مهندسان کامپیوتر بازار کار زیادی دارند

هیچکدام از این دو تخصص لزوماً به معنای آن نیست که یک متخصص توانایی طراحی و تولید یک دستگاه یا سیستم کامپیوتری را داشته باشد. در کشورهایی که تولید دستگاهها و سیستمهای کامپیوتری محدود است، تخصص و دانش فارغالتحصیلان «مهندسی کامپیوتر» ممکن است بیشتر از نیاز بازار باشد. مهندسی نرمافزار نیز همچون مهندسی کامپیوتر رشتهای با محوریت تولید است. «مهندسی کامپیوتر» رشتهای با محوریت اقتصاد تولیدی است. بعضی مردم تصور میکنند در میان شاخهها و گرایشهای مختلف کامپیوتر (از قبیل «علوم کامپیوتر» یا IT) رشته مهندسی کامپیوتر سختترین و باکلاسترین رشته است و حقوق و مزایای آن بیشتر و بازار کارش بیشتر است. ولی طراحی کامپیوترهایی که قطعات مختلف مانند CPU و RAM و دیسک را به یکدیگر ارتباط میدهد، بیشتر در حوزه «مهندسی کامپیوتر و سختافزار» معنا میدهد. مثلاً طراحی تراشههای ریزپردازنده یا CPU بیشتر در حوزه «مهندسی الکترونیک دیجیتال» معنا پیدا میکند. ممکن است این سؤال پیش بیاید که مرز میان «مهندسی الکترونیک دیجیتال» و «مهندسی کامپیوتر» کجا است؟

در حالی که تمرکز رشته الکترونیک روی طراحی بهینه قطعات کوچکی است که سیستمهای دیجیتالی را میسازند، تکیهگاه اصلی مهندسی کامپیوتر طراحی معماریهای دیجیتالی است که این قطعات کوچکتر را به یکدیگر متصل میکنند. ذکر چند مثال از کار واقعاً «مهندسی» در حوزه کامپیوتر میتواند تصور روشنتری از بازار کار اصلی این رشته بهدست بدهد. برای انجام موفقیتآمیز این کار باید به خیلی از مسائل فکر کنید و دستگاه کاملتری بسازید که کیت رزبری فقط قسمت اصلی آن است. به همین دلیل با توجه به این که سوالات بسیاری در ذهن دانش آموزان مبنی بر اشباع بازار کار رشته مهندسی کامپیوتر و شناخت بهتر این رشته مطرح است تصمیم داریم در این مقاله رشته مهندسی کامپیوتر را به طور جامع معرفی و بررسی کنیم. به دلیل بروز بودن این علم افرادی که قصد ورود به این رشته را دارند، دانش پژوهانی با علاقه و پشتکار بالا هستند. این دروس آنان را با مبانی تولید نرمافزار آشنا میکنند، اما ـ دستکم در ایران ـ آشنایی کاملتر با رشته مهندسی نرمافزار نیازمند ورود به دوره کارشناسی ارشد است. البته کامپیوتر و کاربردهایش شاخههای مختلفی دارد، اما لزوماً هر تخصصی در دنیای کامپیوتر به توانایی طراحی و تولید دستگاههای کامپیوتری منجر نمیشود. در گرایش نرم افزار تمرکز تخصصی هوش مصنوعی ارائه میشود که یکی از شاخههای کاربردی و مهم در رشته کامپیوتر در دنیا محسوب میشود.

در ایران این امکان وجود دارد که دانشجویان رشته «مهندسی کامپیوتر» در گرایشهای «نرمافزار» یا «فناوری اطلاعات» چند درس تخصصی با گرایش نرمافزاری بگذرانند. جالب اینکه «مهندس کامپیوتر» نیز حتماً باید در کنار دانش سختافزاری مهارت برنامهنویسی داشته باشد. مثلاً ممکن است یک «مهندس شبکه» مهارت زیادی در استقرار و نصب شبکههای کامپیوتری داشته باشد. بنابراین، یک مهندس نرمافزار در کنار مهارت برنامهنویسی به مهارتهای دیگری هم نیاز دارد. یک مهندس کامپیوتر بههیچ وجه نمیتواند به آموزشهای دانشگاهی اکتفا کند؛ او درطول تحصیل یا بعد از فارغالتحصیلی باید به فکر افزایش مهارتهایش در زمینهی برنامه نویسی و… بنابراین پشتکار و تلاش مداوم برای یادگیری پی در پی از ویژگی های یک مهندس کامپیوتر است. مستر تیستر همواره به انتشار نقدهای مثبت دروغین در ازای دریافت پول از رستوران ها متهم شده و همچون بسیاری از چهره های اینستاگرامی به خاطر داشتن درآمدی نجومی از شغلی بی زحمت و بی فایده که مالیاتی هم برای آن نمی پردازد، مورد انتقاد گرفته است. با این حال او در سال های اخیر با بلاگری حوزه ی غذا در اینستاگرام با نام مستر تیستر به شهرت رسیده است. رشته مهندسی کامپیوتر در مقطع کارشناسی در سال های گذشته دارای دو گرایش نرم افزار و سخت افزار بوده است.

۲-بررسی کمبودها و نیازهای نرم افزاری و سخت افزاری بخشهای صنعت و خدمات و تدوین نیازهای آنها، امکان سنجی و تعیین ابزار و نیروی انسانی لازم برای رفع کمبودها. بهترین تعریفی که می توان در مورد مهندسی کامپیوتر در یک خط و نه بیشتر بیان کرد این است که به آن علم و فناوری طراحی، ساخت، راه اندازی قطعات سخت افزاری و تجهیزات کنترل شده سیستم های کامپیوتری می گویند. هدف این رشته بسته به نوع گرایش تربیت افرادی است که در زمینه تحلیل، طراحی، ساخت و راه اندازی نرم افزارها و سیستمهای سخت افزاری جدید، بررسی و شناخت مجموعههای سخت افزاری و نرم افزاری موجود، نگهداری، عیب یابی و تعمیر و اصلاح و توسعه آنهاست. کامپیوتر دارای دو جزء متفاوت سخت افزار و نرم افزار است. تصور دنیایی بدون تکنولوژی برگرفته از علوم کامپیوتری ناممکن است، از این رو می توان گفت مهندسی کامپیوتر یکی از علوم پر متقاضی و اساسی در دنیا محسوب می شود. حتی لازم نیست تمام قطعات و اجزای این سیستم توسط یک شرکت یا یک تیم مهندسی طراحی شده باشد. یک نکته بسیار مهم که غالباً اشتباه میشود، فرق بین «مهارت برنامهنویسی» و «مهندسی نرمافزار» است.

دیدگاهتان را بنویسید