معرفی رشته مهندسی کامپیوتر – همه چیز درباره مهندسی کامپیوتر

مهندسی کامپیوتر ممکن است در توسعه بازیهای رایانهای جدید و برنامه های کاربردی تجاری یا حتی در طراحی سیستم عاملهای کاملا جدید نقش داشته باشد. طول متوسط این دوره 4 سال می باشد و برنامه های درسی آن برای 8 ترم برنامه ریزی می شود. برای مثال دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در گرایش نرم افزار مهندسی کامپیوتر را دارندباید واحد های درسی: ذخیره و بازیابی اطلاعات ، اصول طراحی پایگاه دادهها ، مهندسی نرمافزار و … همچنین آن ها می توانند در مراکز صنعتی و کارخانه های طراحی و پیاده سازی سیستم های کامپیوتری در زمینه های ارتقاء کیفیت سخت افزار ها و نرم افزارها، ارتقاء کیفیت شبکه های موجود، ایجاد شبکه های کامپیوتری استخدام شوند. تعیین گرایش دانشجویانیکه در پایان 7 ترم تحصیل موفق به احراز شرایط نشوند و یا در اولین نوبت پس از احراز اقدام ننمایند، توسط دانشکده/ گروه آموزشی و با توجه به ظرفیت های باقیمانده انجام می گیرد. پیشرفت چشمگیر رایانه در محافل عمومی و خصوصی، استفاده گسترده از شبکه اینترنت و زمینه های مرتبط با آن، فراهم آمدن شرایط آموزش و تجارت الکترونیک باعث شدند تا از اکنون چشم انداز روشنی نسبت به آینده این رشته وجود داشته باشد به نحوی که فعالان در این زمینه از آینده کاری مطمئنی برخوردار خواهند بود.

تا جایی که اگر تمامی دانشجویان ما وارد بازار کار شوند. در طول دو سال اول دوره کارشناسی، دانشجویان پیش نیازهای رشته مهندسی کامپیوتر و دورههای آموزش عمومی را تکمیل میکنند. انجمن علمی گروه مهندسی کامپیوتر با هدف حمایت از برنامههای علمی، آموزشی، و فرهنگی دانشجویان گروه مهندسی کامپیوتر ایجاد شده است. با در نظر گرفتن هزینه ها و چالش های ریز و درشت مهاجرت تحصیلی و زندگی دانشجویی در کشوری وسیع و کاملاً جدید در قاره آمریکای شمالی، مطمئناً باید از این موضوع مطمئن شوید که رشته انتخابی شما بازده مناسبی برای شما بعد از فارغ التحصیلی داشته و ارزش تلاش ها و هزینه های پرداختی را داشته است. شما می توانید در بیشتر دانشگاههای معتبر داخل ایران در مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی کامپیوتر ادامه تحصیل دهید. گرایش مهندسی کامپیوتر سخت افزار به بررسی و مطالعه، طراحی ، ساخت، و اصلاح سخت افزارهای کامپیوتری شامل مدارهای چاپی، چیپ های رایانه ای، روترها و قطعات وابسته به آن ( کیبورد، مودم، پرینتر و غیره) می پردازد. هدف از این رشته، تربیت افرادی است كه در زمینه مطالعه، طراحی، ساخت، راهاندازی و نگهداری سیستمهای سختافزاری و نرمافزاری، شبكههای كامپیوتری و همچنین جمعآوری، سازماندهی، طبقهبندی، استفاده و انتقال اطلاعات و مدیریت فرآیند آنها تبحر لازم را داشته باشند.

هدف از پیدایش رشته کامپیوتر تربیت متخصصانی است که در زمینه تحلیل، طراحی، ساخت و راه اندازی دستگاه و مجموعه های سخت افزاری جدید، بررسی و شناخت مجموعه های سخت افزاری و نرم افزاری موجود، نگه داری، عیب یابی و تعمیر و اصلاح و توسعه فعالیت کنند. افرادی هستند که حتی بدون داشتن مدرک دانشگاهی در رشته های مربوط به کامپیوتر ، به برنامه نویسی و طراحی سایت ٬طراحی و راه اندازی شبکه های کامپیوتری و… حتی یک دانشجوی مهندسی کامپیوتر نیز می تواند در کنار درس ، با تقویت مهارت برنامه نویسی و طراحی وب به سرعت جذب بازار کار شود. بسیاری از برنامه هایی که روزانه از آنها استفاده میکنیم مثل اسنپ ، توسط همین افراد طراحی و توسعه داده شده اند. مهندسین کامپیوتر بطور کلی در زمینههای طراحی و تحلیل نرم افزار و سخت افزار سیستم های کامپیوتری و نیز زمینه های مرتبط با فناوری اطلاعات فعالیت میکنند. دنیای فناوری همیشه در حال تغیر است. گرایش هوش مصنوعی در چند سال اخیر به گرایشهای کارشناسی ارشد رشته مهندسی کامپیوتر اضافه شده است. وقتی چند کامپیوتر مستقل، در ارتباط با هم قرار میگیرند و به هم متصل میشوند اصطلاحا یک شبکه کامپیوتری نام میگیرند.

به گفته دفتر آمار كار آمریکا (BLS)، مهندسان سختافزار کامپیوتر “تحقیق، طراحی، توسعه و آزمایش سیستمهای کامپیوتری و مؤلفههایی مانند پردازندهها، تختههای مدار، دستگاه های حافظه، شبکه ها و روترها” را انجام میدهند. رشته مهندسی کامپیوتر در زیرگروه یک گروه آزمایشی ریاضی قرار دارد و درس های ریاضی، آمار و احتمالات مهم ترین درس های تخصصی برای این درس هستند. مهندسان کامپیوتر، نرمافزارها را در دستگاهها و سیستمهای دیگر جاسازی میکنند و شبکههایی را برای انتقال دادهها ایجاد میکنند و راههایی برای ساخت سریعتر، کوچکتر و همینطور تواناتر ساختن کامپیوترها ایجاد میکنند. مهندسی کامپیوتر کاملا مبتنی بر تئوریها و اصول علوم کامپیوتر، محاسبات، ریاضیات، علوم مهندسی است. حداقل رتبه لازم برای قبولی در رشته مهندسی کامپیوتر (حتی نوبت دوم) نیز به این صورت است. در صورت فارغ التحصیلی از یک دانشگاه معتبر با معدل خوب ، داشتن مدرک زبان و ترجیحاً انتشار مقاله ای در مجلات خارجی شانس خوبی برای ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور خواهید داشت. مهندسان کامپیوتر سعی می کنند با استفاده از دانش خود دنیا را تبدیل به جای بهتری برای زندگی کنند. کشور کانادا از وضعیت اقتصادی بالایی در سطح جهان برخوردار می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید