معرفی رشته مهندسی کامپیوتر

مهندسین نرم افزار خبره که به شکل آزاد یا فریلنسینگ کار میکنند ممکن است از این بازه خیلی فراتر درآمد داشته باشند. امروزه بیشتر کسب و کار های جدید در حوزه فناوری اطلاعات شکل میگیرند و نیازمند مهندسین کامپیوتر گرایش نرم افزار می باشند. شرکت های تولید کننده قطعات و دستگاه های گوناگون همواره به مهندسین کامپیوتر گرایش سخت افزار نیاز دارند. با توجه به گسترش روزافزون دنیای رایانه امروزه بیش از هر زمان دیگری نیاز به متخصصان رایانه احساس می شود. در صورت فارغ التحصیلی از یک دانشگاه معتبر با معدل خوب ، داشتن مدرک زبان و ترجیحاً انتشار مقاله ای در مجلات خارجی شانس خوبی برای ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور خواهید داشت. حالا اگر می خواهید بدانید که در این رشته قبول می شوید یا نه، مقاله تخمین رتبه کنکور را مطالعه کنید. اما اگر کسی در دانشگاه همزمان با دروس تئوری دانشگاهی به مطالعه آزاد و خود آموزی یا شرکت در دوره های مراکز خصوصی بپردازد و تنها به اطلاعات دانشگاهی اکتفا نکند بیشتر از رقیبان خود میتواند در بازار کار پیشرفت کند.بنابراین از همان ترم های اول باید به دنبال یادگیری اطلاعات جدید٬آشنایی با فضای کاری گرایش مد نظر خود بپردازید.

بسیاری از برنامه هایی که روزانه از آنها استفاده میکنیم مثل اسنپ ، توسط همین افراد طراحی و توسعه داده شده اند. اکثر استارتاپها در حوزه فناوری اطلاعات فعالیت دارند و نیازمند افراد دارای توانایی برنامهنویسی و توسعه و طراحی وب هستند. درآمد رشته مهندسی کامپیوتر با توجه به زمینه فعالیت از 4 میلیون تا 10 میلیون تومان متغیر است. یکی از محاسن کارگردان جوان، این است که گیرنده هایش باز است. همچنین بسیاری از دانشگاهها ورودی دارند و دانشجویان باید علاوه بر ارائه مدارک خود در این آزمونهای ورودی شرکت کنند. مهندسی کامپیوتر از تکنیکها و اصول مهندسی برق و علوم رایانه استفاده میکند، اما مناطقی همچون هوش مصنوعی (AI)، روباتیک، شبکههای رایانهای، معماری رایانه و سیستم عاملها را نیز در برمیگیرد. حداقل رتبه لازم برای قبولی در رشته مهندسی کامپیوتر (حتی نوبت دوم) نیز به این صورت است. با توجه به تنوع شغلی زیاد این حرفه، بازه ها ی متفاوتی هم برای حقوق این مهندسین در نظر گرفته شده است. امروزه به دلیل گسترش جوامع در فناوری و صنایع همواره نیاز به کامپیوتر دیده میشود، بنابراین اگر کسی در رشتهی مهندسی کامپیوتر تحصیل کرده باشد و به مباحث مسلط باشد نباید انتظار داشته باشد که بیکار باشد؛ به ویژه که قبلتر گفتیم در بین مهندسین کامپیوتر دانشجویان گرایش نرمافزار از موقعیت شغلی بهتری برخوردار هستند، چون مهندسین کامپیوتر برای کار کردن در رشتهی خود نیاز به تجهیزات منحصر به فرد و گران قیمتی ندارند، به همین جهت با کمترین امکانات میتوان درآمدهای بالایی را بدست بیاورند.

رشته مهندسی کامپیوتر ترکیبی از علوم رایانه (CS) و مهندسی برق (EE) است. مهندسی کامپیوتر کاملا مبتنی بر تئوریها و اصول علوم کامپیوتر، محاسبات، ریاضیات، علوم مهندسی است. پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه و ورود به بازار کار تحت عنوان مهندس کامپیوتر، بنا به پیشرفت لحظه ای علوم کامپیوتر، تخصص شما یکی از پرتقاضاترین نیازهای روز خواهد بود. از آن جایی که امروزه مهاجرت مهندسان به اتریش یکی از جذابترین عناوین مهاجرتی در سراسر دنیا است، تصمیم گرفتیم مقالهای دراینخصوص به نگارش درآوریم تا مهندسان موفقی که متقاضی مهاجرت به اروپا هستند بتوانند از این مقاله نهایت بهره را ببرند و با مزایای مهاجرت مهندس ها به اتریش بهخوبی آشنا شوند. این مطلب به درد چه کسانی میخوره؟ چه مهارتهایی دارید؟ پایان نامه و رساله شما در چه زمینهای بوده است؟ سعی کنید در این رشته همیشه اطلاعات خود را به روز نگه دارید چون دنیای تکنولوژی دائم در حال پیشرفت است. این رشته باتوجه به حرکت جهان به سمت دیجیتالی شدن، آینده بسیار درخشانی دارد. رشته کامپیوتر که باعث جهانی شدن اطلاعات و ارتباطات شده است ، رشته روز و رشته آینده است تا جایی که پیش بینی می شود تا ۱۰ سال دیگر در کشورهای پیشرفته مردم همان قدر که بر نیروی برق وابسته هستند به شبکه اینترنت وابسته خواهند شد.

این آمار با توجه به قبولی های رشته مهندسی کامپیوتر در سال های گذشته است. اولین روش اقدام به مهاجرت از طریق دریافت ویزای جستجوی کار در این کشور است. از جمله اين دروس میتوان به دروس مختلف برنامهنویسی، پايگاهدادهها، گرافيک رايانهای، کارگاه رایانه، کارگاه شبکه، کارگاه سيستم عامل، امنیت شبکه، طراحی صفحات وب، شبیهسازی کامپيوتری، مهندسی نرمافزار، مهندسی اينترنت، برنامهسازی سيستم، هوشمصنوعی و زبانتخصصی اشاره نمود. طراحی و ساخت مدارهای مجتمع و بهینهسازی شبکهها از جمله تواناییهای این گروه است. با این کار قادر خواهید بود درک درستتری نسبت به آینده خود در کشور مورد نظرتان داشته باشید. حتی یکسری مهندسین کامپیوتربا توجه به علاقه خود می توانند به صورت فریلنسری در شغل های تولید محتوا، سئو، تایپ، انجام تحقیقات دانشجویی، طراحی سایت، برنامه نویسی مشغول به کار شوند. بنابراین تمرکز روی موارد یاد شده و فراگیری آنها برای ورود قدرتمند به بازار کار حائز اهمیت است. در رشته مهندسی کامپیوتر داشتن مهارت به همان اندازه تحصیلات آکادمیک در دانشگاه اهمیت دارد.

دیدگاهتان را بنویسید