معرفی رشته مهندسی کامپیوتر – همه چیز درباره مهندسی کامپیوتر

پس میتوان گفت تقریبا تمام مقالات و اطلاعات به زبان انگلیسی که یک زبان بین المللی است ترجمه میشود. لذا میتوان گفت دانستن زبان انگلیسی ضروری و همچنین داشتن مدرک آن خیلی به شما در ادامه راه کمک خواهد کرد. از این رو شما بر اساس علاقه و شرایط خود می توانید تحصیل در ایران یا در خارج را انتخاب کنید. برای ادامه تحصیل تا دوره کارشناسی در رشته کامپیوتر دانشجویان فقط می توانند در دانشگاه های فنی حرفه ای، علمی کاربردی و آزاد درس بخوانند و برای کارشناسی ارشد و دکتری می توانند در دانشگاه های دولتی درجه یک به ادامه تحصیل بپردازند. از جمله این دانشگاه ها می توان به دانشگاه های دولتی ، آزاد و نیمه دولتی مانند پیام نور اشاره کرد. این گرایش همانطور که از اسمش پیداست به قسمت های نرم افزاری کامپیوتر می پردازد و هدف آن ساخت برنامه هایی است که دستور انجام کارهای مختلف را به کامپیوتر می دهند.

این رشته در کارشناسی شامل سه گرایش سخت افزار، نرم افزار و فناوری اطلاعات می باشد که در ادامه به توضیح آنها می پردازیم. از جمله کارهایی که یک مهندس سخت افزار انجام می دهد شامل: طراحی قطعه های سخت افزاری جدید، به روز کردن تجهیزات موجود کامپیوتر جهت کار با نرم افزارهای جدید، آزمایش سخت افزارهای ساخته شده، تعمیر کامپیوتر، چاپگر، اسکنر، فاکس و … چرا که این رشته روز به روز در حال پیشرفت میباشد و لحظه ای غفلت ، شما را از این فضا دور خواهد کرد و از دریافت اطلاعات مهم و به روز جا خواهید ماند. در همین راستا دامنه وظایف شما شامل آنالیز داده ها، برنامه ریزی، طراحی نرم افزار، تامین امنیت اطلاعات و اتوماتیک کردن پروسه های مختلف می باشد. بررسی و شناخت نرم افزارها و سخت افزارهای جدید و به كارگیری آنها. مهم ترین واحد سخت افزار در مقطع لیسانس به مطالعه و بررسی طراحی سخت افزاری، کنترل سخت افزاری و شبکه های کامپیوتری میپردازد.

مهندسین کامپیوتر باید ریاضی قوی داشته باشند و در زمینه فیزیک هم توانایی داشته باشند. همچنین عبارات و اصطلاحات بسیاری در این رشته به دلیل جامعیت و فراگیر بودن آن وجود دارد که تقریبا همگی به زبان انگلیسی میباشد و معادل فارسی آن به سختی جایگزین میشود و در مواردی هم این کار به هیچ وجه امکان پذیر نیست. رشته مهندسی کامپیوتر هم مانند برخی دیگر از رشتههای مهندسی که در همان دورهی کارشناسی بیش از یک گرایش برای انتخاب دارند، از دو گرایش نرم افزار و سخت افزار تشکیل شده است. در این گرایش با قسمت های فیزیکی کامپیوتر سر و کار خواهید داشت. پس اگر شما از همان ابتدا برای خود هدفی داشته باشید و با علاقه آن را دنبال کنید، 100 درصد به آن خواهید رسید. به عنوان مثال با وارد شدن به رشته کامپیوتر از روی علاقه، همه سختی های راه از جمله یادگیری زبان انگلیسی که یکی از لازمه های اصلی علم کامپیوتر است، برای شما آسان خواهد بود و در مدت زمان کوتاهی در کنار تحصیل، خواهید دید که چه اندازه زبان شما قوی شده است.

در مقطع کارشناسی این رشته علاوه بر آشنایی با تولید نرم افزار با مباحث دیگری مثل شبکه، خدمات الکترونیکی، سخت افزار کامپیوتر، مدیریت فناوری اطلاعات و … مشخص است که استفاده از کامپیوتر و اینترنت روند رو به رشدی داشته و فعالان در رشته کامپیوتر میتوانند در حوزه شرکتهاي توليدکننده نرم افزار، شرکتهاي توليدکننده قطعات، شرکتها و موسسات خدماتي، مراکز آموزشي و … در رشته مهندسی کامپیوتر مدام با خطاهای برنامه نویسی و مشکلات سخت افزاری رو به رو می شوید. یکی از رشته های پرطرفدار مجموعه ریاضی رشته مهندسی کامپیوتر است که بیشتر بر بخش سخت افزاری کامپیوتر تاکید دارد اما از نرم افزار غافل نمی شود. مهندسین نرم افزار فرصت های شغلی زیادی دارند و برای کارکردن نیاز به امکانات و تجهیزات زیادی ندارند. اما بر اساس رقابت های تحصیلی مابین دانشجویان این مقطع و جوی که برای این رشته حاکم است، بیشتر دانشجویان فکر مهاجرت برای ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند. یکی از مطرحترین کشورهای اروپایی منطقه شینگن که میتواند مقصد جذابی برای مهاجرت بهویژه مهاجرت قشر مهندسان باشد، کشور اتریش است. چنانچه قصد مهاجرت و تحصيل در اين رشته جذاب را داريد، در ادامه اين مقاله همراه ما باشيد.

دیدگاهتان را بنویسید