معرفی رشته مهندسی کامپیوتر – تام لند

تا پیش از سال ۹۵ در دانشگاه شریف گرایشهای نرم افزار، فناوری اطلاعات (IT) و سخت افزار برای این رشته ارائه می شد اما بعد از آن این رشته در مقطع کارشناسی بدون گرایش است. رشته مهندسی کامپیوتر یکی از رشته های پر طرفداری است که هر ساله داوطلبان بسیاری خواهان کسب رتبه قبولی در این رشته و تحصیل در آن هستند.اما اگر بخواهیم به معرفی این رشته بپردازیم باید بگوییم که رشته مهندسی کامپیوتر ترکیبی از مباحث رشتههای مهندسی الکترونیک، مهندسی برق و طراحی نرمافزار است که به طراحی، توسعه و تولید سیستمهای کامپیوتری می پردازد.در واقع هدف از این رشته تربیت کارشناسانی است که بتوانند در زمینه تحلیل، طراحی، ساخت و راه اندازی دستگاه ها و مجموعه های سخت افزاری جدید، بررسی و شناخت مجموعه های سخت افزاری و نرم افزاری موجود، نگه داری، عیب یابی و تعمیر و اصلاح و توسعه به فعالیت بپردازند.رشته مهندسی کامپیوتر در مقطع کارشناسی دو گرایش سخت افزار و نرم افزار را در برمی گیرد.گرایش سخت افزار فعالیت های آموزشی، پژوهشی و صنعتی در خصوص قطعات، بردها، تجهیزات و در نهایت سیستم های کامپیوتری در مقیاس های مختلف را شامل می شود و گرایش نرم افزار نیز آموزش و پژوهش در زمینه زبان های مختلف برنامه نویسی، سیستم های عامل مختلف و طراحی انواع الگوریتم ها را در بر می گیرد.

رشتهٔ علوم کامپیوتر از علم برنامه نویسی برای حل مسائل بهره می گیرد اما مهندسی کامپیوتر بیشتر با نرم افزارها سروکار دارد.همچنین رشتهٔ علوم کامپیوتر بیشتر شامل دروس ریاضی و مهندسی کامپیوتر بیشتر شامل دروس عملی و آزمایشگاهی است. نرم افزار برنامه ها و داده هایی است که به رایانه فرمان می دهند که چه عملی را انجام دهد. مهندسی کامپیوتر رشته ای است که به طراحی و ساخت اجزای مختلف سیستمهای کامپیوتری در زمینههای نرم افزار و سخت افزار میپردازد. یکی از درس های اصلی و پایه ای رشته مهندسی کامپیوتر، ریاضیات است. گروه کامپیوتر دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه الزهرا(س)، از سال 1373 تاسیس گردیده است و دوره های کارشناسی کامپیوتر از سال 1376و کارشناسی ارشد مهندسی نرم افزار و هوش مصنوعی از سال 1387 را عرضه نموده است. پس بدين گونه نيست كه يك تعميركار كامپيوتري، يك مهندس سخت افزار و يك اپراتور كامپيوتر يك مهندس نرم افزار تلقي گردد. 9- روابط کاری خوب مهندس کامپیوتر باید مهارت های کار گروهی را بدست آورد زیرا شاید در یک پروژه باید گروهی کار نمایند پس باید مهارت ارتباط بر قرار کردن با افراد و همچنین کار تیمی را یاد بگیرند.

این رشته در مقطع کارشناسی 140 واحد درسی را در برمی گیرد که 20 واحد آن مربوط به دروس عمومی ، 21 واحد مربوط به دروس پایه ، 59 واحد مربوط به دروس اصلی ، 25 واحد مربوط به دروس تخصصی ، 15 واحد هم به دروس اختیاری اختصاص دارد.اما در رابطه با تعیین گرایش در مقطع کارشناسی نیز توجه داشته باشید که دانشجویان در صورتی که 50 واحد درسی پایه و اصلی را براساس انتخاب خود بگذرانند می توانند با توجه به امتیازی که توسط گروه آزمایشی تعیین می شود، گرایش خود را مشخص نمایند.در جدول زیر لیست دروس مقطع کارشناسی رشته مهندسی کامپیوتر را در اختیارتان قرار داده ایم. جهت اطلاع از آینده شغلی و بازار کار مهندسی کامپیوتر و لیست دروس ارائه شده در این رشته تحصیلی از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید. یکی از سوالات متداولی که از مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی ایران مشاوره توسط داوطلبان پرسیده می شود این است که تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر تا چه مقطعی امکان پذیر است؟

2 در مورد تاریخچه ایجاد رشته مهندسی کامپیوتر چه می دانید؟ تکنولوژی بلاکچین، یک فناوری انقلابی است که زمینهی جدیدی از توسعه به نام توسعهی بلاکچین را ایجاد کرده. برای مثل استارت اپ های فعال در حوزه فناوری و اطلاعات معمولا فارغ التحصیلان این رشته را جذب میکنند. بعدها در سال 1384 در رشته کارشناسی مهندسی فناوری اطلاعات دانشجو پذیرش نموده است و سپس از سال 1386 در مقطع کارشناسی ارشد گرایش هوش مصنوعی دانشجو پذیرش نموده و از سال 1388 نیز رشته مهندسی کامپیوتر گرایش نرمافزار در این دانشگاه تاسیس گردید. دانشکده مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات (IT) در سال ۱۳۸۳ تأسیس گردید. دانشجویان این دوره از طریق آزمون ورودی و ازبین دانش آموختگان کارشناسی مهندسی کامپیوتر و یا رشته های مرتبط و مطابق با ضوابط وزارت علوم تحقیقات و فناوری انتخاب میشوند. شاید این پرسش در ذهن شما دوست عزیز داوطلب نیز مطرح شده باشد که مهندسی کامپیوتر چیست و چگونه می توان تعریفی کلی از این رشته دانشگاهی محبوب ارائه داد؟ از طرف دیگر، مباحث جذاب رشته های مهندسی الکترونیک و برق و همین طور طراحی نرم افزار را می توانید در مهندسی کامپیوتر مشاهده کنید. تمام سازو کارها و زیر و بم سیستم عامل های مختلف در ارشد نرم افزار گنجانده شده است.

دیدگاهتان را بنویسید