسی ارشد رشته مهندسی کامپیوتر و یا در صورت وجود کمبودهایی در سابقه علمی مورد نیاز،می باید درس های جبرانی تعیین شده توسط کمیته تحصیلات تکمیلی دانشکده را باتوجه به کمبودهای تخصصی مربوط بگذارند. پس در صورت تحصیل در استرالیا در رشتهی مهندسی کامپیوتر آیندهی خود را تضمین خواهید کرد.

با استفاده از این مهارتها میتوان پس از گذراندن دوره کارآموزی، دانش و تجربه بالایی برای استخدام در مشاغل کامپیوتری را به دست آورد. خوب است بدانید یکی از مشاغل پرمخاطب و البته پردرآمد در حوزه کامپیوتر، متخصص فرانت اند و بک اند است. افرادی که در این حوزه تعلیم می بینند، به متخصص هایی کارآمد در زمینه های سخت افزاری و نرم افزاری کامپیوتر تبدیل می شوند. از سخت افزار گرفته تا نرم افزار ، مشاغل موجود در این زمینه انواع محصولات و فرآیندها را پوشش می دهد. مهندس کامپیوتر قادر است برنامههای ساده یا نرمافزارهای پیچیده طراحی کند که توسط صدها شرکت بینالمللی در مشاغل مختلف و مبادلات تجاری به کار برده میشود. فارغالتحصیلان رشته مهندسی کامپیوتر میتوانند در مشاغلی مانند طراحی بازیهای کامپیوتری، مهندسی نرمافزار، مشاور IT، سرپرست پایگاه داده و مشاغل مرتبط مشغول به کار شوند. رشته مهندسی کامپیوتر هیچوقت خسته کننده نمی شود، زیرا پیوسته مبانی کامپیوتر به روز می شود و دانشجویان می توانند در حوزه های مختلف و جذابی مشغول به کار شوند. همچنین مهندسی نرم افزار، شبکه های کامپیوتری، مبانی الکترونیک دیجیتال، هوش مصنوعی، اصول و مبانی مدیریت، مبانی اقتصاد مهندسی، آزمایشگاه شبکه، آزمایشگاه پایگاه داده ها، شیوه ارایه مطالب علمی و فنی، زبان تخصصی و آزمایشگاه سیستم عامل از دیگر دروس اصلی این رشته به شمار می رود.

بچه ها باید هوش حل مسئله و تجزیه و تحلیل و آشنایی ریاضی رو داشته باشن. بنابراین توانایی تحلیل این مشکلات و حل خطاها از ویژگی های اصلی یک مهندس کامپیوتر است. آمار و احتمال، آنالیز عددی، نظریه اتومات و زبان ها، ساختمان داده ها، طراحی و تحلیل الگوریتم ها. تعدادی از دروس تخصصی مهندسی نیز ازاینقرارند: آشنایی با الکترونیک، تحلیل مدار، پردازش سیگنال، مهندسی رایانش، سیستمهای نهفته، شبکههای کامپیوتری، رباتیک و معماری کامپیوتر. برای مثال یک مهندس سخت افزار میتواند به طراحی بخش های سخت افزاری کامپیوتر شامل پردازش گر مرکزی (CPU) ، پورت های ورودی و خروجی و سیستمها و مدارات جانبی بپردازد، مباحث درسی در رشته ی سخت افزار به مطالب درسی در رشته ی مهندسی برق و الکترونیک نزدیک می باشد. مهندسی کامپیوتر رشته ای است که به طراحی و ساخت اجزای مختلف رایانه می پردازد و اهمیت زیادی دارد. استفاده از زبان های برنامه نویسی مختلف و انجام کارهایی ساخت اپلیکیشن، طراحی سایت و … اگر شما هم در رشته مهندسی کامپیوتر تحصیل کرده باشید، احتمالا تا به امروز با این چالش روبرو شده باشید که یک موضوع خاص را از طریق منابع مختلف دنبال کردهاید، اما در نهایت هیچ نکته مهمی دستگیرتان نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید