معرفی رشته مهندسی کامپیوتر – تام لند

مهندسی فناوری اطلاعات یک رشتهی میان رشتهای است و از تلفیق زمینههایی مثل مدیریت، مهندسی صنایع، مهندسی الکترونیک و مهندسی کامپیوتر (به خصوص نرم افزار) تشکیل شده است. در حالی که رشته مهندسی کامپیوتر و علوم کامپیوتر دو حوزهی نسبتا متفاوت هستند و عدم شناخت کافی و انتخاب حوزهی نامناسب هنگام شروع کار میتواند صدمات جبرانناپذیری به فرد وارد کند. بعد از این تصمیم گیری باید در مورد شباهتها و تفاوتهای بین دو رشته، از جمله مهارتهایی که شما به آنها نیاز دارید، گزینههای شغلی و نحوهی تعیین اینکه کدام یک برای شما مناسب است، بیاموزید. همه رشتهها و شاخههای کامپیوتر به یک اندازه از اعتبار علمی برخوردارند و به یک اندازه دشوارند و ظرفیت درآمدزایی همه آنها یک اندازه است. اگر با اصطلاح کوه یخ آشنا باشید، میدانید که هنگامی از این مفهوم استفاده میشود که بسیاری از مردم به صورت سطحی و بخش بسیار کمی از کار را میبینند اما حجم کاری بسیار زیادی در پشت خروجی نهفته است. علاوه بر موارد گفته شده، او با سخت افزار و نرم افزار کار میکنند و اطمینان حاصل میکند که این دو به طور یکپارچه و درست کار میکنند. علاوه بر موارد گفته شده، مهندس کامپیوتر با سخت افزار و نرم افزار کار میکنند و اطمینان حاصل میکند که این دو به طور یکپارچه و درست کار میکنند.

مرور سرفصل دروس رشته فناوری اطلاعات نشان می دهد اجرای برخی اصول قانون اساسی در راستای سازمان دهی اطلاعات، چگونگی بهره برداری کیفی از داده ها و یکپارچه سازی و انتقال سریع آن ها از جمله محورهایی بوده که در تعیین دروس این رشته مدنظر قرار گرفته است. اصلیترین تفاوت میان رشته مهندسی کامپیوتر و علوم کامپیوتر این است که علوم کامپیوتر، علم مطالعهی داده و شیوههای استفاده از آنها (که الگوریتم نامیده میشوند) برای حل مسائل (چه بهصورت نظری و چه بهصورت عملی) است. مهندسان کامپیوتر از دانش گستردهی خود در زمینهی طراحی سخت افزار و نرم افزار و برنامه نویسی کامپیوتر استفاده میکنند تا سیستم عامل و برنامههای کاربردی را کارآمدتر کنند. بهترین تعریفی که می توان در مورد مهندسی کامپیوتر در یک خط و نه بیشتر بیان کرد این است که به آن علم و فناوری طراحی، ساخت، راه اندازی قطعات سخت افزاری و تجهیزات کنترل شده سیستم های کامپیوتری می گویند. از آنجایی که برنامههای کاربردی بیشماری وجود دارند، تقاضا برای مهندسی رایانه زیاد است و گزینههای شغلی زیادی برای کسانی که میخواهند وارد این حرفه شوند وجود دارد. اکثر این مشاغل نیازمند مهارتها و دانش بدست آمده از طریق یک مدرک پیشرفته در علوم کامپیوتر یا مهندسی کامپیوتر هستند.

مهندسی کامپیوتر در مقطع کارشناسی دارای دو گرایش سختافزار و نرمافزار است. دو بخش سختافزار و نرمافزار، مکمل هم هستند و در کنار هم معنی پیدا میکنند؛ یعنی سختافزار کامپیوتر بدون حضور نرمافزار معنا و مفهومی نخواهد داشت. کشور کانادا هر ساله تعداد زیادی از دانشجویان بین المللی را در دانشگاه های معتبر خود می پذیرد. كه البته به این بخش از سخت افزار بیشتر در مقطع كارشناسی ارشد و دكتری پرداخته می شود. وظایف یک مهندس کامپیوتر به موارد بالا محدود نمیشود. ساخت نرمافزارهای کاربردی از وظایف اصلی این رشته تحصیلی است. در سایر کشورها ممکن است برخی وظایف برای این دو متفاوت باشد که توصیه میشود در صورت تحصیل یا اشتغال در خارج از کشور، حتما شرح دقیق وظایف را مرور کنید. بعد از سال ۱۹۳۹ و زمانی که کامپیوتر پا به عرصه گذاشت، روز به روز در زندگی روزمرهی بشر نقش پررنگتری پیدا کرد. پیشبینی میشود که رشد مشاغل مربوط به کامپیوتر تا سال ۲۰۲۶ به ۱۹ درصد برسد.

یک استراتژی برای تعیین مسیر درست برای شما این است که اهداف شغلی خود را در نظر بگیرید. به عنوان مثال، اگر شما به دنبال کار به عنوان مدیر سیستم هستید، ممکن است علوم کامپیوتر برای شما مناسب باشد. مهندسان کامپیوتر از دانش گستردهی خود در زمینهی طراحی سخت افزار و نرم افزار و برنامه نویسی استفاده میکنند تا سیستم عامل و برنامههای کاربردی را کارآمدتر کنند. با این تعریف، علوم کامپیوتر بیش از آنکه وابسته به کامپیوتر باشد به ریاضیات وابسته است و به همین دلیل برخی ترجیح میدهند به جای علوم کامپیوتر از واژه انفورماتیک استفاده کنند. افراد زیادی این دو عبارت را به اشتباه بهجای یکدیگر استفاده کرده و یا میان این دو تفاوتی نمیگذارند. شهروندان برخی از کشورها برای ورود به خاک یکدیگر نیازی به ویزا ندارند. توجه داشته باشید که از کنکور کارشناسی ارشد 98، گرایشهای کامپیوتر شبکههای کامپیوتری و رایانش امن به زیرمجموعه گرایشهای مهندسی کامپیوتر آمده و از زیر مجموعه گرایشهای ارشد IT حذف شدهاند. متشکرم که با من و استادبانک همراه بودید. پیشنهاد من به این دوستان مطالعه توی حوزههای موجود در دنیای آیتی هستش و اینکه سعی کنن خیلی زود علاقه خودشون رو پیدا بکنن و سریع برن توی مسیرش.

دیدگاهتان را بنویسید