معرفی رشته مهندسی کامپیوتر

تحلیلگران سیستمهای رایانهای، سیستمهای مورد نیاز شرکتها را مطابق با الزامات سازمانی خود مدیریت میکنند. با تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر در آلمان، نه تنها امکان انتخاب از طیف گستردهای از تخصصها وجود خواهد داشت، بلکه فرصت اشتغال و کارآموزی برای شرکتها یا موسسههای مختلف نیز فراهم میشود. شرکتها باید از امنیت شبکههای خود اطمینان حاصل کنند. بنابراین دانشجویان این رشته باید پایهی درسی خود را در موضوعات مرتبط با ریاضیات، فیزیک، برق و الکترونیک تقویت کنند. مهندسی کامپیوتر یکی از رشته های پرطرفدار کنکور سراسری ریاضی به حساب می آید که هر ساله داوطلبان زیادی به قصد قبولی در این رشته وارد رقابت تنگاتنگ کنکور سراسری می شوند. فعالیت هایدیگر این گرایش نیز که در زمینه های تحقیقات بر روی پروتکل های چند رسانه ای و باسهای استاندارد بوده از جایگاه بالایی برخوردار می باشد. به همین سبب این رشته در گروه شغلهای پردرآمد رشتهی کامپیوتر قرار گرفتهاست. با داشتن تخصص و مهارت لازم در این زمینه، به عنوان یکی از شغلهای پردرآمد رشتهی کامپیوتر میتوان درآمد مطلوبی کسب کرد. این دوره آموزشی از هفت درس تشکیل شده است. البته یک مهندس کامپیوتر قادر است خودش کارآفرینی کرده و شرکتی را تاسیس کند تا از این طریق خدمات برنامهنویسی، طراحی وبسایت، توسعه نرمافزارهای موبایل و موارد متعدد دیگری را ارائه دهد.

شرایط ورود به دوره دکتری مهندسی کامپیوتر مطابق با آیین نامه مصوب شورای عالی برنامه ریزی است و در این راستا موارد زیر نیز مدنظر می باشد. در قرن بیستم با اختراع کامپیوتر در جوامع پیشرفت چشمگیری رخ داده است به طوری که امروزه در انجام اکثر امور شهری کامپیوتر نقش به سزایی دارد. ۲. با توجه به تحولات سریع علم و فناوری در رشته مهندسی کامپیوتر درس هایی تحت عنوان مباحث ویژه در گرایش های مختلف کارشناسی ارشد و درس های دیگری تحت عنوان مفاهیم پیشرفته برای دوره دکترا تعیین شده است که سرفصل های ویژه و جدید با تصویب محتوی، در دانشکده تحت این عنوان به صورت موقت قابل ارائه است تا دانشکده ها بتوانند با تحولات علمی همگام گردند. باز هم پاسخگویی نیاز این پروژه و پروژه های مشابه نخواهند بود. فیلم آموزش سیستم های عامل: طول مدت این دوره ۱۱ ساعت و مدرس آن دکتر فرشید شیرافکن است.

طول مدت دوره آموزش معماری کامپیوتر ۲۰ ساعت و ۲۸ دقیقه و مدرس آن مهندس منوچهر بابایی است. دانشجویان در دوره کارشناسی ۱۴۱ واحد درسی را می­گذرانند.واحدهایدرسی در رشته مهندسی کامپیوتر گرایش­های نرم افزار و سخت افزار الاخصوص در دورهکارشناسی بسیار شبیه هم بوده تا جایی که اختلاف این دو گرایش تنها در حدود ۲۰ واحددرسی است. علاوه بر آن امکان تحصیل در این رشته تا مقطع دکترا نیز در کشور وجود دارد. ظرفیت مهندسی کامپیوتر در دانشگاههای برتر کشور به چه صورت است؟ طبق گزارشات به دست آمده، یک مهندس کامپیوتر میتواند سالانه 41000 تا 100.000 دلار در استرالیا به دست بیاورد. این رشته برخلاف مهندس نرمافزار با طراحی، توسعه و تولید سیستمهای کامپیوتری در هر دو شاخه سختافزار و نرمافزار سر و کار دارد. یک مهندس کامپیوتر در چه زمینههایی میتواند کارآموزی کند؟ نیاز ما انسانها به کامپیوتر و هرچیزی که مربوط به آنها است نیز هر روز بیشتر میشود. ما در عصر اینترنت زندگی میکنیم و فنآوریهای جدید وب هر روز زندگی ما را به سمت تجربهی جدیدتری میکشند.

این فرصت شغلی جدید در سال ۲۰۱۹ در لیست شغلهای پردرآمد رشته مهندسی کامپیوتر آمدهاست. در عین اینکه این شغل یکی از شغلهای پردرآمد رشتهی کامپیوتر میباشد، فعالان در این زمینه همواره با چالشهایی روبرو هستند. فعالان در این زمینه، نیاز به مهارت و تخصص لازم برای کار بر روی پروژههای مختلف دارند. مهندسان کامپیوتر به طراحی و ساخت اجزای مختلف کامپیوتر می پردازند. به همین علت مزایای تحصیل در آلمان در رشته مهندسی کامپیوتر گزینه مناسبی برای دانشجویان بینالمللی به شمار میرود. از آنجایی که دانشجویان در این گرایش آماده طراحی مدارهایالکترونیکی می شوند، دروس تخصصی آنها تا حدود زیادی مشابه دروس رشته مهندسی برقگرایش الکترونیک است. طبق تحقیقات به دستآمده در سال ۲۰۱۹، این مورد یکی از شغلهای پردرآمد رشتهی کامپیوتر میباشد. بدین سبب طی دهههای اخیر، مدیریت امنیت سیستمها به جرگهی شغلهای پردرآمد رشته مهندسی کامپیوتر پیوستهاست. مواردی که در بالا به آنها اشاره کردیم، بخشی از وظایف عمومی کارآموزان کامپیوتر است. طراحی ساختار سیستمهای بلاکچینی، توسعهی قراردادهای هوشمند و برنامههای وب با استفاده از تکنولوژی بلاکچین از دیگر وظایف آنهاست. به عنوان مثال برنامههای فعال کنندهی پردازنده یا کارت گرافیک سیستمهای کامپیوتری که با نام درایور شناخته میشوند جزو این دسته از نرم افزارها قرار میگیرند.

دیدگاهتان را بنویسید