معرفی کامل رشته مهندسی کامپیوتر در استادبانک به همراه بازار کار آن

هدف آن تربیت افرادی است که توانایی لازم جهت طراحی و نظارت بر اجرای پروژه­های تخصصی در زمینه گرایش هوش مصنوعی را داشته باشند. نظام کارشناسی ارشد شامل دو دوره اموزشی و پژوهشی(سمینار و پایان نامه) میباشد.طول مدت لازم برای اتمام کل این دوره ۲ سال است.حداقل و حداکثر مدت مجاز اتمام این دوره مطابق آیین نامه دوره کارشناسی ارشد است .نظام آموزشی آن واحدی است و کلیه درس ها و سمینار ها و پایان نامه در ۴ نیمسال ارایه میشوند. کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر رشته ای است که با تربیت نیروهای کارآزموده, نقش مهمی در این پیشرفت ها ایفا می کند. گفتنی است که رشته ی مهندسی کامپیوتر در مقطع کارشناسی دارای دو گرایش سخت افزار و نرم افزار است که البته این دو گرایش در مقطع کارشناسی تفاوت قابل توجهی با یکدیگر ندارند. به عنوان مثال شاخهی مهندسی فناوری اطلاعات در مقطع کارشناسی ارشد به زیرشاخهها یا گرایشهایی نظیر تجارت الکترونیکی، رایانش امن یا امنیت اطلاعات، شبکههای کامپیوتری و فناوری اطلاعات یا همان آیتی قابل دستهبندی خواهد بود. البته این دو گرایش به ظاهر متفاوت، در مقطع کارشناسی ارشد از نظر کلی تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند و اکثر تفاوتهای آنها در مقطع تحصیلات تکمیلی آشکار میشود. با توجه به اینکه اکثر مقالات بهروز در این حوزه به زبان انگلیسی میباشند، توانایی شما در درک متون انگلیسی میتواند بسیار کارآمد باشد.

در صورتیکه از یک دانشگاه معتبر با معدل خوب فارغ التحصیل شوید، مدرک زبان داشته و ترجیحاً مقالهای در ژورنالهای خارجی چاپ کرده باشید، امکان ادامه تحصیل در دانشگاههای خوب خارج از کشور برای شما وجود دارد. امکان ادامه تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر در خارج از کشور به چه صورت است؟ دانشآموختگان این رشته ، در این زمینه نقش مهمی ایفاء می­کنند. در عمل میتوان نرم افزار را برنامهای قلمداد کرد که موجب فعالیت هدفمند سخت افزار کامپیوتر میشود و نقش اصلی آن را تعیین میکند. شرکتهایی که معمولا مستقل از شرکتهای تولید کنندهی سیستمها و سخت افزارهای کامپیوتری به فعالیت میپردازند. البته هنوز هم یکی از رایجترین کارهایی که دانش آموختگان این رشته پس از پایان تحصیلات خود انجام میدهند فعالیت در چنین شرکتهایی است. در واقع دانشجوی این رشته اگر علاقهمند به این حرفه باشد بیکار نمی ماند . در گرایش سخت افزار بیش از هر موضوع دیگری به قطعات و تجهیزات مختلف کامپیوتر پرداخته میشود.

راستش را بخواهید در رشته کامپیوتر مثل هر رشته دیگری همه چیز به تلاش و همت خودتان بستگی دارد! معرفی رشته مهندسي كامپيوتر كه به طراحي و ساخت اجزاي مختلف كامپيوتر ميپردازد، از اهميت بسياري برخوردارمی باشد.در كشورما ، اين رشته که از زیر مجموعه های رشته های گروه ریاضی می باشد ، اهميت بسيار داشته و تا مقطع دكتري تدريس مي گردد. مدارهاي الكتريكي، انتقال دادهها ، طراحي سيستمهاي VLSI ،سيگنالها و سيستمها، سيستمهاي كنترل خطي، الكترونيك ديجيتال وكارآموزي. گرایش سخت افزار از رشته مهندسی کامپیوتر در مقطع ليسانس به مواردی نظیر مطالعه، بررسی، طراحی و كنترل سیستمهای کامپیوتری از نظر سخت افزاری میپردازد. هدف این رشته بسته به نوع گرایش تربیت افرادی است که در زمینه تحلیل، طراحی، ساخت و راه اندازی نرم افزارها و سیستمهای سخت افزاری جدید، بررسی و شناخت مجموعههای سخت افزاری و نرم افزاری موجود، نگهداری، عیب یابی و تعمیر و اصلاح و توسعه آنهاست. برای مهندسین سخت افزار هم امکان کار در شرکتهای تولید کننده قطعات و دستگاهها و مراکز صنعتی تولیدی بسیار فراهم است و از نظر سطح درآمدی هم با توجه به دانش و پشتکار شخصی در حد قابل قبول و ایدهآلی قرار دارند. هدف اصلی رشته مهندسی کامپیوتر تربيت کردن افراد متخصصی است كه بتوانند در زمينهی طراحی، تحليل، ساخت، توسعه و راهاندازی دستگاهها یا سخت افزارهای جديد فعالیت کنند و همچنین دانش و توانایی نگهداری، بررسی، عیبیابی و تعمیر آنها را نیز داشته باشند.

ولی بهطور کلی برای قبولی در رشته کامپیوتر دوره روزانهی دانشگاههای کل کشور به رتبهای تا حدود 7000 نیاز دارید. با افزایش اطلاعات، نیاز به افراد دارای مهارت کار با پایگاههای داده هم بیشتر میشود. این رشته دانشی را به مخاطب منتقل می کند که طی آن روش های جمع آوری اطلاعات، استفاده و انتقال آن میسر شود. مهندسي كامپيوتر که از رشته های گروه ریاضی می باشد ، در مقطع كارشناسي داراي دو گرايش سختافزار و نرمافزار است. فارغالتحصیلان رشته کامپیوتر میتوانند در زمینهی طراحی وب فعالیت کنند. از طراحی و ساخت قطعههای مختلف کامپیوتری توسط فارغالتحصیلان گرایش سخت افزار مهندسی کامپیوتر گفتیم و توضیحاتی هم درمورد گرایش نرم افزار ارائه کردیم. البته باید به این نکته اشاره کرد که دانشجویان گرایش سخت افزار در طول دوران تحصیل خود با انواع و اقسام قطعات سخت افزاری و شیوهی عیبیابی و تعمیر آنها آشنا میشوند. زبانهای برنامهنویسی انواع و اقسام مختلفی را در بر میگیرد و نمونههای جدید، قدیمی، پر کاربرد، از دور خارج شده و امثال آن را شامل میشود.

دیدگاهتان را بنویسید