معرفی کامل رشته مهندسی کامپیوتر در استادبانک به همراه بازار کار آن

یک استراتژی برای تعیین مسیر درست برای شما این است که اهداف شغلی خود را در نظر بگیرید. نرمافزارها به دو قسمت سیستمی و کاربردی تقسیم میشوند، نرمافزارهای سیستمی، همان برنامههایی هستند که کامپیوتر برای فعال شدن به آنها نیاز دارد و معمولاً از سوی سازندگان سیستمهای کامپیوتری به بازار عرضه میگردد. از دانشگاه سراسری و آزاد گرفته تا دانشگاه پیام نور و سایر انواع مرکز آموزشی که اکثر آنها غیر دولتی بوده و روز به روز هم بر تعدادشان افزوده میشود. اکثر این مشاغل نیازمند مهارتها و دانش بدست آمده از طریق یک مدرک پیشرفته در علوم کامپیوتر یا مهندسی کامپیوتر هستند. در واقع، مشاغل مرتبط با کامپیوتر در حال حاضر تنها منبع درآمد جدید در آمریکا هستند. اگر با اصطلاح کوه یخ آشنا باشید، میدانید که هنگامی از این مفهوم استفاده میشود که بسیاری از مردم به صورت سطحی و بخش بسیار کمی از کار را میبینند اما حجم کاری بسیار زیادی در پشت خروجی نهفته است. احتمالاً شما هم جزو هواداران پروپا قرص تکنولوژی فراگیر و انقلابی چند دهه اخیر سراسر دنیا یعنی کامپیوتر و سخت افزار و نرم افزار کامپیوتری هستید و آنقدر علاقه شما به این حوزه زیاد است که دوست دارید تا خودتان هم به قول معروف دستی بر آتش داشته و وارد جزئیات بی شمار و فوق العاده جذاب و حیرت انگیز این دنیای جدید شوید، تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر در کانادا، اطلاع از شرایط پذیرش، هزینه تحصیل این رشته و جزئیاتی نظیر بازار کار و درآمد آن می تواند کمک شایانی به شما در رسیدن به اهدافتان کند.

از آنجایی که برنامههای کاربردی بیشماری وجود دارند، تقاضا برای مهندسی رایانه زیاد است و گزینههای شغلی زیادی برای کسانی که میخواهند وارد این حرفه شوند وجود دارد. در سایر کشورها ممکن است برخی وظایف برای این دو متفاوت باشد که توصیه میشود در صورت تحصیل یا اشتغال در خارج از کشور، حتما شرح دقیق وظایف را مرور کنید. به عنوان مثال، اگر شما به دنبال کار به عنوان مدیر سیستم هستید، ممکن است علوم کامپیوتر برای شما مناسب باشد. اصلیترین تفاوت میان رشته مهندسی کامپیوتر و علوم کامپیوتر این است که علوم کامپیوتر، علم مطالعهی داده و شیوههای استفاده از آنها (که الگوریتم نامیده میشوند) برای حل مسائل (چه بهصورت نظری و چه بهصورت عملی) است. آنها در پیشرفت های فعلی در فناوری رایانه به روز هستند و دانش جدیدی را در مورد شغل به کار می گیرند. بعد از این تصمیم گیری باید در مورد شباهتها و تفاوتهای بین دو رشته، از جمله مهارتهایی که شما به آنها نیاز دارید، گزینههای شغلی و نحوهی تعیین اینکه کدام یک برای شما مناسب است، بیاموزید. یک مهندس کامپیوتر باید درک کاملی از نحوهی کار سخت افزار و معمار کامپیوتر داشته و انعطافپذیری بالایی برای کار با طیف وسیعی از نرم افزارها داشته باشد.

مهندس کامپیوتر باید ضمن در نظر گرفتن کلیت موضوع، به جزییات هم با دقت نگاه کند و دارای یک دید تحلیلی و توانایی شناسایی برای حل مشکلات ساده و پیچیده باشد. یک مهندس کامپیوتر باید توانایی تبدیل مشکل و نیازش به یک سوال را داشته باشد (برای تحقیق در منابع و بهخصوص شبکهی قدرتمند اینترنت) و همچنین نباید از سوال کردن بترسد؛ چراکه انجمنهای توسعه و برنامه نویسی زیادی وجود دارند که سکوی پیشرفت یک مهندس کامپیوتر در حل مشکلات هستند. فارغ التحصیلان این مقطع، قابلیتها و تواناییهای زیادی دارند و چنانچه در مسیر مناسب هدایت شوند، قادر خواهد بود مشکلات زیادی را حل کنند. کمبودها و نیازهای نرم افزاری و سخت افزاری بخش های صنعتی و خدماتی و تدوینی را شناسایی نموده و ابزار و نیروی انسانی لازم برای رفع کمبودها را تعیین کنند. برای مثل استارت اپ های فعال در حوزه فناوری و اطلاعات معمولا فارغ التحصیلان این رشته را جذب میکنند.

اما از آنجایی که چنین شرکتهایی در ایران فعال نیستند، فعالیت دانش آموختگان گرایش نرم افزار در ایران تنها در قالب طراحی نرم افزارهای کاربردی امکانپذیر خواهد بود. اما به طور کلی میزان درآمد در کشور کانادا برای علوم کامپیوتر سالانه به میزان ۶۰۰۰۰ دلار می باشد. عده ای از افراد تصور می کنند که رشتهٔ علوم کامپیوتر و مهندسی کامپیوتر تفاوتی با هم دیگر ندارند، اما برخلاف تصور افراد تفاوت هایی بین این دو رشته وجود دارد. اشتباه 9: برای همکاری با افراد در خارج از کشور حتما باید مهاجرت کرد. این افراد باید با مفاهیم اولیه دروس ریاضی دبیرستان آشنا باشند. فهم ساختار و الگوریتمهای داده، رسم فلوچارت، رمزنگاری و رمزگشایی از سایر علوم مرتبط با این حوزه هستند. یک مهندس کامپیوتر روی ساخت سیستمهای محاسباتی جدیدتر، ساختار امنتر، سریعتر و قدرتمندتر تمرکز میکند. شته مهندسی کامپیوتر ترکیبی از علوم کامپیوتر و مهندسی برق است تا پیشرفتهای بیشتری در فناوری دیجیتال، شبکهها و سیستمهای کامپیوتری ایجاد کند. در این مقاله قصد داریم تا یک راهنمای جامع و حرفهای از رشته مهندسی کامپیوتر ارائه دهیم، در مورد چیستی این زمینه و پیش زمینههای لازم برای آن صحبت کنیم و مروری بر روند تحصیلی و مسیرهای شغلی، مهارتها و فناوریهای مرتبط داشته باشیم تا چشمانداز مناسبی بدست آوریم.

دیدگاهتان را بنویسید