معرفی کامل رشته مهندسی کامپیوتر در استادبانک به همراه بازار کار آن

اگر تعداد پوزیشن هایی که برای اپلای در مقطع دکتری در رشته کامپیوتر وجود دارد نگاه کنید متوجه میشوید که بالای 80 درصد تمامی پوزیشن ها برای فیلدهایی است که در اصل مربوط به رشته هوش مصنوعی است، یا اگر پروژه هایی که غول های تکنولوژی در سال های اخیر تعریف کرده اند نگاهی بیندازید متوجه میشوید که اکثرا پروژه هایی هستند که مربوط به فیلدهای هوش مصنوعی میشود. در حال حاضر میتوان رشته هوش مصنوعی را بهترین رشته جهان نامید و میتوان گفت آینده دنیا در دستان هوش مصنوعی است. در واقع می توان گفت مهندسی رایانه در سال ۱۹۳۹، زمانی که جان وینسنت آتاناسف و کلیفورد بری از طریق فیزیک، ریاضیات و مهندسی برق الکترونیک اولین رایانه دیجیتال جهان را توسعه دادند، آغاز گردید. رشته هایی همچون : علوم کامپیوتر، علوم مهندسی، مهندسی برق، مهندسی پزشکی، مهندسی انرژی، ریاضیات و کاربردها، مهندسی شیمی و… که تمامی این موارد را میتوانید در یک الی دو روز بطور کامل یاد بگیرید، برای راحتی شما دانش آموزان و دانش جویان عزیز فیلمی تحت عنوان تمام ریاضیات مورد نیاز برای رشته کامپیوتر تهیه شده و بصورت رایگان در اختیار شما قرار گرفته که میتوانید از این فیلم استفاده کنید.

سپس دانشجو دروسی در زمینههای برنامهنویسی در سطوح پیشرفتهتر، نحوه ذخیره و نمایش دادهها در کامپیوتر، نحوه استفاده از الگوریتمها برای حل مسئله، ساختار سختافزاری کامپیوترها و مدارات الکترونیکی، پردازش سیگنال، و مبانی برق میگذراند. حال خوب است بدانید که برای فراگیری دروس اصلی رشته کامپیوتر نیازی به داشتن پایه ریاضی قوی ندارید، بطور کلی ریاضی خاص و پیچیده ای در این دروس مورد استفاده قرار نمیگیرد و پایه ریاضی که برای فهم این دروس نیاز دارید را میتوانید در دو روز آموزش ببینید، ریاضیاتی که برای فهم این دروس نیاز دارید به مواردی همچون آشنایی با خواص لگاریتم، تصاعد حسابی، تصاعد هندسی، خواص سیگما، مقدار خیلی کمی و در موارد خاص مشتق و انتگرال. همان طور که مشخص شد برای تحصیل در رشته کامپیوتر نیازی به داشتن پایه ریاضی خیلی خوبی ندارید و افراد موفق بسیار زیادی در این رشته وجود دارند که پایه ریاضی بسیار معمولی دارند. شاید خیلی ها بگوید چرا سه تا نقش اول این سریال را تازه کارها بازی می کنند؟ این رشته دانشگاهی در کشور ما ایران نیز بسیار پر اهمیت بوده و تا مقطع دکتری ارائه میشود. درآمد رشته دانشگاهی مهندسی کامپیوتر می توان تحت تأثیر عوامل مختلفی قرار داشته باشد. در واقع می توان گفت ورود رشته IT به مجموع رشته های ارایه شده در دانشگاه های کشور به ابتدای سال ۱۳۸۰ و هم زمان با اوج گرفتن مباحث مربوط به فناوری های اطلاعاتی و ارتباطاتی در ایران بازمی گردد.

همه مفاهیمی هستند که با بالاترین دقت و در کوتاهترین مدت زمان ممکن در برنامه های نرم افزاری کامپیوتر انجام می شوند. در بسیاری از کشورها (و نه فقط ایران) دانش مورد نیاز بازار در حد دانش مهندسی استقرار و نصب سیستمها است و برای این منظور آگاهی از نحوه کارکرد درونی سیستمها اگرچه مفید است، اما ضروری نیست. این رشته همانند بسیاری از رشته های دیگر مهندسی در ایران اشباع شده است. از همین رو چگونگی پشتیبانی از آنها و عیب یابی این سیتمها از دیگر موضوعاتی است که در رشتهی تحصیلی مهندسی کامپیوتر مد نظر قرار دارد. گروه مهندسی کامپیوتر دانشگاه ولی­عصر (عج) با بهره­­گیری از اعضای هیأت علمی کوشا و متعهد در آموزش، پژوهش و پرورش دانشجویان خلاق و کارآمد، تلاش دارد. در ادامه این مستند، ابتدا شرح مختصری از ظرفیتها و امکانات گروه مهندسی کامپیوتر ارائه خواهد گردید و سپس اهداف بلند مدت گروه برای افق دهساله و اهداف کوتاه مدت سال آینده گروه در چهار محور آموزش، پژوهش، کارآفرینی و سرمایههای انسانی شرح داده خواهد شد.

برای آشنایی با منابع کنکور ارشد کامپیوتر به صفحه بهترین منابع ارشد کامپیوتر مراجعه کنید. منابع کنکور ارشد نرم افزار چیست؟ فیلم آموزش هوش مصنوعی (مرور و حل تست کنکور ارشد): طول مدت این دوره ۱۵ ساعت و ۱۶ دقیقه و مدرس آن مهندس منوچهر بابایی است. این دوره که بیشتر تاکید بر آموزش دارد، با ویژگیهای خاص خود، با استخدام متفاوت است و به آن کارآموزی میگویند. میتوانیم این گرایش را به نوعی روح رشته کامپیوتر معرفی کنیم که بخشهای غیر قابل لمس را در بر میگیرند. در نتیجه اینکه در چه گرایشی از کامپیوتر فارغ التحصیل شدهاید دارای اهمیت کمتری است (البته به جز دو گرایش تجارت و آی تی). بنابراین اینکه گرایش قبولی شما در ارشد کدام است از اهمیت کمتری نسبت به انتخاب موضوع پروپوزال، موضوع پژوهش و اینکه استاد راهنما دانشجو چه کسی باشد برخوردار است. پرسیده میشود و اینکه شما در چه گرایشی از کامپیوتر فارغ التحصیل شدهاید کمترین اهمیت را دارد و مواردی مثل نمره زبان، مقالات و دانشگاه مقطع ارشد دارای اهمیت بیشتری است. یکی از سوالات دیگری که ذهن جوانان را به خود درگیر کرده است این است که اگر بخواند در کنکور لیسانس رشته کامپیوتر را انتخاب کنند چه گرایش هایی را میتوانند در مقطع لیسانس داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید