معرفی کامل رشته مهندسی کامپیوتر در استادبانک به همراه بازار کار آن

مهندسی کامپیوتر و بهطورکلی علوم کامپیوتر باعث ایجاد نوآوری در علوم دیگر میشود. مهندسی کامپیوتر در اکثر صنایع کاربرد دارد و باعث بهبود و پیشرفت صنایع میشود. همچنین عصر دیجیتال به مهندسان کامپیوتر نیاز دارد. C, جاوا, پرل و پایتون که به دلیل کمبود برنامه نویسان این زبان ها می توان به راحتی در شرکت های معتبر استخدام گردید اشاره کرد. متقاضیان برای دستیابی به این دوره می بایست در آزمون TOLC-I شرکت کنند و ملاک پذیرش دانشجویان، امتیازی است که در این آزمون کسب می کنند.جهت آشنایی بیشتر با آزمون TOLC-Iمی توانید به این صفحه مراجعه کنید. مهندسی نرم افزار بخش مورد علاقه اکثر مهندسین کامپیوتر است که کار با نرمافزارهای سیستمی و کاربردی را شامل میشود؛ نرمافزارهای سیستمی برنامههایی هستند که کامپیوتر برای فعالیت به آنها نیاز دارد که مهمترین آنها سیستم عامل، برنامههای پرکاربرد و مترجمهای زبان هستند؛ اما نرمافزارهای کاربردی شامل انواع نرمافزارهای برنامهنویسی است که یا شرکت سازنده آنها را تهیه میکند، یا شرکتهای نرمافزاری آنها را عرضه میکنند که معمولا در زمینههای تجاری، مهندسی، تفریحی و طراحی نوشته میشوند؛ هدف از این بخش آموزش در حوزهی برنامهنویسی و طراحی الگوریتمها است. از این رو رشته کامپیوتر از جایگاه بسیار خوبی در تمام جوامع برخوردار است.

موضوع مورد مطالعه در این پنج رشته رایانه است و به همین جهت با هم مرتبط می باشند اما هر کدام جنبه های متفاوتی از رایانه را بررسی می کنند. از آنجا که تقریباً هر صنعت و بخش تجاری به علم کامپیوتر متکی است، فرصتهای شغلی مهندسان کامپیوتر بسیار گسترده و انعطافپذیر است. مهندسی کامپیوتر به متخصصان این امکان را می دهد تا در چندین زمینه مانند تجزیه و تحلیل و طراحی هر چیزی از ریزپردازندههای ساده گرفته تا مدارهای بسیار برجسته، طراحی نرمافزار و توسعه سیستم عامل فعالیت کنند. از طرفی تمام صنایع به رشته مهندسی کامپیوتر نیاز دارند. همه ی این توانایی های هم به کارشناسان نرم افزار و هم سخت افزار مربوط می شود، اما روشن است که کارشناسان نرم افزار در محدوده مسائل نرم افزاری توانایی بیشتری دارند و برعکس کارشناسان سخت افزار در محدوده مسائل سخت افزاری از توانایی بیشتری برخوردارند. کم کم این شعار که انسان ها باید استراحت بیشتری داشته باشند و کامپیوترها کمک کنند که انسان از اشتغالات ذهنی تکراری و غیرضروری نجات یابد در جوامع رواج یافت.

با استفاده از این فناوری، کامپیوترها می توانند با پردازش مقادیر زیادی از دادهها و شناخت الگوهای موجود در دادهها به انجام کارهای خاص بپردازند. مشکلات مربوط به علم مهندسی، مراقبتهای بهداشتی و بسیاری موارد دیگر توسط مهندسی کامپیوتر قابل حل است. در بازار کار شغل های متنوع و بسیار زیادی برای رشته مهندسی کامپیوتر وجود دارد. دانش کامپیوتر میتواند برای مشکلاتی که در جامعه و سازمان ها وجود دارند راه حل پیدا کند. همچنین بورسهای تحصیلی زیادی برای رشته مهندسی کامپیوتر در مقاطع تحصیلی مختلف وجود دارد. اگر میخواهید در دنیا تفاوت مثبتی ایجاد کنید، باید در رشته مهندسی کامپیوتر تحصیل کنید. پس از ورود به مقطع کارشناسی ارشد، می بایست حدود ۳۲ واحد درسی پاس کنید که اگر واحدهای سمینار و پایان نامه را از این مقدار حذف کنیم ۲۴ واحد باقی میماند که از این ۲۴ واحد ۹ یا ۱۲ واحد، دروس اجباری گرایشی ای است که شما در آن گرایش قبول شده اید و سایر واحد ها را میتوانید بصورت اختیاری و با توجه به علاقه تان انتخاب کنید که این مزیت بسیار بزرگی برای شما است زیرا می توانید دروسی را بر دارید که در زمینه کاری و پژوهشی مورد علاقه تان است.

اگر تصمیم داشتم که از سنی شروع به بازیگری کنم، می رفتم کلاس بازیگری و بعد تئاتر را شروع می کردم و … اما چالشی که اکثر دانش آموختگان این رشتهها با آن روبرو هستند، این است که اکثر کارفرمایان به دنبال استخدام مهندسین با مهارتهای بالا میباشند. انتقال از یک گرایش به گرایش دیگر تابه قوانین انتقال از یک رشته به رشته دیگر وزارت علوم تحقیقات و فناوری میباشند. مهندسی کامپیوتر در جنبههای مختلف علوم کامپیوتری، از جمله طراحی میکروپروسسورهای فردی، رایانههای شخصی و ابر رایانه ها گرفته تا طراحی مدار نقش دارند. اینها فقط چند مورد از تاثیرات مهندسی کامپیوتر بر روی صنایع دیگر بودند. متقاضیان باید پس از تکمیل فرم ثبت نام و آماده کردن مدارک مورد نیاز، برای انجام مصاحبه به کنسولگری یا سفارت کشور موردنظر مراجعه کنند. در کشور ما خوشبختانه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و به ویژه در برنامه های پنج سال اول تا چهارم توسعه اقتصادی سرمایه گذاری های قابل توجهی در بخش های مختلف صنعت صورت گرفته است که نتایج مثبت آن به تدریج نمایان شده و نظر به روح حاکم در برنامه سوم و چهارم امید میرود که در سال های آینده بیشتر به ثمر برسد .بدیهی است که سرمایه گذاری ها، باید صرف ایجاد بستر به منظور تولید فناوری و نه انتقال آن گردد.گرچه انتقال فناوری ممکن است در کوتاه مدت کار ساز باشد ولی در دراز مدت مشکل را حل نخواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید