معرفی رشته مهندسی کامپیوتر – دانشگاه آزاد اسلامی واحد زنجاندانشگاه آزاد اسلامی واحد زنجان

اکثر این مشاغل نیازمند مهارتها و دانش بدست آمده از طریق یک مدرک پیشرفته در علوم کامپیوتر یا مهندسی کامپیوتر هستند. در این مقاله قصد داریم تا یک راهنمای جامع و حرفهای از رشته مهندسی کامپیوتر ارائه دهیم، در مورد چیستی این زمینه و پیش زمینههای لازم برای آن صحبت کنیم و مروری بر روند تحصیلی و مسیرهای شغلی، مهارتها و فناوریهای مرتبط داشته باشیم تا چشمانداز مناسبی بدست آوریم. در فصل مشترک فناوری و نوآوری، مهندسی کامپیوتر (Computer Engineering) قرار دارد که یکی از پرطرفدارترین زمینههای تحصیلی و شغلی است. این موقعیت یکی دیگر از شغلهای پردرآمد رشته مهندسی کامپیوتر در حال حاضر است. ادامهی تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر فایدهای دارد؟ در سایر کشورها ممکن است برخی وظایف برای این دو متفاوت باشد که توصیه میشود در صورت تحصیل یا اشتغال در خارج از کشور، حتما شرح دقیق وظایف را مرور کنید. به عنوان مثال، اگر شما به دنبال کار به عنوان مدیر سیستم هستید، ممکن است علوم کامپیوتر برای شما مناسب باشد. مرکز تخصصی آپا دانشگاه بجنورد در ابتدای تابستان ۹۵ تاسیس و به دست وزیر محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات به عنوان نماینده دولت در هفته دولت ( ابتدای شهریور ۹۵) به سرپرستی دکتر مهران گرمه عضو هیئت علمی گروه مهندسی کامپیوتر دانشگاه بجنورد افتتاح گردید.

همچنین انتظار میرود که مشاغل مربوط به مهندسی سخت افزار کامپیوتر در همین بازهی زمانی ۵ درصد افزایش یابد. پیشبینی میشود که رشد مشاغل مربوط به کامپیوتر تا سال ۲۰۲۶ به ۱۹ درصد برسد. گرایش های مهندسی کامپیوتر در مقطع کارشناسی دارای دو گرایش سختافزار و نرمافزار است؛ مهندسی نرمافزار نسبت به گرایش سختافزار رشد سریعتری دارد و موقعیتهای شغلی ایدهآل با درآمدهای بالایی را برای علاقهمندان خود فراهم میکند به همین دلیل این گرایش بیشترین تقاضا را در بازار دارد؛ در حالی که مهندسی سختافزار تقاضای کمی نسبت به نرمافزار داشته و بیشتر با بخش الکترونیک کامپیوترها سروکار دارد که مهمترین بخش آن طراحی سیستم است. کسی که مایل است صرفا یک مدرک دانشگاهی کسب کند و به وسیله آن وارد بازار کار شود هیچ وقت نباید وارد این رشته شود لازمه موفقیت در این رشته داشتن پشتکار بالا و علاقه به مباحث فیزیک و ریاضی و همچنین بهرهگیری از ذهنی خلاق است، سختافزارها و نرمافزارها به طرز روز افزونی در حال توسعه هستند و کسی که نتواند اطلاعاتش را بروز نگه دارد در این عرصه موفق نخواهد بود. در این دید، رشته مهندسی کامپیوتر ترکیبی از علوم کامپیوتر و مهندسی برق است تا پیشرفتهای بیشتری در فناوری دیجیتال، شبکههای کامپیوتری و سیستمهای کامپیوتری ایجاد کند.

چه کسانی میتوانند وارد رشته مهندسی کامپیوتر شوند؟ مهندسی کامپیوتر مناسب چه کسانی است؟ در حالی که رشته مهندسی کامپیوتر و علوم کامپیوتر دو حوزهی نسبتا متفاوت هستند و عدم شناخت کافی و انتخاب حوزهی نامناسب هنگام شروع کار میتواند صدمات جبرانناپذیری به فرد وارد کند. قبول میشود فیلدی که دانشجو جهت پژوهش و تحقیق در دوره ارشد و یا حتی دکتری انتخاب میکند میتواند به گرایش قبول شده وی در دانشگاه ارتباطی نداشته باشد و با توجه به فیلدهایی که اساتید گرایشی که دانشجو در آن گرایش قبول شده است دانشجو میتواند هر فیلد و موضوعی را که به آن علاقمند است و اساتید آن گرایش کار میکنند، دنبال کند. شته مهندسی کامپیوتر ترکیبی از علوم کامپیوتر و مهندسی برق است تا پیشرفتهای بیشتری در فناوری دیجیتال، شبکهها و سیستمهای کامپیوتری ایجاد کند. دانشجویان در دوره دکتری کارهای عملی بسیاری در حوزه مهندسی کامپیوتر انجام میدهند و اکثر دانشجویان در این دوره بورس یا فاند دریافت میکنند تا بتوانند تحقیقات خود را به خوبی پیش ببرند. به برنامه ها و داده هایی که به رایانه دستور می دهند که چه عملی را انجام دهد، نرم افزار گفته می شود. عدهای هستند علاوه بر آنکه در کشور مشغول هستند پروژههایی را برای دیگر کشورها انجام داده و برخی به صورت دورکاری با سایر کشورهای توسعه یافته همکاری میکنند که این بهترین فرصت برای کسب درآمد ارزی است هرچند که این روند منوط به تسلط و مطالعهی هر روزهی تکنولوژی است.

به خصوص افرادی که در گرایش نرم افزار فعالیت دارند فرصت های شغلی بیشتری را هم دارند. یک استراتژی برای تعیین مسیر درست برای شما این است که اهداف شغلی خود را در نظر بگیرید. بعد از این تصمیم گیری باید در مورد شباهتها و تفاوتهای بین دو رشته، از جمله مهارتهایی که شما به آنها نیاز دارید، گزینههای شغلی و نحوهی تعیین اینکه کدام یک برای شما مناسب است، بیاموزید. این فناوری، به سهم خود، فرصتهای شغلی زیادی برای توسعهدهندگان و علاقهمندان به فناوری ایجاد کرده است. در دنیایی زندگی میکنیم که هر روز خبر یک فناوری جدید به گوش میرسد و کامپیوترها با سرعتی چشمگیر در حال توسعه و پیشرفت هستند. برای آنهایی که عاشق حل مساله و درک فناوریهای جدید هستند، دانش کامپیوتر میتواند مسیر شغلی مناسبی باشد. در کنار همهی اینها باید اهل تلاش و کوشش باشید و بتوانید برای حل مسائل مختلف دنبال راه حلهای خلاقانه بگردید. اصلیترین تفاوت میان رشته مهندسی کامپیوتر و علوم کامپیوتر این است که علوم کامپیوتر، علم مطالعهی داده و شیوههای استفاده از آنها (که الگوریتم نامیده میشوند) برای حل مسائل (چه بهصورت نظری و چه بهصورت عملی) است. مهندسی فناوری اطلاعات یک رشتهی میان رشتهای است و از تلفیق زمینههایی مثل مدیریت، مهندسی صنایع، مهندسی الکترونیک و مهندسی کامپیوتر (به خصوص نرم افزار) تشکیل شده است.

دیدگاهتان را بنویسید